En İyi Ekran Resmi Alma Programları

Ekran telefonlarda Güç Tuşu + Ses Kısma tuşu vs. işlemlerle çok kolay yapılabiliyor ya bilgisayarlarımız da bunu nasıl yapacağız? Bilgisayarlarımız da Windows’un yıllardır sunduğu PrintScreen tuşu var ama o kadar işlevselsiz ki bir çoğumuz böyle işe yarayan bir tuş olduğunu bile bilmiyoruz. İnsanlar arasında bu pek pratik olmayan hali yüzünden aradan kaç yıl geçmesine rağmen yayılamamış durumda. Bu yüzden ek ekran resmi çekme programları kullanmak zorunda kalıyoruz.

Bu yazımız da size en işlevsel ekran resmi alma yöntemlerini ve uygulamalarını listeleyeceğim. Piyasa da çok fazla var ama bir çoğu yarardan çok zarar sağlayabilir diye gördüklerim arasında en ideal, kullanışlı ve zararsız olanlarını sırasıyla size anlatacağım.

Ama önce ekran görüntüsünü aldığınız fotoğrafları hangi sitelere yükleyip birileriyle paylaşırız onları sıralayalım.

Ücretsiz fotoğraf yükleyip arkadaşlarımızla veya forumlarda paylaşma siteleri:

 • Hızlıresim.com : Ülkemizdeki en popüler servis, oldukça uzun zamandır yayında ve yüklenen fotoğraflar kolay kolay silinip kaybolmuyor.
 • Imgur.com : Dünyadaki en popüler servislerden birisi ama ülkemizde nedendir bilmiyorum engelli siteler arasında yer alıyor.

Ekran resmi alma ve paylaşma programları

1 – Klavyedeki PrintScreen Tuşu İle Ekran Resmi Alma:

klavyedeki printscreen tuşu

Her ne kadar işlevselsiz de olsa Windows 95’den bu yana (98, Me, 2000, XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10 vs.) tüm Windows sürümlerinde var olan özellik. Ek bir program kurmaya gerek yok. Sadece klavyenizdeki PrtScn tuşuna basmanız yeterli oluyor. Ama sadece ekranın resmini hafıza kaydediyor ve siz onu bir yere yapıştırana kadar orada tutuyor. Eğer o sırada başka bir dosya yada yazı kaydederseniz hafızadan gidiyor ve tekrar aynı ekran resmini çekmeniz gerekiyor. O yüzden bu tuşla çektiğiniz fotoğrafı bir fotoğraf düzenleme programının içine acilen yapıştırmanız gerekiyor.

Kullanmak için; yukarıdaki resimde görüldüğü Print Screen (kimi klavyelerde PrtScn) tuşa basın ardından aldığınız ekran resmini bilgisayara kaydetmek için Başlat > Tüm Programlar > Donatılar > Paint programını açın ve Düzen menüsünden Yapıştır seçeneğini seçin, aldığınız ekran resmi Paint programına eklenmiş olacak ardından bilgisayara kaydetmek için Dosya > Kaydet kısmına tıklayıp açılan pencereden bir isim verin ve dosya türü lolarak JPG yada PNG seçin kaydet düğmesine tıklayın. Bu yöntemle ekranda görünen tüm alanların resmini çekip kaydetmiş olursunuz.

Eğer sadece ekran da açık olan bir pencerenin resmini almak isterseniz PrintScreen tuşu ile birlikte Alt tuşuna da basmanız gerekmekte. Böylece tüm ekran yerine sadece aktif olan pencerenin ekran resmini almış olursunuz.

2 – Windows Ekran Alıntısı Aracı ile Ekran Resmi Alma

Bu araç işlevsiz PrintScreen tuşu yüzünden Windows 7 ve sonraki windows sürümlerinde karşımıza çıkmaya başladı. Bazı durumlarda bir öğenin kopyasını almanın en kolay yolu, ekranınızın anlık görüntüsünü almaktır; Ekran Alıntısı Aracı tam da bunu yapar. Yeni hikayeler, film eleştirileri veya yemek tarifleri kaydedip paylaşmak için bu aracı kullanın.

