Call State Offhook nedir?

Android telefonlarda call state offhook uyarısı.
Android telefonlarda call state offhook uyarısı.

Telefonum Samsung Wonder, işletim sistemim Android 2.26. Dikkat ettiğim kadarıyla 2 gündür arama yaparken aramadan hemen önce bu uyarıyı veriyor sonra koşullu çağrı yönlendirmesi diyip aramaya başlıyor. Forumlara baktım ama konu hakkında bir cevap verende olmamış. Translatorlerede çevirttim onlarda da net bir sonuç vermiyorlar.

Mesela Google Translate: “Call state offhook” şeklindeki cümleyi “Devlet OffHook Çağrı” şeklinde çeviriyor, “Call state off hook” şeklinde ayrık olarak çevirtince “Ahizedeydi devlet çağrı” şeklinde çeviriyor ve düzgün kelime önerisi olarak tekrar “Call state offhook” cümlesini öneriyor.

Diğer çevirilerde ise Bing Translate: “Devlet offhook ara”, Yandex Çeviri ise: “Çağrı devlet offhook” olarak çeviriyor. Hepside state kelimesine vurgu yapıyor.

Ne olabilir diye düşündüğüme aklıma ilk gelen Operatör değiştirmiş kişileri aradığımızda yönlendirme uyarısıdır diye düşündüm ama operatörünü değiştirmemiş bir arkadaşımı aradığımda da aynı uyarıyı verdi.

Ben şuana kadar kesin bir cevap bulamadım, sizlerden bu konu hakkında fikri olan varsa onları da buraya yazmanızı bekliyorum.


 

Güncelleme:

Sizlerden gelen mesajlar doğrultusun da Call State Offhook uyarısının Ezan Vakti  Pro programı kurulu olan telefonlarda olduğunu bilgisini almıştık. Durumu programı yzan MobileXsoft‘a bildirdim, kendileride kısa sürede dönüş yaparak aşağıdaki bilgiyi verdiler.

MobileXsoft: Call state offhook demek cihaz arama durumu cihaz açık, yani konuşma pozisyonunda demek. Biz programda konuşma esnasında uyarıların sesini kısmak ve Kur-an okunurken çağrı geldiğinde Kur-an’ı durdurmak için cihazın konuşma pozisyonunuda olup olmadığını denetliyoruz. Sanırım orda geliştirme aşamasında bir mesaj açık kalmış olabilir. En kısa zamanda koda bakacağım.

Son güncelleme (12-05-2014):

Evet şimdi koda baktım da kuran okuma servisinde kod geliştirirken kullandığım bir durum toast mesajı açık kalmış. Düzelttim ilk versiyonda düzelecek. Test cihazlarımızda genelde hat olmadığıi için gözden kaçmış bir durum.

mobileXsoft

4 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. erdogan

  ben de de aynısı oldu, ezan vakti pro.yu silince düzeldi. kesin yüklediğiniz bir programla ilgili. silin kurtulun.

 2. hakan izmirli

  bendede bu yazı bugün çıktı.ne olduğunu anlayamadım .düşündüm ne yapabilirim diye..ve google storeden bugün indirdiğim 8 tane programları deneyerek silmeye başladım..ve ((ezan vakti pro)) diye bir program yüklemiştim onu silince bu yazı kayboldu..yardımcı olmuşumdur umarım..

 3. son-el mete

  http://developer.android.com/reference/android/telephony/TelephonyManager.html

  adresine göre bi sıkıntı olmadığına kanaat getirdim, yoksa düz mantıktan devlet dinlemesi gibi gibi anlamlar yüklemek mümkün ancak geliştiricilerin yazdığı kodlar bunlar.

  1. İsa Koç

   Bilgi için teşekkürler.

   aynen orada şunu demişler

   public static final int CALL_STATE_OFFHOOK

   Device call state: Off-hook. At least one call exists that is dialing, active, or on hold, and no calls are ringing or waiting.
   Constant Value: 2 (0x00000002)

   Google translate çevirisine çağrıdan önce bekleme gibi birşeylerden bahsediyor. Sanırım o esnada olan bir işlemin kodu görükmemesi gerekirken bazen başka kodsal bir sorun sebebiyle görünür oluveriyor.

   Tabi daha başka anlamada geliyor olabilir 🙂 ama biz de daha iyisi önerilene kadar en iyisi bu diyelim 😉