Dünyaca ünlü sitelerin üye sayıları ve Türkiye’nin popüler siteleri

Ülkelerinin dışına taşan projeler ve Türkiye'nin kayıpları

İnternet siteleri artık değerleriyle bir çok fiziksel firmadan çok daha değerli hale geldiler. Bunların bir çoğunu Amerika’da doğup dünyaya yayılan siteler oluştursa da Amerika dışında da doğup dünyaya yayılmayı başaran epeyi büyük sitelerde var. Tabi bu siteler genelde Latin alfalesi yerine kendi alfabesini kullanan ülkelerden çıkıyor orasıda ayrı bir dikkat noktası. Bu yazımı biraz milliyetçi biraz da Kemalizm karşıtı bulabilirsiniz ama benim açımdan bu bir gerçek.

Cumhuriyet’in ilk yılllarında övünerek geçtiğimiz Latin alfabesi bizi basit ve az kelimelerle konuşan bir halk yapmasının yanı sıra başkalarının ürettiği hizmetlerede bir nevi bağımlı yaptı. Latin alfabesinden farklı alfabeye sahip ülke halkları kendi ihtiyaçlarını Amerika’n siteleriyle karşılayamadıkları için kendi içlerinde projeler çıkardılar. Kendi sosyal ağlarını kendi ücretsiz mail sitelerini, kendi arama motorlarını, kendi video sitelerini açıp dışa bağımlı olmak yerine onları kendi ülkelerinde bir numara yaptılar. Bu durum milliyetçi gibi görülsede sonuçta kazanan kendi değerleri oldu.

Özellikle sosyal siteler (Mail, Arama Motoru, Sosyal Ağ) bir ülke hakkında istihbarat toplamak için bir çok ajanın yapamayacağından daha fazlasını yapmakta. Mesela Çin, bir çok Amerikan sitesini ülkesinde istihbarat toplayıp dış ülkelere aktarması, ülkesinde halkı kıştırtıcı propagandaları körüklemesi gibi sebeplerle yasakladığı sitelere alternatif kendi içinden çıkan projeler şimdi o siteler kadar büyüdü ve dış dünya ya açıldı. Hem kendi halkının ihtiyaçlarını kendi içlerinden karşılıyorlar, hem dışarıya bilgi sızması riskinden büyük oranda kurtuluyorlar hemde bu büyüyen siteler artık dışarıya açılmaya başlamasıyla bedavadan bir istihbarat servislerine sahip oluyorlar.

Mesela Rusya gibi bir diğer ülkeye bakacak olursak onlarda dillerinden dolayı yeteri ilk başlarda zorluk çekmeleri üzerine kendi hizmetlerini kurmak zorunda kaldılar. Kiril alfabesinden dolayı halk kendi hizmetlerini tercih etti ve bugün dünyaya açılmış (VKontakte, Yandex, Mail.ru vs.) büyük sitelerinin yanı ülkelerinde dünya çapında oyunlar yapan oyun firmalarıda türedi. Adamlar bir nevi yazılım ülkesine de dönüştüler.

Latin harflerinin bir ülkeyi neden 1-0 geriden başlattığına hangi ülkeyi örnek vermemiz gerekirse en iyi örnek Hindistan olur. Onları ise acı bir duruma yenik düştüler, İngilizce. Şu anda dünya da bir çok Hintli yazılımcı var, kendi özel alfabelerinin dışında ciddi oranda sömürge döneminden içlerine kazınan dil İngilizce’nin acı gerçeklerini yaşıyorlar. Ülkelerinde çok ciddi oranda yazılımcı var ama nedense ülkelerinin dışında kurulan firmalara büyük orada hizmet ediyorlar. Bu sebeple ülkelerinden dünyaya açılan bir internet hizmeti yada teknoloji devi çıkarabilmiş durumda değiller maalesef.