Bilgisayar ekranınızın bir kısmını ya da tamamını yakalayabilir, notlar ekleyebilir, ekran alıntısını kaydedebilir veya Ekran Alıntısı Aracı penceresinden e-posta gönderebilirsiniz.

Windows ekran alıntısı aracı

Ekran Alıntısı Aracı’nı açmak için

Ekran Alıntısı Aracı’nı açmak için Windows 7’ler de başlat menüsüne tıklayın ve arama kısmına Ekran Alıntısı Aracı yazın çıkan sonuçlarda göreceksiniz. Windows 8, 8.1 ve Windows 10 da ise ekranın sağ kenarından içeri doğru çekin, Ara‘ya dokunun (fare kullanıyorsanız, ekranın sağ alt köşesine gidin, fare işaretçisi yukarı doğru çıkarın ve Ara‘ya tıklayın), arama kutusuna Ekran Alıntısı Aracı girin ve sonra da Ekran Alıntısı Aracı‘na dokunun veya tıklayın.

Aşağıdaki türlerde ekran alıntıları yakalayabilirsiniz:

 1. Serbest Biçimli Ekran Alıntısı: Parmağınız, fareniz veya tablet kaleminizle bir nesnenin etrafında herhangi bir şekil çizin.
 2. Dikdörtgen Ekran Alıntısı: İmleci bir nesnenin etrafında sürükleyerek dikdörtgen oluşturun.
 3. Pencere Ekran Alıntısı: Tarayıcı penceresi veya iletişim kutusu gibi bir pencere seçin.
 4. Tam Ekran Alıntısı: Tüm ekranı yakalayın.

Ekran alıntısı yakalama

Ekran Alıntısı Aracı’nda Yeni düğmesinin yanındaki oka dokunun veya tıklayın, istediğiniz ekran alıntısı türünü seçin ve ardından ekranınızın yakalamak istediğiniz alanını seçin. Ekran alıntısı otomatik olarak Ekran Alıntısı Aracı penceresine kopyalanır.

İpucu: Bir ekran alıntısının üzerine veya çevresine yazarak ya da çizerek ekran alıntısına notlar ekleyebilirsiniz.

Menü ekran alıntısı yakalama

 1. Ekran Alıntısı Aracı’nı açtıktan sonra resmini elde etmek istediğiniz menüyü açın.
 2. Ctrl+PrtScn tuşlarına basın.
 3. Yeni düğmesinin yanındaki oka dokunun veya tıklayın, istediğiniz ekran alıntısı türünü seçin ve ardından ekranın yakalamak istediğiniz alanını seçin.

Ekran alıntısı kaydetme

 1. Bir ekran alıntısı yakaladıktan sonra Ekran Alıntısını Kaydet düğmesine dokunun veya tıklayın.
 2. Farklı Kaydet iletişim kutusunda bir dosya adı, konum ve dosya türü girip Kaydet seçeneğine dokunun veya tıklayın.

URL’yi Kaldırma

Tarayıcı penceresinden bir ekran alıntısı yakalayıp HTML dosyası olarak kaydettiğinizde, ekran alıntısının altında URL görünür. URL’nin gösterilmesine engel olmak için:

 1. Önce Araçlar’a sonra da Seçenekler’e dokunun veya tıklayın.
 2. Ekran Alıntısı Aracı Seçenekleri iletişim kutusunda Ekran Alıntılarının altında URL ekle (yalnızca HTML) onay kutusunu temizleyin ve Tamam‘a tıklayın.

Ekran alıntısı paylaşma

Bir ekran alıntısı yakaladıktan sonra Ekran Alıntısını Gönder düğmesinin yanındaki oka dokunun veya tıklayın, sonra ekran alıntısını e-postanızın gövdesinde mi yoksa ek olarak mı göndermek istediğinizi belirleyin.

3 – LightShot Ekran Görüntüsü Yakalama Programı

Bu program benimde uzun yıllardır kullandığım en iyi ekran görüntüsü yakalama programıdır. Kolay kullanımı, basit ekran ara yüzü, çektiğin fotoğrafı dilersen bilgisayara, dilersen internet ortamına kaydetme imkanı sunması ve en başta Türkçe dil desteği olması en güzel yönleri.

