Dantel Örnekleri, Nasıl Oluşturulur?

Dantel örnekleri sırayla birbirine geçirilen ilmeklerin aynı sırayı tekrarlaması ile oluşur. Hesapla özenle ve sıra bozulmadan yapılması gereken işçiliktir. Dantel örnekleri göze hoş gelecek bir biçimde işlenmesi halinde çok talep edilir. Günümüzde çoğu insana dantel örnekleri klasik ve nostaljik gelse de değer bilenler için nadir parçalardır. Kullanılması özenle ve hırpalamadan olmak suretiyle uzun yıllar boyunca ilk günkü kadar yeni kalabilir. Kolalanmış peçetelikler ve biblolara giydirilen dantel örnekleri çoğu zaman gözümüze çarpan şeylerdir.

Dantel Örneklerinin Günümüzdeki Yeri

Günümüzde çoğu zaman vitrinlerdeki kıyafetlerin üzerinde dantel işlemeli kısımlar görmemiz mümkündür. Her biri farklı çeşit ve içeriğe sahip olmak üzere bir çok alt başlıkta yer alabilir. Bizler için bazen klasik gelse de oldukça hoş bir görüntüye sahip olmamızı sağlar. Yastık kılıflarına, kırlentlere ve birçok dekora işlenebilir. Her yerde olmasa da bazı tatil köylerinde değişik ev hanımı işi işlemeler üretimler satılır özellikle Ege’de dantelden üretilen telefon kılıfları satılıyor. Yani birçok çeşit birçok dekor birçok aksesuar üzerine işlenen dantel örnekleri bizim kullandığımız kişisel eşyaların özelliğini ve güzelliğini ön plana çıkarır. Dantel örnekleri günümüzden çok eskilere dayanır. İlk danteli bulan kişin ne yaparak danteli bulduğu bilinememektedir.

Dantel Örneklerinin Renkleri

Genellikle her örnek gibi beyaz olarak yapılsa da bahsettiğimiz kırlentler, yastık kılıfları, havlu kenarları gibi dekorların üzerinde aksine renkli danteller işlenir. Cıvıl cıvıl renk renk desenlerle süslenir ve alıcıya sunulur. Dantel örnekleri değerini bilmemiz gereken özel örneklerdir. Üzerinde el emeği olduğunu unutmayarak kullanmamız gerekir. Hiç kopan parçalanan ve püsküllenmiş bir dantel gördünüz mü? bunu her zaman göremeyebilirsiniz çünkü işçiliğin muazzamlığı ilmeklerin sırasının bozulmaması dantelin uzun ömürlü olmasını ve darbelere karşı dayanıklı olmasını sağlar.

Dantel Örneklerini Ve Çeşitlerini Nasıl Ayırırız ?

Birçok çeşit içerir, yastık kenarı ve kılıfı, havlu kenarı, fiskos sehpası üzeri, Televizyon ünitesi çiçek desenli dantel örnekleri, Kırlentler için özel tasarım olanlar, Yatak örtüsü kenarları bunlar sadece bir kaç ana alt dallarıdır. Genellikle beyaz renk kullanılsa da saydığımız alt dallarda birçok renk kullanılır örneğin: su yeşili, asker yeşili, gece mavisi, güneş sarısı, pembe, bebek mavisi, kırmızı, bordo, mor gri bunların her biri birçok dantel örneklerinde kullanılmaktadır. Oldukça şık bir görüntü ve özenilen tasarımlara sahip dantel örneklerinin vazgeçilmez renkleridir bunlar. Dantel örneklerini kullanmamız gerekir onları yaşatmamız emeğinin karşılığını vermemiz değerli bir eşya olarak görüp üretene saygımızı sunmamız gerekir. Dantel bizim geçmişten günümüze hala yaşıyor olan bazı değerlerimizden biridir dantel örnekleri sizin aklınızda klasik bir el işi olarak değil yaşatılması gerekilen bir trend olarak kalmalıdır.

1 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
  1. Adnan

    Her konuda güzel paylaşımlar.. 🙂