E-Ticaret Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Teknolojinin ilerlemesi ile hayatımız gün geçtikçe internet üzerinden yürümeye başlıyor. Mobil bankacılık, e-fatura gibi işlerin yanı sıra E-Ticarette sanal ortamda kullandığımız bir uygulama. E-Ticaret, istenilen her şeyin sanal ortamda satın alınması anlamına gelir. İnternette her şeyin satılması mümkün. Biraz pazarlama becerisi ve sunum ile satışlarınızı sanal ortamda satabilirsiniz. E-Ticareti kullanabilmek için, bir kullanıcı adınız ve satacağınız ürünü sunmak istediğiniz alan gerekmektedir. Ve tabiî ki para transferini gerçekleştireceğiniz bir sistem gerekiyor. E-Ticaret ve normal ticareti kıyaslamak neredeyse mümkün değil. E-Ticaretin bir sınırı yok. Sunduğunuz ürünü çok geniş bir kitle ile paylaşabilirsiniz. Saniyeler içinde ürün satabilir ve gelir elde edebilirsiniz. Normal ticarette ise bu durumlar için biraz sabır gerekiyor. Çünkü ulaşabildiğiniz kitle kısıtlı kalıyor.

e-ticaret-sitesi-yazilimi

Peki, e-ticaretin faydaları nelerdir? Öncelikle zaman sınırı olmadan 7/24 hizmet sunulabilir bir ortamdır. Herşey net bir şekilde ifade edilip, bilgiler akıcı olduğundan tereddüt etmeden satın alınabilir. Haliyle zaman açısından da tasarruf sağlanır. İstenilen ne varsa geniş bir yelpazede sunulduğundan, seçenek fazladır. Artık her işletme hemen hemen e-ticaret kullanıyor ve bundan dolayı rekabet var. Haliyle düşük fiyata satın alma gerçekleştirebilirsiniz. Tedarikçi içinde kolay bir ortamdır E-Ticaret. Stok takibi açısından sanal ortamda takibatını kolayca yapabilir. E-ticaret sitesi için en güzel taraf ise, alıcı nerde olursa olsun alışveriş yapabilir.

Bu da zaman tasarrufu demektir. Normalde bir ürün satın alınacağı zaman, fiyat araştırması yapmak yorucu oluyor. Ama E-Ticarette böyle bir durum söz konusu değil. İstediği ürünün birçok fiyatı hemen karşısına çıkıyor. Ve daha önce bu ürünü kullanmış kişiler tarafından yazılmış yorumları okuyarak daha kaliteli bir düşünce oluşuyor. Satıcı için ise yaptığı normal ticaretin yanı sıra E-Ticarette yaptığından satacağı ürün geniş bir müşteri kitlesine yayılıyor. Her ürünü elinde tutmak yerine, istenilen talebe göre hareket ediyor. Kendi reklamını daha çok kişiye duyuruyor ve her saniye yeni bir müşteri bulma imkanı yükseliyor. Sadece internetten satış sitesi ile yapıyorsa da dükkan kirası, personel maliyetleri gibi birçok ücretten muaf oluyor.

Peki genel kanı olarak E-Ticarette doğru bilinen yanlışlar nelerdir ?

İnternetten alınan çoğu ürünün gelmesi olduğundan daha uzun sürer. Sipariş edilen siteye göre bu durum değişiklik gösterse de, ürünün temini, kargolanması, kargoya verilmesi, ulaşım ve teslimat gibi birçok aşamadan oluşuyor. Ayrıca iade ya da iptal süreçlerini de unutmamak gerekiyor. Ürün satın aldığınızda ödeme yaptığınızdan, iptal edilmesi zaman alabiliyor. İade içinde bu durum geçerli. İnternetten alışveriş için en önemli husus, alışveriş yapılacak sitenin güvenilirliği. Nasıl bir firma, kaç yıllık bir ticaret geçmişi var ve alışveriş yapan kitle sayısı gibi önemli hususlar var. Kaliteli hiçbir firmada sorun yaşanılmaz. Çok nadiren talihsizlikle olabilir.

Bunun da iade sürecini unutmamak gerekiyor. Aldığınız ürünün garanti belgesini mutlaka kontrol etmeniz gerekmektedir. Sonrasında temin etmeniz ve o arada herhangi bir sorun ile karşılaşmanız, sıkıntı yaşamanıza sebep olacaktır. İndirim yazısı herkese cazip gelen bir kelimedir. Ancak bu durum bazen hayal kırıklığı ile sonuçlanabiliyor. İndirimde ya da ucuz diye alınan bir ürünün kalitesiz olması, sonrasında yaşayacağınız sıkıntılı bir iade süreci ve E-Ticarete olan güvensizliği doğurabilir. E-Ticaret ya da herhangi bir yerdenaldığınız üründe bir sorun ya da memnuniyetsizlik yaşıyorsanız, mutlaka 6 yada 14 gün içerisinde geri iade edilmesi gerektiğinin unutulmaması gerek.

6 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. mehmet

  Merhabalar,

  Eklemek isterim ki eticaret yapan pazar yeri modelli sistemler ile stok tutan sistemler birbirine karıştırılmamalıdır. n11 gibi pazar yeri modelli sistemler kargolama gibi süreçleri kendileri üstlenmezler bu nedenle müşteri çok daha çabuk mağdur olabilir.

  Ancak stok tutan eticaret siteleri tüm süreçleri kendileri üstlenirler. Müşterilere stok tutan eticaret sistemlerini tavsiye ederim.

  1. isa koç

   Söyleminize katılıyorum Mehmet Bey. Stokta olmayan ürün yüzünden günlerce bekleyen müşteriler var. Ayrıca n11, gittigidiyor gibi platformlar satıcının yükümlülüklerini yerine getirip getirmediklerine bakmıyorlar. Satıcı ürünü göndermezse bizi ilgilendirmiyor diyip işin içinden sıyrılıyorlar.

 2. Hakan Kaya

  İnteretten satış yani e-ticaret hakkında gerçekten çok yanlış bilinen şeyler var, güzel bir bilgilendirme olmuş. İnternetten satışında kendine göre bir dinamiği olduğu, her en kadar maliyetleri düşürse ve bir çok şeyi kolaylaştırsa da yeni başlayanlar için müşteriye ulaşma, etkileşim, satın almaya yönlendirme, sipariş yönetimi, ambalajlama ve kargolama, satış sonrası iletişimi alanlarında farklı bir mantığı olduğunu bilmek gerek.
  Özellikle yeni başlayan ve bir e-ticaret yazılımı ile internetten satış sitesi kurmayı düşünen girişimciler için bir iş planı ile başlamaları ve buna da en az bir mağaza açmak kadar ciddiye almaları gerekiyor. Yoksa, her gün gördüğümüz gibi onlarca internet girişimi başlıyor, ama kısa süre sonra web dünyasında bir çöp site ve atıl zaman olarak kalıyor.

 3. Ayakkabikolik

  E-ticaret hakkında güzel bilgiler var.Teşekkürler

 4. Oriflame

  Çok faydalı bir makale Teşekkürler

 5. Oriflame

  Teşekkürler çok faydalı bir makale