Türkiye’ye gelicek olursak, internetin henüz yeşillendiği dönemlerde bizlerde de çok fazla hizmet çıktı. Kendi facebook’umuz siberalem, yonja, kendi mail sitemiz mynet.com, ekolay.net, superonline.com, kendi arama motorumuz arama.net, arabul.com, altanvista.com vs gibi hizmetler. Kendi zamanlarında  oldukça popülerdiler. Hatta mynet bir ara kendi messengerini üretmişti tutmayınca ICQ ile özel anlaşma yapıp onu ziyaretçilerine kullandırmayı denedi ama oda tutmadı. Bir nevi Mynet Türkiye’nin latin alfabeye sahip Amerikan sitelerine nasıl yenik düştüğünün en acı örneği oldu. Halk aynı karakterlere sahip Amerikan sitelerini pata küte kullanabildiği için sermayeleri olmayan Türk web siteleri zamanla kendilerini geliştirecek kaynakları bulmakta zorlanıp bir bir çöpe gittiler. Şimdi ya kapanmış yada değersiz sıradan siteler haline gelmiş durumdalar.

Şimdi düşünüyorum ki ne kadar zorlarsak zorlayalım dünyada hiç olmayan proje dışında taklit projeleri ciddi bir sermaye olmadan bırakın yurt dışına açmayı ülkemizde bile kullanılabilir hale getirmek oldukça zor gibi.

Amerika dışında kendi ülkesinde popüler olupta ülke dışına açılan projelerden bazıları:

– RUSYA’nın en popüler uluslararası bazı web siteleri;

 • Yandex.ru – Arama motoru, mail, çeviri, harita, dosya depolama gibi hizmetler veriyor. Rusya’nın dışında Amerikan borsalarında açılmış durumda şirket değeri 10 Milyar doları geçkin. Rusya’nın 1. dünyanın 21. popüler web sitesi.
 • Mail.ru – Başta mail hizmeti olmak üzere, video, sosyal ağ ve oyun gibi hizmetler vermekte. Rusya’nın 5. dünyanın ise en popüler 33. web sitesi.
 • VK.com (VKontakte) – Sosyal ağ ve video hizmeti vermekte. 70’ten fazla dilde yayın yapmakta. Yaklaşık 228 Milyon üyesi var. Rusya’nın 2. dünyanın ise 23. en popüler web sitesi.
 • Odnoklassniki.ru (ok.ru) –  Sosyal ağ. Mail.ru’nun sosyal ağ sitesidir. Rusça konuşan halklara özel hizmet vermektedir. Ayrıca İngilizce de yayın yapmaktadır. 45 milyondan fazla üyesi vardır. Rusya’nın 7. dünyanın ise 71. en çok ziyaret edilen web sitesidir.
 • Badoo.com – İngiltere çıkışlı Rus sosyal ağ sitedir. 200 Milyondan fazla kayıtlı üyesi bulunmakta ve 40’dan fazla dilde yayın yapmaktadır. En çok İtalya’da popüler olmuştur, İtalya’nın 49 dünyanın 155. en popüler web sitesidir. Facebook tam olarak ülkemizi ele geçirmeden önce bir dönem ülkemizde de rağbet gören bir servisti.
 • LiveJournal.com – Blog hizmeti – Blogger ile birlikte en popüler olan günlük tutma sitesidir. Önceleri ücretli olarak hizmet vermekteydi, Blogger’ı Google satın alması ve ücretsiz olması sebebiyle popülerliğini yitirsede halen rağbet görüyor. 32 dilde hizmet vermekte ve Rusya’nın 11 dünyanın 137. en popüler sitesi.
 • Chatroulette.com – Karşılıklı videolu görüşme sitesi. Adını bir şekilde duymuşsunuz yada duyacaksınızdır. Çok basit bir yapısı olmasına rağmen şuan da alanında tek tercihtir. Youtube ve benzeri sitelerde burası hakkında oldukça ilginç videolara rastlayabilirsiniz. Dünyanın 9.194’düncü en popüler sitesidir ve bir aralar çok daha iyi durumdaydı sanırım şimdilik durgunluk döneminde.

– ÇİN’nin en popüler uluslararası bazı web siteleri;

