En İyi Kamera Hangi Cep Telefonunda? 2016 İncelemesi

Bir telefon almaya niyetlendik, almışken en iyisi, en uygun fiyatlısı olsun dedik ve en iyi fotoğraf/video çeken cep telefonu olsun dedik. Tam 40 gündür amiral gemisi cep telefonlarının performans ve gündüz gece kamera çekim performanslarını inceliyorum. Herkes megapixel üzerinden telefon kemaralarını değerlendiriyorlar ama olay megapixel üzerinden yürümüyor maalesef. Megapixel bir cep telefonunda eğer baskı almayacaksan 5 megapixel’den sonra gerekli değil. Megapixel sana ancak şu noktada yarar, cep telefonlarında optik zoom olayı çok mümkün olmadığından dolayı büyük fotoğraftan kırpma yaparak optik zoom yapmış gibi fotoğraflar elde edersin. Cep telefonu kamerasın da dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar netleme hızı, optik sabitleme (titremeyi en aza indirmesi için), lens kalitesi, beyaz dengesini ayarlayabilme ve en önemli nokta olan optik diyafram açıklığı, yani ışığı en iyi şekilde algılayabilmesi için ne kadar büyük olursa o kadar iyi. Şimdi burada saydığım terimleri tamamen telefonları özellikle fotoğraf yönünden inceleyen alanında uzman kişilerin söyledikleri üzerine söylüyorum.

En İyi Kamera Hangi Cep Telefonunda, 2016 İncelemesi

Bir profesyonel fotoğraf makinası gibi olamayacaklarından biz en idare eden kamerayı değerlendireceğiz.

