En iyi ücretsiz bulut depolama siteleri

Biliyorsunuz internet ortamında dosya barındırmak hem masraflı hem zahmetli bir iş. Yanımızda taşımak istemediğimiz ama her an ulaşmamız gereken dosyalarımızı sanal bir ortamda bulundurmak bir yerlere alo demek için gerekli olan telefonumuzun olması kadar mecburi hale geldi. Cebimizde harici disk ya da flash diskler taşımak istemiyorsak müziklerimizi, resimlerimizi, vidyolarımızı yada herhangi türden dosyalarımızı sanal bir ortama yüklememiz gerekli. Birkaç sene öncesine kadar bilgisayarı yada telefonu olupta interneti olmayan kişi sayısı fazlaydı ama artık öyle bir kural kalmadı. Bizde internet yoksa, arkadaşımıza bağlanıp kullanıyoruz, on da yoksa komşudan, onlar da yoksa bi çay içmek için gittiğimiz cafeden, onlarda da yoksa artık hemen hemen her ilçe merkezinde ücretsiz sunulan Türktelekom hizmet noktalarından da olsa birşekilde internet bağlanıyoruz. Yani heryerden ulaşabildiğimiz internetimiz var ise, tüm lazım olan dosyalarımızı buralarda tutup istediğimiz her an kullanmak bizi birçok dertten kurtarıcak.

en-iyi-ucretsiz-bulut-depolama-siteleri

Dosyalarımızı internet ortamında nasıl barındırırız?

Bu 5 yol ile mümküm;

 1. Kendimize ait olacak bir hosting yada server kiralayıp, dosyalarımızı buraya yükleyip her ay tıkır tıkır para ödeyeceğiz.
 2. Rapidshare, zippiyshare, turbobit, lebittit, sendfile, depositfile vs. dosya depolama sitelerine yükleyip ya paralı hesap satın alıp yine her ay ödeme yapıp dosyalarımızı buralarda tutacağız veya ücretsiz barınma hizmetinden faydalanıp 30 gün içinde yeni bir indirme yapmadığımız dosyalarımızın silinmesine göz yumacağız.
 3. Mail başına dosya ekleme boyutu düşük olsada mail hizmetlerimizde de dosyalarımızı tutup gerektiğinde buradan indirerek dosyalarımızı barındırabiliriz.
 4. Bulut hizmetlerinden faydalanarak dosyalarımızı hem süresiz depolayıp hemde office, pdf, jpg, png, gif belgelerimizin içeriklerini görerek dosyalarımızı buralarda depolayıp, bu hizmeti veren sitelerin akıllı telefon ve bilgisayar uygulama kolaylıklarıyla dosyalarımıza çok kolay ulaşma imkanlarından faydalanacağız.
 5. Son olarak dosyamızın olduğu bilgisayarın başında birini bırakıyoruz, oda sabah akşam uyumayıp bizi orada bekliyor, skype vs. gibi uygulamalarla ne zaman dosya lazım olursa bize dosyalarımızı gönderiyor 😉

Bulut servislerinin avantajları nelerdir?

Tabi biz en mantılısı olan bulut sitelerini tercih edeceğiz. Bulut sitelerinin diğer hizmet türlerine göre avantajları oldukça büyük.