 • Baidu.com – Çin arama motoru, dosya deposu, sosyal ağ hizmetleri vermektedir. Arama motorunda Çin adına herşey aranabilir. Müzik, video, resim, hatta Çin patentleri bile. Çinin en popüler 1. sitesi, Güney Kore, Hongkong ve dünyanın en popüler 5. sitesidir.
 • Soso.com – Çin’in baiduya rakip bir diğer arama motorudur. Çinden çok Güney Korede kullanılır. Site Güney Kore’nin 8. Çin’in 11. ve dünyanın 39. en popüler web sitesidir.
 • Sina Weibo (weibo.com) – Çin’in Twitter’ıdır. Weibo kendi içinde denetim mekanizması ile yönetime ve ülkeye karşı olabilecek mesajları kontrol mekanizması ile kısa sürede kaldırmaktadır. 600 milyondan fazla kayılu üyesi vardır. Site Çin’in 7. dünyanın 25. en popüler sitesidir.
 • Tencent QQ (t.qq.com) – Çin’nin MSN’i anlık mesajlaşma hizmetidir. Hizmetleri arasında mesajlaşma, mikro blog, alışveriş, online oyun, haber portalı gibi hizmetler vardır. Çin’in 2. Güney Kore’nin 7., Hongkong’un 8., Japonya’nın 22., Tayvan’ın 35. hatta Amerika’nın 144. en popüler web sitesidir. 800 milyona yakın üyesi vadır. Şu ana kadar aynı zaman en fazla 176.4 milyon kişi online olmuştur.
 • Qzone.qq.com – Çin’in Facebook’udur. 620 milyondan fazla üyesi vardır. Çinin en popüler 2. web sitesi altında yayın yapmaktadır.
 • Renren.com – Çin’in öğrenci sosyal ağ (Çin’in facebooku) sitesidir. 160 Milyondan fazla üyesi bulunmaktadır.
 • WeChat.com – Tencent’in dünyaya açılmak için kullandığı anlık mesajlaş, sesli ve görüntülü görüşme hizmetidir. Türkçe dahil birçok dilde yayın yapmaktadır hatta dünyada popüler olabilmek için Messi gibi isimlerle dünya çapında reklamlar yayınlatmaktadır. Çinli firma bu reklamların faydasını görmüş olmalıki Ocak 2011’de başlayan bu hizmetin geçen seneye kadar 200 milyon civarı olan üye sayısı 1 sene içinde 600 milyona ulaşmış. [1]
 • Youku.com ve Tudou.com – Çin’in Youtube’u. İki ayrı firma iken tudou.com’u satın alan youku siteleri henüz birleştirmesede ikisi bir firma olmuş durumdalar. Şu anda ayrı ayrı yayın yapsalarda bir arada sayılırsa çinin en popüler ilk 10 sitesi arasına girebilir ve dünyada da ilk 100’e girebilir.
 • Taobao.com – Çin’in gittigidiyor’udur. Bir dönem ülkemizde de faliyet gösteren Alibaba grubuna aittir. Çin’in 3. dünyanın 10. en popüler web sitesidir.
 • Alibaba.com – Çin’in alışveriş platformudur. Çin içinde ve dünya çapında bir çok satışı buradan yapabilirsiniz. Çin’in 21. dünyanın ise 63. en popüler web sitesidir. Grup aslında Aliexpress.com, alipay (paypal benzeri) gibi ayrı sitelerlede e-ticaret ve ödeme alanında faaliyet gösteriyor.

– JAPONYA’nın en popüler uluslararası bazı web siteleri;

 • Line – Çin’i wechat’i gibi uzak Japonya’dan dünyaya açılan anlık mesajlaşma, sesli ve görüntülü arama yapabilen, online oyunlar oynanabilen uygulamasıdır. IOS, Android, Windowsphone, pc, mac vs. gibi birçok platformda çalışmaktadır. Ağustos 2013 itibariyle dünya çapında 230 milyondan fazla kullanıcıs vardır ve 230’a yakın ülkede kullanılmaktadır.
 • Rakuten.com – Bünyesinde bulundurduğu buy.com, play.com gibi birçok firma ve pinterest, rusyanın eticaret platformu ozon.ru gibi pek çok büyük firmada da ciddi hisseleri ile dünyanın büyüklük açısında ilk 3’üne giren online alışveriş şirketler grubu. Rakutenin sadece Japon’ya da 75 milyondan fazla kayıtlı üyesi var.

– GÜNEY KORE’nin en popüler uluslararası bazı web siteleri;

 • KakaoTalk – Kore çıkışlı anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Türkçe dahil birçok dilde hizmet vermektedir. 110 milyondan fazla kullanıcıs bulunmaktadır.

