.CO alan adı

co-alan-adı

.co uzantısı Kolombiya’nın (colombia) resmi internet uzantısıdır. .CO Internet isimli bir firma Kolombiya yetkilileri ile yaptığı özel anlaşma sayesinde bu uzantıyı dünyaya satıp onlaral bir kâr payı veriyor. Halihazırda en popüler uzantı olan .com uzantısına yakın olması ayriyetten İngiltere (co.uk), Japonpa (co.jp), G.Kore (co.kr), Yeni Zellanda (co.nz) gibi ülkelerin domainleride co harflerini içerdiği için eskiden beridir akıllarda yer edebilmiş sayılır.

Her ne kadar çok ses getirerek kendini piyasaya sürmüş olsada satışa çıkmasından beri geçen 4 seneden bu yana ciddi bir satış oranına ulaşamamış. Daha doğrusu popüler siteler ortaya çıkaramamış durumda. Dünyada en bilinen co uzantıları Twitter kısaltma servisi t.co ve gene Twitter’ın video servisi vine.co olmuş durumda. Ülkemizde de eskiden beri bir filmde kullanılan popüler söz olan “yakala co” isminden yola çıkara açılmış fırsat indirim sitesi yakala.co olmuş durumda. Görünen o ki Twitter bu adresleri kullanmasa eskiden bir ara parlayan .me uzantısının sönüp kaybolup gitmesi gibi bu uzantıda neredeyse sönebilirmiş.

.CO uzantısı kullanmaya çalışan bazı siteler çıkıyor ama .COM uzantısı karşısında kendisini pek kanıtlayamayıp ya yerinde sayıyor ya da kapanıp gidiyorlar. İşte .co uzantısı ile projeye yatırım yapmakta en büyük risk bu durum.

4 senedir atak yapamayan bu uzantının bana göre en büyük eksisi uyguladığı fiyat politikasıdır. Piyasada 29,99$‘dan satılan .co uzantısı TL cinsinden aşağı yukarı 67,00 TL tutmakta. Geçen seneyi 21 milyon $ gelir elde ederek geçirmiş. Tabi bunun ne kadarı kâr onu bilmiyoruz ama global çapta olan bir firmanın giderleri fazla olacağı sebebiyle pek de kâr edeceğini düşünmüyorum.

Şimdi uzantıyı Neustar isimli bir firma almış. Daha önceden .TC domain uzantısında benzer bir durum yaşanmış bir Alman firması .TC‘nin eski sahibini satın alıp 29 $ civarında satılan domaini önce 65$ şimdi ise 70 $’dan satıyorlar.  Şu anda Eğerki .co‘yu alan Neustar’da aynı politikayı izlerlerse aynı kendi ipini zaten çekmiş olur. Zam yapmazda aynı fiyatta devam ederlerse anca yerinde saymakla uğraşırlar.

Ama .CO uzantısı fiyatını .com gibi 8,5 $ – 9 $ seviyesine çekerse .net ve .org uzantılarını geçip dünyada en çok kullanılan 2. domain uzantısı olması kaçınılmaz olur. Böylece tek kâr eden kendileri olmaz aynı zamanda .co uzantısı kullanıpta uzantıyı benimsemeyen halkdan dolayı fazla ziyaret alamayıp batma noktasına gelen siteler tanınıp kâr eder hale gelir.

En iyi örneğini ülkemizden bilirsiniz. İnternetin Google olduğu sanılan ülkemizde site adresininde sadece .com uzantısından oluştuğunu sanmaya devam eden çok kullanıcımız var.

Düşüncelerinizi paylaşın

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

~ Bu kanepe boş, sen doldurmak istemez misin? Hadi gel otur ve birşeyler söyle. ~