Blogger’a nasıl dosya yükleriz? Facebook’tan dosya indirme yöntemi

google drive

Blogger, yani Google’ın ücretsiz günlük tutma sitesi. Bildiğiniz üzere Blogger da yazılarınıza ekleyebildiğiniz şey fotoğraf ve video, daha doğrusu dış kaynaktan olmayan sadece sizin blog sayfanıza yüklenerek eklenebilen bu iki format var. Ayrıca video, mp3 yada farklı bir formatta dosya eklemek istiyorsak alternatif dosya ve video yükleme sitelerini tercih ediyoruz. Daha sonra dosyalarımızı yüklediğimiz siteden bu dosyaya ziyaretçilerimizin erişebilmesi için link ekliyoruz, böylece ziyaretçilerimiz indirtmek istediğimiz dosyayı bu link sayesinde indirebiliyorlar. İndiriyorlar indirmesine ama her dosya için blog sayfamızdan başka siteye gidip indirmek zorunda bırakıyoruz ziyaretçilerimizi.

Ziyaretçileriniz Google Drive’a gitmeden direk dosya indirsin

Ama blog sayfamızdan çıkmadan direkt dosyayı indirtme imkanımızda var. Sanki dosya sizin blogger blogunuza yüklenmiş ve oradan indiriliyormuşçasına linke tıklandığı an indirmeye başlanacak şekilde bir link yapısı oluşturabiliyoruz. Blogger’dan direkt dosya indirmet konusunda imdadımıza Google Docs yetişiyor. Dosyamızı Google Drive bulut servisine yüklüyoruz ve yüklediğimiz dosyanın paylaşım ID numarasını Google Docs’un direkt indirme link yapısına ekleyerek böylece ziyaretçilerimizin blogspot sayfamızdan ayrılmadan paylaştığımız dosyayı direkt indirmesini sağlıyoruz. Böylece yüzlerce liralar harcayıp bir hosting satın almamıza gerek kalmıyor.

https://docs.google.com/uc?export=download&id=Sizin_Dosya_ID_Kodunuz

Bunu nasıl yapacağımıza gelirsek, yukarıdaki kodumuz bize direk indirme imkanı saylayacak kod, kırmızı renkli Sizin_Dosya_ID_Kodunuz yazan kısma Google Drive’a yüklediğimiz dosyadan alacağımız dosya ID numarasını ekleyeceğiz. Öncelikle Blogspot sayfamızda yazdığımız konumuza ekleyeceğimiz dosyamızı Google Drive sayfasına gidererek yüklüyoruz, yükleme işlemi bitince dosyanın üzerine sağ tuş tıklıyoruz ve Paylaş kısmına tıklıyoruz. Yalnız Paylaş kısmının hemen altında Bağlantıyı Al kısmı var, oraya tıklamıyoruz, yani oraya karıştırmayın Paylaş kısmını.

Google Drive dosya paylaşma sağ tuş

Ardından gelen pencereden dosyayı paylaşıma açacağımız sağ üst taraftaki paylaşım kısmına tıklarak dosyayı genel paylaşıma açıyoruz ve burada çıkan paylaşım kodunu kopyalıyoruz.

google drive paylaşım kodunu al

Paylaşılabilir bağlantıyı al kısmına tıkladıktan sonra çıkan paylaşım kodumuz aşağıdaki gibi. Normalde bu bağlantıyı blog sayfamıza eklediğimizde dosyayı indirme isteyen kişi tıkladığında direk blog sayfamızdan çıkarak Google Drive sayfasına gidecek, ama bizim istediğimiz dosyalarımız hem Google Drive da olsun hem de bu dosyayı indirmek isteyen oraya gitmeden direk bizim blogspot blogumuzdan paylaşıp eklediğimiz dosyayı indirmeye başlasın. Bunun için aşağıdaki paylaşım kodunu altından sonra ortaya çıkan linkimizdeki kırmızı renkli alan da görülen dosya ID numarasını sadece seçip kopyalıyoruz.

https://drive.google.com/file/d/0B6OLNPxvMHkTZXJGODRjaVNvZjQ/view?usp=sharing

Ardından yukarıda daha önceden verdiğimiz Google Docs linkinin sonunda yer alan =’den sonra gelen sizin_dosya_id_kodunuz kısmını silip yukarıdaki gibi görünen dosya ID numarasını oraya ekliyoruz.

https://docs.google.com/uc?export=download&id=0B6OLNPxvMHkTZXJGODRjaVNvZjQ

Artık blog sayfamızdan direk indirme linki hazır, şimdi bu haliyle linke çevirip yada bir metne bu linki bağlantı olarak ekleyip ziyaretçilerimizin eklediğimiz dosyayı hemen indirmeye başlamasını sağlayabiliriz.

Örneğin; Firefox 22 İndir

Yukarıdaki Firefox 22 indir metnine biraz önce oluşturduğumuz direk indirme linki ekledik, şimdi tıkladığınızda göreceksiniz ki Google Drive’da ekli olan dosyamız artık direk blog sayfamızdan indirilebilir hale gelmiş durumda. Yalnız link yapısına _blank (yeni sayfada) yapısını eklemeyiniz, aksi durumda indirme linkine tıklayınca direk indirecektir ama yine de yeni bir pencere açacaktır.

Google drive paylaşım kodu

13 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. ibrehim

  sagolasın hocam eline sağlık

  1. isa koç

   Eyvallah kardeşim, teşekkürler.

 2. emre

  Not found
  error 404 hatası alıyorum neden olabilir?

  1. isa koç

   Linki eklerken boşluk bırakıyor olabilirsin. Kendi web sitem de deniyorum sorunsuz çalışıyor. https://yazifontlari.blogspot.com/2018/01/mf-i-love-glitter-ask-icin-turkce.html sizde inceleyebilirsiniz.

 3. şafak

  Açıklaman çok işime yaradı. Çok da güzel anlatmışsın. Eline sağlık

 4. fatih

  eyvallah hocaam

  1. isa koç

   Sağolasın.

 5. emin

  Üstad google driver deki mp3 dosyasını .. bir mp3 player de bloggerde çaldırabilirmiyiz.

  1. isa koç

   Dediğim yöntemle dene bir. Olması lazım.

 6. Nihat Özcan

  Allah razi olsun cubbeli hocanin mp3 sohbetlerini indirme linki ile paylasmak istiyordum blogumda,denedim super oldu Allah ne muradin varsa versin

 7. Büyük Liman

  harikasın dostum çok işime yaradı anlaşılır şekilde olmuş

 8. Edebiyathocam

  Teşekkürler, uygulamaya başladım. Box’tan kurtulduk 🙂
  ilk örnek http://www.edebiyathocam.com/2016/02/masal-slayt-sunum.html

  1. isa koç

   Rica ederim.