İnlemelerime göre en iyi kameraya sahip cep telefonları

 1. LG G4 kamera kalitesi : 1.8 f/p optik diyafram açıklığı laser odaklama ve optik sabitlemi, gerçek renkleri algılama özelliği renk spektrum gerçek renkleri en iyi algılaması ile incelemelerde en iyi kemara LG G4’e ait. Renkleri çok iyi algılıyor ve çektiği her fotoğrafta gözünüz hangi renk tonlarını görüyorsa o da aynı görütüyü çekip size sunuyor. Ayrıca 1.8 diyafram açıklığını çok iyi kullanarak gece fotoğrafların da ışığı neredeyse en iyi algılayan 2 telefondan birisi. Fotoğraf çekme uygulaması profesyonel modda Lumia telefonlarla birlikte en iyi uygulamaya sahip cihaz. Yanlız G4’ün bir dezavantajı var. Pil süresi, rakiplerinin bir çoğundan pili büyük olmasına rağmen neredeyse rakiplerinin yarı süresi kadar pili gidiyor. Ayrıca teknik özellikleri en büyük rakibi Samsung’lara göre yarı özelliklere sahip 6 çekirdekli snapdragon 808 işlemci 3 gb ram, 32 gb hafıza (artırılabilir) 3000 mAh pil, 5.5″ ekran gibi özelliklere sahip. Ama bir telefonun kamerası kadar en çok dikkate değer olayı pil süresi olduğu için insanı üzüyor. Keşke pil sıkıntısı olmasa kesinlikle alacağım tek telefon bu derdim. Tüm bu artı/eksileriyle birlikte fiyatıda devreye girerek onu en iyi kameraya sahip telefon yapıyor. Gündüz fotoğraf çekimlerin de tüm rakiptlerini eziyor, ondan daha iyisi yok.
 2. Samsung Note 5, S6, S6 Edge, S6 Edge Plus kamera kalitesi: Bu 4 telefonda kamera açısından aynı kamerayı kullanıyor, o yüzden hepsini tek kalemde değerlendirebilirsiniz. Samsung 4’lüsü LG’den sonra 1.9 f/P ile en fazla diyafram açıklığına sahip telefon. LG G4’den bir tık diyafram açıklığına rağmen düşük ışık ortamlarında G4’ten çok daha iyi ışık algılaması var, bu yüzden gündüz kafa kafaya fotoğraf çekmelerine rağmen gece fotoğraf çekimlerinde LG G4’ten çok daha iyi çekim yapabiliyor. Optik sabitlemesi çift ton led flaşı ve lazer algılayıcısı ile Samsung serisi gece ve gündüz ortamlarında en iyi ortalama değerlerine sahip kamerası olan telefon. Donanım olarakta piyasanın en iyisi olduğunu duymayan kalmamıştır sanırım. Snapdragon 810’nun yaşattığı hüsranı iyi değerlendirip en hızlı ve güçlü telefon olmayı başarıyor. Ayrıca parmak izi okuyucusu da cabası. Pil olarakta günümüz şartlarında kendisini kullananları fazlasıyla memnun edeceği için aslında en iyi kameralı telefonlar listemizde 1. sırayı alması gerekirken rakibi LG G4’ten 1.000 TL daha pahalı olması yüzünden onu listenin 2. sırasına koyuyoruz, yoksa kesinlikle hem kamera çekim kalitesi hem de performans olarak şuan da piyasanın 1 numaralı telefonu Samsung serisi. Son olarak tekrar vurgulamak gerekirse gündüz video çekimlerinde tüm rakiplerini eziyor, gece ve düşük ışık çekimlerinde ise hem fotoğraf hem de video çekim kalitesi ile tüm rakiplerini eziyor. Samsung serisini bana göre rakiplerinden bir adım öne geçiren diğer özelliği hafızasının SSD olması, bu yüzden uygulama performansını en iyi onlar veriyor.
 3. Sony Xperia Z5 (Compact, Normal ve Premium) kamera kalitesi : Sony Z5 serisinin 3’üde aynı kameraya sahip, o yüzden onlarıda tek listede değerlendiyorum. Sony piyasanın en iyi cep telefonu kamerası üreten firmasına rağmen neden bu yeteneğini kendi telefonuna yansıtamıyor bir türlü anlamış değilim. Örneğin optik sabitleme kendisinde yok. 1.9 diyagram açıklığına sahip Sony kamerasını kullananan Samsung kendisinden çok daha iyi çekiyor ama o firmaya kamera satan Sony hem optik sabitleyici kullanmıyor hem de 2.0 diyafram açıklığına sahip kamera kullanıyor. Bunları yaparken neyine güveniyor hiç anlamış değilim. Ayrıca lazer odaklama da kullanmıyor. Fakat Sony yeni çıkardığı Z5 serisi ile piyasada en iyi görüntü sabitleme ve yakın plan çekim özelliğine sahip. Yakın plan (makro) çekimlerinde gördüğüm kadarıyla en iyi video ve fotoğraf çekimini Sony Z5 telefonları yapıyor. Eğer diyafram açıklığını 1.9 yada 1.8 koysaydı Sony, inanıyorum bu yıl ki hem en iyi fotoğraf çeken hem de video çeken cep telefonu olacaktı ama Note 5 Sony’i tokatlıyor. Sony’in dezavantajı ney dersek herkesin kaçtığı Snapdragon 810 işlemcisini onların kullanması olmuş, fakat rakiplerinden çok daha uzun giden pil ömrü, su altında fotoğraf çekebilme özelliği ve fm radyosu ile rakiplerinden farklı olmayı başarıyor. Ayrıca parmak izi okuyucusununda bulunduğunu ve Samsung ile birlikte piyasanın en iyi parmak izi okumasına sahip iki cihaz olduğunu söylemeden geçmemek lazım. Sony’in rakiplerinden en iyi özelliği ise görüntü sabitleme teknolojisi. Rakiplerinde optik sabitleme olması olmamasına rağmen video çekerken neredeyse video titremiyor. Yani bunu mükemmel başarmışlar. Birde optik sabitleme olaydı herhalde SLR’ye kafa tutardı 😛
 4. Microsoft Lumia 950 (Normal ve XL) kamera kalitesi : Her ne kadar Windows işletim sistemine sahip olduğu için sizlere itici gelse de Lumia 950 telefonlarında da 1.9 diyafram açıklığı, optik imaj sabitleme özelliği, 3 tonlu flaşı, 3x optik zoom’u sahip kamera var fakat onları rakiplerinden ayıran en büyük özelliği Zeiss lensleri. Bu özelliklere ve geçmişte Nokia’nın her zaman rakiplerinden daha iyi fotoğraf çeken telefon olma geleneğine ve en önemlisi piyasaya rakiplerinden neredeyse 6 ay sonra çıkması rağmen beni hayal kırıklığına uğratan bir telefon oldu. Çünkü bu telefonu bekliyordum ama Microsoft burada beceriksizliğini konuşturarak efsane olan markayı iyi yönetemeyeceğini ilk önemli denemesinde gösterdi. Ayrıca bir önceki amiral gemisi 930’un etrafı metal çerçeve ve plastiği en üst düzeyde olan telefon olmasını bir adım ileriye götürmek yerine etrafındaki metal çerçeveyi atmış ve plastiğinide yakından görmediğim için net söyleyemiyorum ama algıladığım kadarıyla Samsung’un o eski platiklerinden birini kullanmış gibi görünüyor. Bu kadar eksi özelliğine rağmen gece ve gündüz hem fotoğraf hem video çekimlerinde en dengeli telefon Microsfot Lumia 950 serisi görünüyor. Yani gündüz çok iyi fotoğraf çeken LG G4 gece çok iyi değil, gece çok iyi çekim yapan Samsung gündüz de iyi olmasına rağmen rakiplerine geçiliyor fakat Microsoft Lumia 950 serisi en iyisi olmasa da her iki ışık ortamında en iyinin 1 arkasındaki telefon olmayı başarıyor. Bunu da 6 ay sonra çıkmasına bağlayalım bari. Ayrıca işletim sistemi daha stabil bir telefon olmasına karşın SSD’li Samsung telefonları karşısında internette dolaşım performansı ve uygulamaları çalıştırma performansında Samsung’lara geçiliyor.

