Blogger’da yazılarınıza özel link dönemi

Blogger , WordPress’i yakalamak için yenilikler yapmaya devam ediyor. Bunlardan bugün hizmete soktuğu hizmeti yazılarınıza yazı başlığından farklı bir link verebilmek.

Daha önceleri bir yazı yazdığımızda yazıya hangi başlığı verirsek, yazı linkimizde o başlığın aynısını almaktaydı. Bundan sonra isteğimize göre o linki değiştirebileceğiz. Örneğin; Yazı başlığımız “Bu cuma mübarek Ramazan ayının ilk günü” olarak yazdığımız yazımızın link eskiden “http://demo.isakoc.com/2012/07/bu-cuma-mubarek-ramazan-ayinin-ilk-gunu.html” oluyordu. Artık linkimizi “http://demo.isakoc.com/2012/07/hos-geldin-ramazan.html” gibi başlığımızdan farklı şekilde değiştirebileceğiz. Yalnız linki

Bunun için aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi yeni yazı yazarken, sağ taraftaki Kalıcı Bağlantı kısmından Özel URL seçeneğini seçip, hemen altındaki kutucuğa farklı linkimizi yazmak. Ama linkimizi yazarken kutucukta gördüğünüz gibi düz metin olarak yazmıyoruz. Türkçe karakterler, özel karakterler ve kelime aralarında boşluk olmadan yazmamız gerekmekte.

Ufak bir nokta linki değiştirip yazıyı yayınladıktan sonra, link bir daha değiştirilemiyor. Henüz bunu eklememiş olmaları bir eksiklik bence. Çünkü sadece yazı yazılırken linki değiştirmek yetmez. Olduki linki yanlış yazdık ve yazıyı yayınladıktan sonra fark ettik. Bununda bir telafisi olması şart.

Bir diğer dertli olduğum Blogspot noktalarından biride, siteye video yükleme kısmı. Yüklediğimiz videolarda 100 MB sınırı var. Tamam burada bir sıkıntımız yok, yalnız yüklediğimiz videoları öyle bir sıkıştırıyor ki, video kalitesi resmen diplerde geziniyor. Videoda bir yazıyı okumayı bırak, insanların yüzlerini bile seçemeyecek kadar kaliteyi düşürüyorlar. İnşallah bu kalite konusunda da kısa sürede adım atarlar.

Diğer bir nokta ise artık şu kodlama yapılarını değiştirsinler. Çünkü blog yazanların hemen, hemen hepsi kodlama bilmeyen insanlar, bende dahil. Piyasada çokça PHP, ASP kaynak mevcut. Eğer kodlama yapılarını bu kodlama türüne tam uyumlu hale getirirlerse, biz amatörlerde bu kaynaklara bakarak blog sayfamızda istediğimiz değişiklikleri çok rahat yapabiliriz.

8 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. nuri

  Şu adres kırmından tarihi kaldırsa çok daha fazla kullanıcıya sahip olacaktır. Eminim

 2. Esra Arslan Ganiler

  Yayınlanmış bir yazının linkini değiştirmek de mümkün. Bunun için yazınızı taslağa dönüştürüp, linki değiştirip tekrar yayınlamanız gerekiyor. Yayınınızda tarih dahil olmak üzere hiçbir değişiklik meydana gelmiyor bu şekilde…

  1. İsa Koç

   Bilgi için teşekkürler.

  2. Esra Arslan Ganiler

   Rica ederim.

 3. zeki

  usta şu yorum yazma formunu nasıl yapıcaz. İnternetten aradım çalışanı bulamadım. Zaten bir sitede mevcut.

  1. isa koç

   Yorum formu derken Blogger’ın kendi formundan başka bir yorum formu mu?

 4. Tatil

  birde aradaki /2012/07/ yi kaldırabilsek tadından yenmeyecek ama.

  1. isa koç

   O da Google’ın inadı. Bir türlü vazgeçmiyor.