Çoklu eposta gönderirken dikkat edilecekler

Hergün e-posta adreslerimize bir sürü spam (istenmeyen) mail gelmekte. Tanımadığınız adreslerden kişiler size her dilde her gün mailler atmakta. Kimisi reklam amaçlı, kimisi ise size zarar vermek amaçlı. Peki ben hiçbir yere kayıt olmadım, bu kişiye daha önceden mail atmadım vs. gibi sebepler ile diyorsunuzki nereden bu kişiler benim e-posta adresimi öğrendilerde mail atıyorlar sürekli.

Sebebi çok açık. Öncelikle ne idüğü belirsiz forumlar, arkadaşlık, sohbet, vidyo, blog vs. siteleri üye olmak.
İkinci olarakta bir mesajınız var elinizde örneğin; arkadaşlarınızın yada sevdiklerinizin kurban bayramını kutlayacaksınız. Açıyorsunuz mail sayfanızı ve mesajınızı yazıyorsunuz. Ardından da adres defterinizdeki birkaç kişiyi veya tüm kişileri kime (to) kısmına ekleyerek mesajınızı gönderiyorsunuz. Mesajınızı iletildiği arkadaşlar mesajı çok beğeniyorlar ve maili forward (ilet) edip kendilerine gelen maildeki kırıntıları silmeden onlarda başka arkadaşlarına gönderiyor, onlarda başka arkadaşlarına derken gittikte mailin üzerinde biriken mail adresleri oldukça çoğalıyor. Bu mailler en son veya arada bir yerde art niyetli kişilerin veya mail bootların maillerine ulaştığı zaman tüm bu mailler reklam ve virüs spamları gönderilmek üzere kendi listelerine kayıt ediliyor. Böylece bitmeyen çile spam (istenmeyen) mail başlamış oluyor.

Bu spamlara karşı ilk başta tedbir almak istiyorum diyorsanız, öncelikle size gelen maili bir başkasına forward ederken mail siteleri genelde size gelen tüm kişi, saat vs. bilgilerini forward ettiğiniz sayfaya taşır. Bu sebeple bu taşınan mail yazı vs. gibi kırıntıları seçerek silmelisiniz. Ardından aşağıda belirtilen gibi çoklu gönderimlerde gizli mail gönderimini uygulayınız.

Eğer;

  • Hotmail‘den bir mail kullanıyorsanız Çok kişiye aynı anda mail gönderirken yapmanız gereken kişilerden birisini Kime (To) kısmına yazın diğer geri kalan tümünü Gizli (BBC) kısmına yazın. Gizli kısmına yazılan adresler başkaları tarafından görünmez. Tek seferde 50 kişiye gizli kısımdan mail atabilirsiniz. Bu hem sizin başkaları tarafından listenizde kimlere mail attığının görülmesini engeller hemde virüslü mail korsanlarının bu mailleri ellerine geçirip onlara sürekli virüslü mail atılmasını engeller.
  • Yahoo‘dan bir mail kullanıyorsanız. Mail atacağınız kişilerden birisini To (Kime) kısmına yazın diğer gizli görünecek adresleri ise BBC (Gizli) kısmına yazın. Bu kısımda 50 kişiye kadar adres yazma sınırınız bulunmaktadır.
  • Gmail‘den bir mail kullanıyorsanız. Mail atacağınız kişilerden birisini Kime kısmına yazın diğer gizli görünecek adresleri ise BBC Ekle kısmına yazın. Bu kısımda 50 kişiye kadar adres yazma sınırınız bulunmaktadır.

Buradaki uyarıları sizde dikkate alırsanız sizin ve arkadaşlarınızın e-posta adreslerinin güvende ve daha az spamsız olmasına yardımcı olmuş olursunuz.

Düşüncelerinizi paylaşın

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz

~ Bu kanepe boş, sen doldurmak istemez misin? Hadi gel otur ve birşeyler söyle. ~