Lightshot özellikleri

Bu program hem basit hem de Türkçe dil desteğine sahip. Programın Windows, Mac Os ve Linux uygulamaları var aynı zamanda Chrome eklentisi de mevcut. Programı kurduktan sonra hemen aktif oluyor ve kullanmaya başlıyorsunuz. Programı aşağıdaki indirme linkinden indirebilirsiniz.

LightShot Programını Türkçe İndir

lightshot

Kurulum yapıldıktan sonra kullanmak için Klavyenizdeki PrintScreen tuşuna basmanız yeterli. Tuşa bastığınız da yukarıdaki resimde göreceğiniz gibi ekran resmi almanız için size mause ile bir yer seçmenizi istiyor ve seçimi yaptıktan sonra bilgisayarınıza kaydedebilir, anında internet ortamındaki bir resim yükleme sitesine yükleyebilir yada yazıcıdan çıktı alabilir veya sosyal sitelerde anında paylaşabilirsiniz. Ayrıca yukarıdaki resimde sağ tarafta gördüğünüz gibi çektiğiniz ekran görüntüsünü kaydetmeden üzerine işaretleme yapabilir ve yazı yazabilirsiniz.

lightshot sistem tepsisi görünümü

Program sistem tepsisinin orada hep hazırda durur. Dilerseniz PrintScreen tuşuna basmak yerine buradaki simgeye sol tıklayarak yada sağ tıklayıp açılan penceredeki ekran görüntüsü yakala kısmına tıklayarak da ekran resmini alabilirsiniz.

Ayarlar kısmından hali hazırda atanmış PrintScreen klavye kısayol tuşu yerine farklı tuş ve tuşları atayarak ekran resmini alma tuşlarınızı değiştirebilirsiniz.

4 – Jing Ekran Görüntüsü Alma Programı

Jing programı Camtasia ekran videosu kaydetme programıyla meşhur TechSmith firması tarafından ücretsiz sunulan LightShot benzeri bir program. Jing ile aynı LightShot’daki gibi PrintScreen tuşuna basarak ekran görüntüsünü alabilir, sosyal medyada paylaşabilir yada internet ortamındaki bir resim yükleme sitesine yükleyip başkalarına gönderebilirsiniz.

Jing ekran görüntüsü alma programını indir

Jing’in bir avantajı da var. 5 Dakikalık ekran videosunu da çekebiliyor. Bu özelliği arayanlar için 1. sırada tercih edilmesi gereken program.

Jing Ekran Görüntüsü Alma Programı

Program ücretsiz. Windows ve Mac Os uygulamaları mevcut. Programı aşağıdan ücretsiz indirebilirsiniz.

Programları kullanımları hakkında sorularınız olursa yorum ile sorabilir, kullanmakta zorlandığınız noktalar hakkında yardım alabilirsiniz.


Klavye fotoğrafı görsel kaynağı: bilgiuzmani.com

7 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. N

  Çok teşekkürler…

 2. İsme Gerek Yok

  Benim windows 7 bilgisayarım
  Ama ekran alıntısı aracı yok neden?

  1. isa koç

   Başlat menüsünün içindeki arama kutusuna Ekran Alıntısı yazıp arattırdınız mı?

 3. Ali

  Tam ekran görüntü veren uygulamalarda nasıl çalışacağı ile ilgili bilgi verebilir misiniz?
  Ekrandan görüntü almak için PrtSc tuşuna bastığımda görüntü seçme aracı görünüyor ancak görüntü kayboluyor.

  1. isa koç

   Oyunlar da bu program çalışmıyor. Onun için oyunlar da görüntü kaydetmeye yarayan camtasia gibi ücretli uygulamalar kullanmanız gerekiyor. Ücretsizlerden ise şuan da bildiğim bir program mevcut değil maalesef.

 4. Sanagrafi

  Elinize sağlık. Benim de kullandığım uygulama tam olarak bu. Lightshot çok pratik ve hemen imdada yetişiyor.

 5. Spor Egzersizleri

  Sonunda düzgün anlatan bir yer buldum. Paylaşım için teşekkürler sitenizi bundan sonra takibe alıyorum 🙂