Başka bu listeye girebilen bir telefon varmı diye sorarsanız bence yok. Ben sadece en iyileri size sıraladım, ama idare edenler diye bir liste yap dersen onlar da aşağıda;

 • Samsung Note 4
 • iPhone 6S / Plus
 • Lumia 930 / 1520 / 1020

HTC’ler, Blackberry’ler bu listeye girecek düzeyde kameraya sahip değiller.

83 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. Miray

  Merhaba ben kac aydir telefon arastiriyorum herkes farkli bisy diyor alamadim baba 1000-1500 arasinda telefn onerirmisiniz kamersi ozlellikle on kamersi guzel olsun

 2. Osman

  Hocam Merhaba,
  İşim gereği iyi fotoğraf çeken bir telefon kullanmam veya ayrıca fotoğraf makinası taşımam gerekiyor. Halihazırda Samsung Kzoom kullanıyorum ve çok memnunum; ancak yenisi çıkmadığı için bu telefonun fotoğraf kalitesine yaklaşabilecek ayarda önerebileceğiniz telefon var mıdır.
  Teşekkürler iyi çalışmalar

  1. isa koç

   Şuan da S7 ve edge çok iyi çekim yapıyorlar hatta daha da iyi çekiyorlar. Mesela Nokia Lumia 1020 bile Samsung Kzoom dan iyi çekiyordu. S7 onlardan da iyi çekiyor.

 3. asiye

  Merhabalar.Ben cok fotograf cekiyorum.Cocuklarimın guzel anlarını yakalamayı sevıyorum.Ve bazende baskısını alırım normal boyutlarda. Kafam cok karısık. Herkes farklı marka oneriyor.1aydır tel alamadım.Birde bıraz saglam olsun istiyorum. malum kucuk cocuk ulaştı alacak eline.Fikirlerinizi rock ediyorum 😉

  1. isa koç

   Şuanda kırılma konusunda hiçbir telefona garanti veremiyorum. Ha kırılmam diyen telefonlar var, mesela Ultron mobile X 4.5G diye bir telefon var, ama kamera konusunda tatmin edici değil. Hem kamerası iyi olsun, hem de en azından diğerlerinden daha sağlam olsun diyorsan LG V20 modeli bu konuda tercih edebileceğin tek telefondur. Bu telefonun tek eksik yanı su geçirmez olmaması. Onun dışında bana göre şuan da piyasanın en iyi ilk 5 telefonu arasına girmekte.