– HOLLANDA’nın en popüler uluslararası bazı web siteleri;

 • Kazaa – Estonya çıkışlı Hollanda müzik dağıtım platformu. Yayında bulunduğu dönemlerde en popüler servislerdendi. Şimdi hizmetini durdurmuş durumda.
 • eBuddy.com – Bir zamanların en popüler web messenger sitesiydi. Ülkemizde dahil hemen her yerde yoğun bir şekilde kullanılmaktadı. Msn Messenger, Yahoo Messenger, AIM, Facebook, ICQ, Gtalk gibi popüler servisler ile oturum açıp oradaki arkadaşlarınızla yazışabiliyorsunuz.
 • Nimbuzz – Anlık mesajlaşma, sesli ve görüntülü konuşma hizmetidir. 150 Milyondan fazla kullanıcısı bulunmaktadır.

– ALMANYA’nın en popüler uluslararası bazı web siteleri;

 • Gmx.net – Almanya’nın en popüler mail hizmetidir. Almanya çevresinde ve Ülkemizde de bir miktar kullanılmakta.
 • XING.com – Almanya’nın linkedin’i. Bir dönem ülkemizde de faaliyet göstermiştir. Dünyada alanında Linkedin.com’dan sonra en popüler servistir.
 • Jabber.org – Açık kaynaklı anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Günümüzün birçok popüler uygulması Jabber alt yapısını kullanmaktadır.
 • StudiVZ.net – Avrupa’nın sosyal ağı olmak amacı ile 2005’te kurulmuş. 2009 yılında 15 milyon üyeye kadar çıkmasına rağmen Facebook’a yenik düşmüştür.

– İSPANYA’nın en popüler uluslararası bazı web siteleri;

 • Tuenti – İspanya çıkışlı avrupanın sosyal ağı olma çabasıyla hizmet veren site. Şu anda 15 Milyon civarı üyesi bulunmakta.
 • Taringa!.net – İspanya ve genelde ispanyolca konuşan ülkeler tarafından kullanılan mizah ağırlıklı sosyal paylaşım sitesi.
 • Softonic.com – Download.com gibi dünyanın en popüler program indirme sitelerindendir.

– FRANSA’nın en popüler uluslararası bazı web siteleri;

 • Dailymotion -Youtube’dan sonra ayakta kalan en büyük video paylaşım servisidir. Yahoo tarafından 200 milyon dolara satın alınmak üzereyken milli servet olduğu gerekçesiyle devlet tarafından satışı iptal edilmiştir.
 • Deezer – Dünyanın en popüler online müzik dinleme servislerindendir.

– İNGİLTERE’nin en popüler uluslararası bazı web siteleri;

 • Viber – Anlık mesajlaşma ve sesli konuşma uygulamasıdır. Türkçe dahil birçok dilde hizmet vermekte. Bir zamanlar ülkemizde videolu görüşme imkanı sunarken şimdilik bu hizmetini kısıtlamışdır. 200 milyondan fazla kullanıcıs bulunmakta.
 • Last.fm – Müziklerle ilgili birçok kısıtlama çıkmadan önce en popüler sosyal müzik dinleme servisiydi. Ağır patent şartları ve davalardan dolayı biraz durulmuş durumda. Ama bu alanda halen kimse onun kadar popüler olamadı.

– POLONYA’nın en popüler uluslararası bazı web siteleri;

 • Nasza-klasa.pl – Polonya’nın facebook’udur. 13 milyondan fazla üyesi bulunmaktadır.

– LETONYA’nın en popüler uluslararası bazı web siteleri;

 • Ask.fm – Sosyla soru-cevap sitesi. Size sorulan sorulara cevap verilen bir platform. 80 milyondan fazla kayıtlı üyesi bulunmaktadır. Polonya’nın 20, Brezilya’nın 35, dünya’nın ise en popüler 172. sitesidir.
 • Draugiem.lv – Letonya’nın sosyal ağı ve e-posta servisidir. 2.291 milyon nüfusa sahip ülkede  2.6 milyon üyesi bulunmaktadır.

– MACARİSTAN’nın en popüler uluslararası bazı web siteleri;

 • statcounter.com – Site istatistik hizmet. Google analtics benzeri vir servistir. Ücretli ve ücretsiz hizmetleri bulunmaktadır. Dünya çapında kullanılan en popüler 3 istatistik hizmeti arasında yer alıyor. Dünyanın en popüler 180. web sitesidir.