 • Uygulama avantajı: popüler bulut siteleri Android, IOS, WindowsPhone gibi telefon uygulamalarının yanı sıra bilgisayarlar için Windows, Mac OS hatta bazıları işi daha da abartarak Linux uygulamaları sunmakta ve bu uygulamalar ile dosyalarımızı cihazlarımızdan bulut servisine senkronize ederek anında yükleyebilmekteyiz. Mesela biz cep telefonumuzla en güzel kareleri yakalayıp fotoğraflarken bulut uygulamamızda aynı anda bu fotoğrafları bulut servisine yükleyerek hem olası kaybı önlüyor hemde arkadaşlarımızla paylaşmamız için iş yükünü bir tıklamaya kadar indiriyor.
 • Dosya içerini görüntüleme: Bulut servisleri diğer depolama servislerinin aksine Word, Excel, Powerpoint, PDF, Tif, Jpeg, Png, Gif benzeri popüler dosya formatlarını görüntülemeyi desteklediği için aradığımız dosyayı indirmeden önizleme görüntülerine bakarak bulmamızı sağlıyor.
 • Online dosya düzenleme: Dosyalarımızı görüntülemenin yanına Word, Excel, Powerpoint gibi ofis dosyalarını indirmeden ve en önemlisi bunları kullanmak için gerekli olan programları kurmamıza gerek kalmadan online ortamda düzenleyebiliyoruz hatta sıfırdan bu tür dosyalar oluşturup içerik girebiliyoruz.
 • Başka hesaplara aktarma: Var olan dosyamızı bir başka kişiye gönderdiğimizde o kişi bu dosyayı bilgisayarına indirip tekrardan kendi bulut hesabına yüklemek zorunda kalmadan tek tıkla kendi hesabına aktarabilmekte.
 • Tüm dünyadan ulaşabilme: Tabi doğal olarak dünyanın her noktasında hesabımıza girip dosyalarımıza kolayca erişebilme imkanı bulut hizmetlerinin en önemli avantajıdır.

En iyi ücretsiz bulut depolama siteleri

Kısaca bulut servislerinin ne anlama geldiğini biraz karman çorman olsa da anlatmaya çalıştık. Şimdi sizlere şuana kadar kullandığım bulut servislerinden en memnun kaldıklarımı memnuniyet sırasına göre anlatıcam.

1 – Yandex.Disk

Yandex.Disk’in en beğendiğim özelliği çok basit arayüze sahip siteleri ve her şuan da linux hariç her cep ve pc platformun da en iyi performansla çalışan uygulamaları. En ağır bilgisayarlarda bile çok hafif çalışan web ara yüzleri ise ayrı bir güzel. Telefonunuzda çektiğiniz fotoğraflarınızı da otomatik senkronize ederek Yandex.Disk hesabına siz yorulmadan yükleyebilmekte. Yandex.Disk ilk üyelikte size 10 GB ücretsiz alan vermekte ve davet ettiğiniz arkadaşlarınızdan üye olan kişi başına 500 MB kalıcı ek alan vermekte. Ayrıca bazen ilginç süprizlerde yapmaktalar. Mesela geçtiğimiz yıllar da servislerinde bir hata olmuştu, bu hatadan etkilenen tüm kullanıcılarına 250 GB süresiz Disk alanı vermişti. Yandex kullanıcılar ciddi iletişim kurup bir bulut servisinde tam olarak ne istediklerini inceliyor ve hizmetlerini tam bu istekler doğrultusunda geliştiriyor. Gördüğüm üzere en fazla fonksiyor sayacağım diğer bulut servisleri arasında Yandex.Disk’te mevcut. Yandex.Disk’in Türkçe dil desteğine sahip olduğunu söylememize gerek yok zaten. Yandex.Disk’e tek seferde en fazla 2GB büyüklüğe sahip dosya yüklenebilmekte. Ayrıca Yandex.Mail kullanıcıları maillerine 25 MB’den büyük dosya ekleme çalıştığında otomatik olarak dosya Yandex.Disk’e yüklenip bu yüklemeden sonra dosyanın indirme bağlantısı otomatik olarak mail içerisine eklenmekte.

Dosyaları sürükle bırak ile yükleyebilmekteyiz, ayrıca kendi içerisinde de dosyaları başka yerlere taşımak için sürükle bırak ile kolayca taşıyabilmekteyiz. Resimlerinizi bir Photoshop programında düzenliyormuşçasına online ortamda düzenlenmesine imkan vermekte. Örneğin; çektiğimiz fotoğrafta kırmızı çıkan gözlerimizin rengini normale bile çevirebilmekteyiz.

Yandex.Disk’te paylaştığımız dosyaların indirilmesi sınırsız durumda. Ayrıca başkasının paylaştığı dosyayı tek tıkla kendi Yandex.Disk hesabıma kopyalayabilmekteyiz. Benim en çok kullandığım bulut servisi Yandex.Disk’tir.