   O telefon beni açmadı diyorsan, Sony Xperia XZ, Samsung S7 ve S7 EDGE, HTC 10, iPhone 7 Plus (video çekimi çok iyi) bu telefonlardan birini tercih edebilir ve muhakkak kılıf alabilirsin.

 4. osman

  s7 edge mi sony z5 mi daha iyidir

  1. isa koç

   Sorgusuz S7 Edge. S7 edge şuanda piyasadaki en iyi telefon. Daha üstü yok.

 5. elif

  huawei p9 gold u övüyolar sizce almalımıyım

  1. isa koç

   Eğer tasarımı hoşuma gitti diyorsan onu tercih edebilirsin. Aksi durumda sana Sony Xperia XZ modelini öneririm. Onun kamera performansı kalitesi, bir de cihaz kullanım ergonomisi çok daha iyi ve fiyatları kafa kafaya. Hatta Sony Türkiye garantili fiyatını gittigidiyor vs gibi yerlerden Huawei den çok daha ucuza alabilirsin.

   Huawei nin avantajı kamera da leica lens kullanılması ve arka kameranın çift olması. Onun dışında pek bir artı göremiyorum kendi açımdan.

  2. ali

   Lumia 1020 öneririm 41 megapiksel cok iyi kamerası

 6. Fatih

  İsa bey mate 8 kullaniyorum isim geregi araclari farlari yanikken gece cekmek zorundayim fakat istedigim netlik va kaliteli bir gorsellik alamiyorum.Sizce hangi marka cihaz almaliyim.s7 edge yada mate 9 sorunuma cozum olurmu

  1. isa koç

   Açıkçası Huawei’nin kamera kalitesi öyle ahım şahım değil, orta seviyenin bi tık üzerinden. Sadece Huawei P9 versiyonunun kamerası iyi seviye de Leica Lens kullanmasından dolayı ama o bile fotoğraf çekme de Samsung’a yetişemiyor. Kamera kesinlikle önemli diyorsan şuan da hem gece hem gündüzde S7 serisi açık ara önde. Video çekiminde de ilginçtir iPhone 7 Plus şuan da iyi durumda.

 7. banu

  Merhaba bilgilendirmeniz çok teşekkür ederim. Çok faydalı oldu. sormak istediği S7 Edge Mİ, ıPHONE 7 Plus mu ? Benim içiniyi fotoğraf çekmesi önemli .
  teşekkürler

  1. isa koç

   Fotoğrafta kafa kafaya gidiyor ikisi, karanlık ortamlarda S7 EDGE bir tık önde bir at boyu kadar. Ama video çekiminde S7 Edge renk dengesi olarak çok iyi fakat titreşim önleme de iPhone 7 Plus eziyor. Stüdyo çekimi lazım değil bana bunlar da yeter diyorsan uzun yıllar düşmeyen performans kalitesi yüzünden iPhone al derim, ama ben 2 sene kullanıcam sonra bırakıcam dersen S7 Edge alabilirsin.

 8. Halil

  Xiaomi mi5 kamerası Xiaomi redmi pro ve redmi note 4 ile aynı mıdır? Bilginiz var mı? Redmi pro ve redmi note 4 den hangisini tercih ederdiniz?

  1. isa koç

   Mi5 Sony Exmor RS Sensör (IMX298) sensör kullanıyor, daha üst seviye kamera bu, diğer iki versiyon ise eski sony kamerasını kullanıyor. Gerçi iş biraz da telefonu yapan firmanın kamera fotoğraf işleme yazılımıyla alakalı bir durum. Örneğin piyasa da en iyi foto çeken kamera samsung S7lerdir, o da Sony kamerası kullanıyor, fakat Sony ise kendi kamerasıyla onun kadar iyi çekemiyor. Xiaomi de bu seviyede Samsung kadar iyi değil. Ama sonuçta bana yeter mi dersen, çok fazla önemli değilse pro çekim yapmak istiyorum demiyorsan sana fazlasıyla yetecektir.

