Blogger’lardaki com.tr uzantısını kaldırma

Blogger nedenini hala mantıkla karşılayamadığım bir değişikliğe bundan 2 yıl önce gitmişti. isakoc.blogspot.com şeklinde olan blog adresleri her ülkenin kendi ülke uzantısına yönlendirdi.

Örneğin; Türkiye’den blog sayfanıza giren birine blog sayfanız isakoc.blogspot.com yerine sonuna .tr ülke uzantısı gelerek isakoc.blogspot.com.tr şeklinde görünmeye başladı. Eğer ziyaretçi Fransa’dan ise isakoc.blogspot.com yerine isakoc.blogspot.fr, Almanya’dan giren birisine isakoc.blogspot.de gibi her ülkenin kendine özgü ülke uzantısına yönlenmeye başladı.

Blogger'lardaki com.tr uzantısını kaldırma

Bu en başta dikkat ettiğim kadarıyla sitemize giren ziyaretçi istatistiklerin de düşüşlere neden oldu. Çünkü daha önceden Google arama kayıtlarında index aldığı linkler değişiklik gösterince buda arama sıralamalarında yer yer gerilemeye neden olacaktır. Ayrıca site adresinin benimsenmesinde bir zorlukta oluşturdu. Diğer bir olayıda sitenin görünen adı daha uzun görünmeye başladı ve şıklığında bir kayba neden oldu.

Peki bu com.tr kısmındaki .tr ekini kaldırabilir miyiz? Evet kaldırabilir. Daha doğrusu açmak istediği ülke uzantısından tekrar blogspot.com haline yönlendirebiliriz. Bunu için aşağıdaki yöntemi uygulamak yeterli. Ayrıca videoyuz izleyerekte bu işlemi nasıl yapacağımızı daha kolay öğrenebilirsiniz.

Blogspot.com.tr den .tr adını kaldırma

  • Blogger.com girip .tr yönlendirmesini düzelteceğimiz blog sayfamıza girelim.
  • Şablon kısmına gelip HTML’yi Düzenle butonuna tıklayalım.
  • < head > kısmının hemen alt kısmına bir satır açalım ve aşağıdaki script kodu oraya ekleyip Şablonu Kaydet butonuna tıklayın.

Aşağıdaki videoyu izleyerek .tr uzantı ekini nasıl kaldıracağınızı uygulamalı öğrenebilirsiniz.

1 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.