Bor’la çalışan araba yapsak ya

Bilim ve sanayi bakanı Fikri Işık yaptığı açıklama yerli otomobil üretecek firmayı bulduklarını belirtmiş. Yeni otomobil benzinli piyasada rekabet olmayacağı için elektrik ile çalışan araçlardan olacağını belirtmişler. 100 milyon lira devlet desteği verileceğini belirtmiş.

İyi hoş ama elektrikli araçlar bana hiç ilgi çekici gelmiyor. Şarj sürelerinin uzunluğu, gidebildikleri mesafe, motor torku, en başta beni iten kısmı sessiz oluşu. En azından bi motor hırıltısı, titremesi olaydı gene belki derdim ama olmuyor. İnsan bir türlü ısınamıyor bu elektrikli otomobillere. Hem yıllardan beri ODTÜ ve İTÜ otları elektrikli otolarıyla övünüp dururlar ama bu üniversitelerin bilim adına, ilermek adına bir düşünceleri olmadığı için (kendi fikrim) yıllardır piyasaya süremediler o otomobillerini.

odtu-plastik-ekran-haberi-1

Yeri gelmişken ODTÜ otlarına bir laf daha çakayım, 2008 yılıydı sanırım, bir gazetenin bir köşesinde küçücük bir yazı okumuştum. ODTÜ’lü araştırmacılar plastik ekrandaki yeşil renk sorununu çözüp gerçek renkleri verir hale getirip patentini aldıklarına dair. Bir süre sonra bir haber daha okumuştum, o da küçücüktü. ODTÜ bu buluşun patentini yabancı bir firmaya sattı diye. Bu teknoloji ile şu anda katlanabilir ekran yapılıyor. Ayrıca daha geçen ay okuduğum bir haberde Harvard üniversitesinin yıllık masrafı 42milyar dolar ve üniversitenin icat ettiği ürünlerden gelen satış ve telif hakkı parası 43milyar dolar diye. Elin adamının üniversitesi kendi masrafını kendi çıkarır yaptığı buluşlarla, bizimkiler ise yatmaktan ve parkları kurtarmaktan başka bir halt yapmaz, ha arada içlerinden biri birşey yapar onuda ona yar olmadan ekran olayındaki gibi satarlar. Bu teknoloji sayesinde üretim yapmasanda patentin sana verdiği haklar ile kaznacağın paralar şu an da senede aşağı yukarı 50-60 milyar dolar olurdu. Televizyon, pad, telefon vs vs. senede ne kadar ekran üretiliyor bu konuda. Haber ile ilgili sayfa ve sayfa kapanırsa diye ekran görüntüsü yedeği. 2008’de okudum dediğim ise patentini o tarihte almışlardı, ben de o haberi okumuştum. Meğer icat 2007 yılında olmuş.

Bor ile yapılan araba

Neyse bizim bu leş kargarları yüzünden konumuzu dağıtmayalım. Diyorum ki keşke elektrikle değil de borla çalışan bir araç üretmek için çaba sarf etsek. Hem böylece bizim bor madenlerimizi değerlendirmiş oluruz. Ayrıca yurt dışına da bu araçları satarsak dünya rezervinin ciddi oranda bizde olmasından dolayı hem araç satışından hem de bor satışında iyi paralar kazanabiliriz.

Borun kullanım alanları çokça fazla olsayda bizlerin en çok dikkatini çeken kısmı “borla çalışan araba”. Gördüğüm kadarıyla 2002 yılından beri sürekli borla çalışan araba denilip durulmakta. Hatta 2011 yılında bordan üretilen akü piliyle çalışanan bir “Bor Mobil” isimli bir araba üretilmiş. Yalnız maliyeti yüksek olması sebebiyle dahaca seri üretilmesi mümkün değil. Bu araç 1 kg bor madeni enerjisi sayesinden 35 km yol gidebiliyor. Tek sorun borun direk yakıt olarak kullanılması değilde bir akü olarak üretilmesi. Bor madeni ucuz ama üretilen akü çok maliyetli. Bu sebeple henüz araçlarda kullanılamıyor.

Bor ile yapılan araba

Yalnız şöyle bir gerçeğide unutmamak gerekli. İlk bilgisayar üretildiğinde bir oda büyüklüğünde daha doğrusu aşağı yukarı 100 m² alandan fazla bir alan kaplıyordu, şimdi ise kolumuza takdığımız bilgisayarlı akllı saatler üretiliyor. Hemde işlemci gücü o bilgisayarlara göre milyonlarca kat daha fazla. Yani ülke olarak bizde bor madeni enerjiye çervirmeye çalışacak olursak günü geldiğinde küçücük bir kapsül ile binlerce KM yol gitmemiz içten bile değil. Yeter ki bu konuda bir çabamız olsun. Basit bir örnek verecek olursak Geleceğe dönüş filminde ilk araba nükleer yakıt ile çalışıyordu, 2. bölümde araba sebze meyve atıkları ile çalışabilir hale gelmişti, 3.de ise buharla çalışan bir tiren halini aldı. Örnek her ne kadar bir hayal ürünü olan bir film olsada bize bir şeyin çaba sarf ederek muhakak daha iyisinin yapılacağına en somut örnek. Ayrıca 2. bölümdeki ayakkabılar artık üretiliyor ve hava kaykayı da sanırım üretilme aşamasına gelmiş durumda.

Düşüncelerinizi paylaşın

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz

~ Bu kanepe boş, sen doldurmak istemez misin? Hadi gel otur ve birşeyler söyle. ~