 9. Ayşe

  Merhaba iyi günler acaba kamerası en iyi hangi telefon var çözünürlükde netlik bakımından performas bakımından hangisini önerirsiniz birde a 7 2016 telefonun kamerası nasıl yada en iyi hangisi yardımcı olursanız sevinirim.

  1. isa koç

   Eğer bütçen var ise, HTC 10, Samsung S7, S7 Edge, iPhone 7 serisi, Huawei P9 Pro benim için en iyileri. Ama bütçem 2000 altı diyorsan LG G5, Samsung Note 5 bi tık altında bu serinin kamera olarak, onun altında da 2016 A7 geliyor.

 10. beyza

  Evet xiaomi bayaa övülüyor ama internetten alma gibi bi şansım yok oyüzden elemiştim onu. Çok teşekkür ederim 🙂

 11. ahmeta

  a5 2016 bahsettıgınız samsung telefonlara yakın bır kameraya mı sahip tir ?

  1. isa koç

   A5 ile A7 aynı kameraya sahip. Diğerleriyle aynı olmasa da gerçekten çok yakın ve iyi çekim yapıyor. Ayrıca optik sabitleme seçeneğine sahip olması çok iyi avantaj.

 12. beyza

  Birde lenovo vibe k5 note un kameraı hakkında ne düşünüyorsunuz kamera cok güzel çekiyor ama netlemiyor sanki tüm fotografta bi bulanıklık gözüküyor anlayamadım. Casper vıa a1 in kamerasıyla karşılaştırdığımızda hangisinden daha iyi sonuç elde ederiz kusura bakmayın çok soru sordum ama kimsede bilmiyor yani doğru düzgün soracak kişi bulamıyoruz bile bunları sizi bulmuşken yazayım istedim

  1. isa koç

   Lenova’ların genel olarak kemeralarını beğenmiyorum açıkçası, tasarımları da hoşuma gitmiyor. Çok zayıf kalıyorlar kemera konusunda. Casper ise ince tasarımı ile ön planda ama işlemcisi Mediatek işlemciye sahip ve ekran camı gorilla glass 3, eski bir cam. kamerası ise iyi sayılır.

 13. beyza

  Teşekkür ederim ayrıyeten m5 de batarya sorunları ve bask kronik sorunlardan bahsediyorlar bunlar hakkında bilginiz var mı ? Bu söylenenleri dikkate almalımıyım fyat aralığım 1 1500 arası kendinize alacak olsanız bu trlefonu tercih edermiydiniz

  1. isa koç

   Şahsen kullananlar ille de M5 diyor, yani sony amiral gemilerinden bile daha çok övgü alıyor. Ama şuan yeni bir telefon alıcak olsam Xiaomi Mi5 alırdım.

   fiyatı şuan çok iyi durumda. http://www.hepsiburada.com/xiaomi-mi-5-ithalatci-garantili-p-HBV00000112VR ayrıca snapdragon 820 işlemciye sahip. bugün bu işlemciye sahip telefonlar 2600 TL’den daha fazla fiyata satılıyor ama linke tıklayın fiyatı görünce şaşıracaksınız. bu sitedeki versiyon 32 gb hafıza 3 gb ram’e sahip. ayrıca hafıza kartıda takılıyor.

   Ama bulursanız bundan 100, 150 tl daha fazla fiyata 128 gb’si var, onun ram’i de 4 gb. Yani temiz 5 yıldan fazla kullanırsınız.