– BELÇİKA’nın en popüler uluslararası bazı web siteleri;

 • Netlog.com – Belçika çıkışlı dünya çapına yayılmış sosyal arkadaşlık sitesidir. Birçok dilde hizmet vermektedir. 94 milyondan fazla üyesi bulunmaktadır. Fakat kullanıbilirlik açısında Facebook’a yenik düşmeye devam etmektedir.
 • twoo.com – Çöpçatan sitesi. Comscore’un Aralık 2012 verilerine göre dünyanın en popüler 1. çöpçatan sitesiymiş. 33 milyondan fazla üyesi bulunmakta.

– ESTONYA’nın en popüler uluslararası bazı web siteleri;

 • Skype.com – Anlık yazışma, sesli ve görüntülü görüşme uygulamasıdır. Ayrıca konferans görüşme imkanıda vardır. Kendi uygulamasını kullananlarla görüşmenin yanı sıra gerçek telefon numaralarınıda arayabilirsiniz, tabi bu ücretli. 2003’te kurulan bu hizmeti eBay 2005 yılında 2.6 milyar dolara satın aldı ve daha sonra 2011 yılında Microsoft’a 8.5 milyar dolara sattı. Şu anda 660 milyondan fazla üyesi bulunmakta.

– FİLLANDİYA’nın en popüler uluslararası bazı web siteleri;

 • Internet Relay Chat IRC – 1988 çıkışlı ilk internet neslinin en popüler anlık yazışma uygulamasıdır. Şu an da halen kullanılmasına rağmen pek rağbet görür durumda değildir.

– MALEZYA’nın en popüler uluslararası bazı web siteleri;

 • Friendster.com – Kanada çıkışlı sosyal ağ. Kurulduğu dönemde en popüler sitelerden birisiyken myspace ve facebook karşısında yenik düştü. Malezyalı firma tarafından 2009’da satın alındı ve pazarını Asya’ya çevirdi. Şu anda 115 milyondan fazla kullanıcısı bulunmaktadır.

– İSVEÇ’in en popüler uluslararası bazı web siteleri;

 • SoundCloud.com -Amatör müzisyenlerin kendini tanıtma platformu. İsveç’te kurulmuş ve uluslararası alanda daha iyi yer alabilmek için merkezini Almanya’ya taşımıştır. Şu anda dünyanın en popüler 179. web sitesidir ve hızlı yükselmeye devam etmektedir.
 • Spotify.com – Online müzik dinleme servisidir. Dünya çapında bir çok müzik firması ile yaptğı özel anlaşmalar ile yasal olarak müzik dinleyebildiğiniz bir servistir. Amerika’nın 652. dünyanın 1090. en popüler web sitesidir ve yükselmeye devam etmektedir. 60dan fazla dilde yayın yapmaktadır.

– ÇEK CUMHURİYETİ’nin en popüler uluslararası bazı web siteleri;

 • seznam.cz – Çek Cumhuriyetinin arama motoru, e-mail hizmeti ve portal servisidir. Çek Cumhuriyeti’nin en popüler 3. dünyanın 393. popüler web sitesidir.

– İSVİÇRE’nin en popüler uluslararası bazı web siteleri;

 • RapidShare.com – Bir dönem ve sanırım halen dünyanın en popüler dosya paylaşım servisidir. İllegal veri paylaşımından dolayı çok fazla başı ağrıyan servis şu anda durağan bir görünüme bürünmüştür.
 • Search.ch – İsviçre’nin arama motoru ve harita servisidir. İsviçre’nin en popüler 19. web sitesidir.

Ülkemizin maalesef uluslararası alanda veya sadece burada böyle popüler olmuş siteleri maalesef yoktur. Ha bazı sektörlerde örneklerimiz var bunları listeyecek olursak

– TÜRKİYE’nin kendi içinde en popüler bazı web siteleri;

 • Sahibinden.com
 • R10.net
 • eksisozluk.com – Sanırım sadece bu alanda örnek verebileceğimiz servis sadece Ekşi Sözlük olabilir.
 • blogcu.com
 • divxplanet.com

Yazıda kullanılan bilgiler aşağıdaki sitelerden derlenmiştir.

 • wikipedia.org

 • alexa.com

 • shiftdelete.net

 • webrazzi.com

 • techinasia.com

 • denizergurel.net

 • [1] technode.com

Düşüncelerinizi paylaşın

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz

~ Bu kanepe boş, sen doldurmak istemez misin? Hadi gel otur ve birşeyler söyle. ~