2 – Google Drive

Google Drive’ın uygulamaları Mac OS, Windows, Android, IOS (iPhone, iPad) için mevcut ve gerçekten basit ve performanslı arayüze sahipler. Fakat bir eksiği var, telefon alanında kendisine rakip olmasını istemediğinden olsa gerek Windows Phone uygulaması maalesef yok, yakında Lumia telefon almayı planlayan ben için büyük bir eksiklik.

Google Drive’da aynı Yandex.Disk gibi resimleri, ofis (word, excel, powerpoint) dosyaları, PDF dosyaları indirmeden görüntüleyebilirsiniz. En beğendiğim yönü ise Ofis (Word, Excel, Powerpoint) dosyalarını bu işin asıl üreticisi Microsoft’un hizmetinde daha iyi şekilde düzenlenmesine imkan vermesi.

Google Drive sizlere 15 GB bulut depolama alanı vermekte ve dosya indirmelerin de herhangi bir kota koymamakta. Yalnız Google 15 GB kota alanında ufak bir uyanıklık yapmış, Gmail ve Google Fotoğraflar’a yüklenmiş tüm dosyaların boyutunuda Google Drive’dan düşürmekte. Yani daha basit söylemek gerekirse Gmail, Drive ve Fotoğraf hizmetleri için 15 GB lik bir ortak veri havuzu oluşturmuş. Diğer bulut servislerinde böyle bir ortak havuz olmamasından dolayı Google.Drive’ın en önemli 2. eksiği bu. Onun dışında gözle görülür bir eksiği olmaması sebebiyle onu tercih edilebilir bulut servisleri arasında 2. sıraya yerleştiriyor.

3 – Dropbox

Cep telefonu odaklı Dropbox bulut servisleri arasında ilk piyasaya çıkan hizmetlerden birisi, daha doğrusu iPhone’lar için geliştirilmiş bir dosya paylaşım uygulaması. iPhone’ların iPhone dışında başka telefonlara bluetooth ile dosya göndermesi mümkün olmamasından ve bilgisayara dosya aktarabilmek için iTunes uygulamasının yüklü olması gerekmesinden dolayı ortaya çıkmış bir uygulamadır. Bu zorlu dosya gönderim transferini kolayca yapabilmek için piyasaya çıkmış ve son derece basit arayüzü sayesinde kullananların en çok tercih ettiği uygulama olmuş.

Dropbox gene diğer bulut servisleri gibi resimlere, ofis dosyalarına indirmeden bakma imkanı veriyor ayrıca ofis dosyalarını Microsfot Office365 ile entegre çalışarak indirmeden düzenleme imkanı sunuyor. Dropbox uygulama bazından mobile ağırlık vermiş durumda, Android, iPhone, iPad, Blackberry, ve Amazon Kindle için uygulamaları var fakat nedense yıllardan beri insanların yakınmasına rağmen Windows Phone uygulaması çıkartmış değil, belki Windows Phone 10 piyasaya çıkınca inandından vazgeçip uygulamasını geliştirir. Ama PC için Mac OS ile birlikte Windows uygulamalarını geliştirmiş durumda.

Dropbox’un sizleri mutsuz edebilecek tek yanı sanırım kotası, sizlere ücretsiz 2 GB kota vermekte ve sınırsız indirme imkanı sunmakta. Fakat 2 GB’nin bir çözümü mevcut. Telefon uygulamasını kuranlara 500 MB ve bir arkadaşını davet edip onunda dropbox hesabı açmasını sağlayalara 500 MB ek alan vermekte. Her davet ettiğiniz arkadaşınız için bu ek 500 MB ilave olmaya devam etmektedir. Ha birde hala web sitesinde Türkçe dil desteğinin olmaması ayrı bir üzücü yanı, ama uygulamalarında Türkçe dil desteği mevcut.