 14. beyza

  Abi emeğine sağlık aklıma takılan birşey var ben telefon alıcam xperia m5 dusunuyorum dyafram açoklığı f2.2 xa ultranınki f2.0 diyafram açıklığı m5 daha kaliteli çekiyor. Fiyafram açıklığı azaldıkça kalite artıyormu yoksa azalıyormu bu konuya bi açıkşık getirsen çok iyi olur

  1. isa koç

   normal şartlarda diyafram değeri düştükçe kamera daha fazla ışık alıyor ve daha net foto çekiyor. Ama kullanılan lenslerde algılama netliğini çok etkiliyor. M5’de Z5 ile aynı kamera mevcut. Yani amiral gemisi kamerasını orta sınıf telefona koymuş M5’de Sony. 21,5 MP Exmor RS™ sensör, Hibrit Otomatik Netleme özelliği ile piyasa da en beğenilen kameralardan birisi bu kamera. Bu sebeple zaman zaman Z5’den bile iyi çekim yaptığı söyleniyor.

 15. çağatay

  x2 kulanıyorum. z5 düşünüyorum.

 16. ceren

  Merhaba samsung s7 edge nasil acaba ?

  1. isa koç

   Şuanda Note 7 piyasadan çekilince en iyi telefon olarak S7 EDGE kaldı, kesinlikle en iyisi, tam tasarım, hem kamera, hem performans, hem de pil performansı. Bütçen varsa ilk önereceğim telefon.

 17. basak sarica

  Yazi cok faydali olmus Teşekkürler. Huawei cift lens ona ne diyorsunuz ?

  1. isa koç

   Şuanda çok tutuluyor. Bence fiyatına göre çok iyi bir telefon kamerası da haliyle. Yani Leica lenslerini kullanması çok iyi bir tercih olmuş o yüzden onu kamerası güzel telefonlar arasında ilk 5 arasına sokuyor.

 18. misafir

  Nokia 808 kamerasina bi goz atin isterseniz tabi bu telefondan bula bilirseniz

 19. mehmet63

  ayrıca s6 edge LG 4 LE DE KIYASLADIM YAKIN MESAFEYİ ONLAR DAHA İYİ ÇEKİYOR OLABİLİR FAKAT UZAK MESAFEYİ S4 ZOOM KADAR ÇEKENİ DAHA GÖRMEDİM.

 20. mehmet63

  bence en güzel kamera s4 zoom da var fiyatıda iyi

  1. isa koç

   S4 Zoom ve Nokia 1020 testlerine baktığında ağır şekilde 1020 üstün geliyor dostum.
   https://www.youtube.com/watch?v=jflH1NorPWE

 21. Bilişim Uzmanı

  Xiaomi Mi4 ve Mİ5 diyorum sadece..Diayfram açıklığı 1.8…

 22. Mehmet

  İ5 var ama şarj dayanmıyor görüntü güzel bence

 23. ali

  z3 compact kamerası resimleri gözün gördüğü gibi doğal çekmiyor..sonunda g4 aldım renkler ve canlılık tam istediğim gibi z5 kamera kalitesini incelemedim ama örnek resimlerde iyi gözüküyor…s6 kaliteli ama çok pahalı o yüzden en iyisi g4 diyorum saygılar…

  1. isa koç

   LG G4 te insanlar en çok bataryadan şikayetçi, özellikle biraz uygulama yüklediğinde neredeyse aşırı kullanılmasa bile 8 saatte şarjı bitiyormuş, sende böyle sıkıntılar oluyor mu?

 24. ali

  z3 almayın kamera çok kötü 20 mp diyorlar ama 3 mp gibi çekiyor.. satıp lg g4 alacağim

  1. isa koç

   LG g4 fotoğraf konusunda gerçekten en iyilerinden. Ama şarj ve işlemci performansında çok sorunlu olduğunu söylüyorlar. Bende onu almak istiyordum ama maalesef bu eksileri yüzünden almaktan vazgeçtim. Sana tavsiyem Samsung galaxy A7 2016 alman.

 25. veli

  merhaba z1-2-3 falan nasıldır z3 e göre

  1. isa koç

   Her çıkan versiyonda tabi bazı iyileştirmeler olsada Z1 ve Z2 arasında çok fark yok ama Z3 oldukça iyiydi diğer ikisinden. Z5’de Z3’den oldukça iyi hale gelmiş.