4 – Mail.ru Cloud

Mail.ru’nun Cloud hizmeti alanında en çarpıcı kotaya sahip bulut hizmetidir. 100 GB ücretsiz bulut alanı sunmasının yanı sıra sınırsız indirme kapasitesi mevcut. 2 GB’ye kadar dosya yükleme imkanı sunuyor ve sınırsız dosya indirme imkanı var. En beğendiğim yanlarından birisi ise yüklü müzik ve videoları indirmeden oynatabilmesi, ayrıca videoları oynatırken kalitesinide seçebiliyorsunuz, böylece gerektiğinde daha düşük kalite ile daha rahat oynatılmasını sağlıyorsunuz. Resimleri ve ofis dosyalarını online olarak indirmeden görüntüleyebiliyor ve düzenleyebiliyorsunuz. Resim düzenleme özelliği Yandex.Disk ile aynı formatta.

Mail.ru Cloud’un uygulama zenginliği ise enfes durumda, PC’ler için Windows, Mac OS ve Linux uygulamaları, cep telefonları için ise Android, iOS ve Windows Phone uygulamaları mevcut. Uygulamalarında en beğendiğim yanı ise senkronize olacak klasörleri seçebiliyorsunuz. Yani bilgisayarınızda A, C, O vs. isimli bir yada birkaç klasörü gene Mail.ru Cloud hesabınızda ayrı aynı klasörler oluşturup karşılıklı entegre edebiliyorsunuz, böylece tüm klasörleriniz değil sadece belirlediğiniz klasörler anında karşılıklı yeni dosyaları yükleyebiliyorlar.

Mail.ru’nun en büyük eksikliği ise Türkçe dil desteğinin Web sitesinde ve uygulamalarında olmaması. Asya Türk ülkeleri için Özbekçe, Kazakça falan var ama onlarında çevirileri Rusça’dan farksız. Daha vahimi ise İngilizce dil desteği web arayüzünde yok, sadece uygulamalarında mevcut. Bu durum Mail.ru Cloud gibi mükemmel bulut servisinin maalesef en iyi servisler sıralamasında ilk 3’ün dışına itiyor. Umarım dil desteklerini kısa sürede çıkartır.

5 – OneDrive

Microsoft’un bulut hizmeti olan OneDrive piyasaya ilk olarak Windows Live’a entegre bir hizmet olan SkyDrive adı ile çıkmıştı. İlk çıktığında 25 GB ücretsiz kota vermekteydi. Çıktığında en önemli özelliği bünyesine yüklediğiniz video ve mp3’leri indirmeden online olarak izlemenize, dinlemenize imkan veriyor olmasıydı. Bir playlist bile oluşturup sırasıyla oynatılmasını sağlayabiliyordunuz. Sanırım telif haklarından dolayı başı belaya girdi yada getirdiği ağır yük nedeniyle bu hizmeti daha sonra kaldırdı. Windows 7’nin güncellemeleri ile Windows 8’inde direk yüklü gelmesi ile içine entegre olmuş olmasından dolayı insanlar çok fazla tercih etmiş olacak ki zamanla en çok kullanılan bulut hizmetleri arasına girdi. 2 yıl önce yeni yapılanmaya giderek adını SkyDrive’dan OneDrive’a çevirdi. Bünyesinde yüklü resimlere indirmeden bakabilmekte, office dosyalarına indirmeden indirmeden bakılabilmekte aynı zamanda online düzenleme yapılabilmekte. Fakat PDF dosyalarını görüntüleyememekte.

Adını OneDrive olarak değiştirmekle birlikte ücretsiz kotasını 15 GB olarak belirleyen Microsoft’ta işler bulut yönünde iyi gidiyor olacak ki ilerleyen zamanda bu ücretsiz 15 GB kotayı, 5 GB’ye düşürme olasılığı bulunmakta. Yalnız indirme de her hangi bir kotası bulunmamakta çok şükür.

Her ne kadar git gide kısıtlı hale gelse de kullandığım mail hizmetinden dolayı OneDrive’ı oldukça sık kullanmaktayım.

OneDrive’ın Windows Phone ve Windows uygulamalarının yanı sıra Mac OS, iOS ve Xbox uygulamaları mevcut. Uygulama performansı açısından Yandex.Disk ve Google Drive’a yakın kalitede sayılır.

6 – Box.net

Box.net benim ilk kullanmaya başladığı bulut servis hizmetidir. Ayrıca geçmişi taa 2005’lere kadar uzanan bulut hizmetine başlayan ilk firmalardandır. İlk çıktığında 1 GB ücretsiz depolama hizmeti veren Box.net bu kotayı 2010 yılına kadar hiç değiştirmemiş. Akıllı telefonların fazla yaygın olması ile çoğalan bulut servislerine ayak uydurabilmek için kotasını adım adım artırmış durumda. Şuan da 10 GB ücretsiz bulut alanı ve 10 GB aylık bant genişliği sunmakta. 1 GB’ye kadar büyüklükte dosya yüklenmesine imkan vermekte. Box.net’in en önemli eksiği ise aylık verdiği 10 GB indirme kotasıdır. Onun dışında eksi tarafı pek yok sayılır.

Box.net Jpeg, PDF, TXT, Wordpad ve Ofis (Word, Excel, Powerpoint vs.) dosyaları indirmeden online olarak incelemenizi sağlamakta ve Ofis dosyalarını Microsoft Office365 ile online düzenlemenize imkan vermekte. En beğendiğim diğer özelliği ise paylaştığınız dosyalarınıza başkalarının yorum yaparak dosya hakkında bilgiler paylaşmasını sağlamasıdır, aynı Facebook da bir fotoğrafa yorum yapar gibi.

En fazla uygulama desteğine sahip site Box.net olarak ön plana çıkıyor şu anda. PC için Windows, Mac uygulamaları, telefonlar için Android, iOS, Windows Phone, Blackberry için uygulamaları mevcut. Uygulamaları oldukça performanslı, hafif ve kullanışlı.

7 – Mega.nz

Meşhur Megaupload sitesi ile yaptığı düzenbazlıkların ardından akıllanan site sahibi Yeni Zellanda’ya sığınarak burada Mega isimli bir bulut servisi hizmete sundu. İlk hizmete girdiğinde onlarca dili destekleyerek ve 50 GB gibi dev kapasite de dosya alanı vererek dikkatleri üzerine çekti. Ama aylık indirme kotasını 10 GB gibi çok düşük oranda tutması ile sadece dosyalarınızın kaybolmadan ulaşılabilir bir alanda olmasını sağlayacak bir hizmet şeklinde kullanılabilmekte.

8 – GE.TT

Ge.tt, kısa link servisleri gibi minik, şirin bir bulut hizmeti. 2 GB dosya alanı sunmakta ve sınırsız dosya indirilmesine imkan vermekte. 2 GB’ye kadar büyüklükte dosyaları yükleyebiliyorsunuz. Ben bu siteyi genelde ileride kullanma ihtimalim fazla olmanyan dosyalarımı yüklemek için kullanıyorum yada birisine tek seferlik bir dosya göndermem gerekiyorsa buradan gönderiyorum. Servisi hem hızlı hemde basit, sadece yükleme yapılıyor ve indirilme yapılıyor. Resim, Ofis vs. dosyalarına indirmeden bakamıyorsunuz. Uygulama olarak henüz telefon uygulamaları yok ama Windows, Mac OS ve Linux için uygulamaları mevcut. Türkçe dil desteği de henüz mevcut değil.

Sizlere şu ana kadar kullanıp en çok memnun kaldığım ücretsiz bulut hizmetlerini tanıtmaya çalıştım. İleride yine beğendiğim başka sitelerde olursa onlarıda buraya incelemeleriyle birlikte ekleyeceğim. Ayrıca sizlerinde tavsiye ettiği siteler var ise buradan belirtebilirsiniz.

Görsel fikir: https://dribbble.com/shots/1807335-Dropbox-OneDrive-Github-Oh-my

2 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. muzikdinle

  Değerli bilgiler için teşekürler benimde en güvendiğim google gerisine ihtiyacım yok.

 2. cem

  hepsini kullanmakla önemli bilgilerimden önemsize göre depoluyorum.
  En güvendiğim – google – yandex – şekilinde gidiyor.. diğerlerine güven olmaz batar filan 🙂