En iyi ücretsiz yazı fontu indirme siteleri

Yazı fontları bir görsel tasarımın en önemli noktasıdır. Reklamınızın dikkat çekmesi için can alıcı bir başlık atmak gerekir ama ondan da önemlisi o başlığı ön plana çıkaracak yazı fontu gereklidir. Piyasa da en iyi yazı fontları bilindiği üzere myfonts.com, fonts.com, fontfont.com, linotype.com ve fontshop.com gibi sitelerden satın alınmakta. Bu sitelerde tasarımcıların en iyi fontları sergilenmekte ve satışa sunulmaktadır.

Aslınca çok güzel bir fontu ücretsiz bulmak neredeyse imkansız sayılır. Örneğin Helvetica isimli yazı fontu 1957 yılında tasarlanmıştır, üzerinden şuan da 57 yıl geçmiş ama halen paralı satılmaktadır. Eğer çok güzel bir yazı fontu ücretsiz ise sadece 10larca versiyonu içinden bir ya da bir kaçını tanıtım amaçlı indirmeye izin vermiştir. Mesela yazı fontunun light, light italik, regular, medium, bold, heavy, black gibi bir çok formatı var, bunlardan bir tanesini ücretsiz indirilmeye sunarlar.

Yazı fontları genellikle her kullanım alanı için ücret istemektedirler ama bazı yazı fontu tasarımcıları ticari kazançta kullanılmayan, sadece kişisel kullanımda sınırlı kalmak şartıyla kısıtlı kullanıma izin verebilirler. Tüm güzel yazı fontları paralı diye üzülmeyin, aralarından bazı insaflı tasarımcılarda var, bunlar tasarladıkları yazı fontlarını hiçbir ücret istemeden hem kişisel hem de ticari olarak kullanılmasına izin vermektedirler.

Bu yazı fontlarının yayınlandığı bana göre en iyi ücretsiz yazı fontu indirme siteleri listemi inceleyiniz;

1 – Dafont.com
Fransa çıkışlı en bilinen ücretsiz yazı fontu sitesidir. Tasarımcılara özel sayfalar açarak buradan hem tanınmalarını hemde ücretsiz fontlarının yayınlanmasını sağlamaktadır. Fontlar hakkında bilmek istediğini soruları sorabileceğiniz forum sayfasıda mevcuttur. Yazı fontlarını kendi yazdığınız metinlerle inceleme imkanı verir. Tasarımcılara bağış yaparak onlara destek vermenize olanak sağlar.

ucretsiz-yazi-fontu-siteleri-dafont

2 – Font Space
Benim Dafont’dan da daha fazla sevdiğim sitedir. Burada bulunan yazı fontları daha hoş tasarımlara sahiptir. Ayrıca fontları daha iyi ön plana çıkaran o font ile tasarlanmış örnek afişlerden de bol bol mevcuttur. Üyelik sistemi sayesinde beğendiğiniz fontları favorilerinize ekleyip dilediğiniz zaman başka yerlerden giriş yapıp fontunuzu kısa sürede bulup indirebilirsiniz.

ucretsiz-yazi-fontu-siteleri-fontspace

3 – Font Squirrel
Font squirrel’in ücretsiz fontlarının yanı sıra bir fontu web sitenizde kullanmak için webfont generatörü bulunmaktadır.

ucretsiz-yazi-fontu-siteleri-fontsquirrel

4 – 1001 Free Fonts

ucretsiz-yazi-fontu-siteleri-1001-free-fonts

5 – Google Fonts
Google tarafından sunulan çoğu Türkçe karakter destekli ücretsiz yazı fontlarıdır. Ücretsiz indirilip masaüstü yazı fontu olarak kullanmanızın yanı sıra online web fontu olarak da kullanma imkanı vermekte.

ucretsiz-yazi-fontu-siteleri-google-fonts

Diğer sitelerde şöyle sıralanmaktadır;

6 – 1001 Fonts

7 – Fonts2u

8 – Font Fabric

9 – Béhance Free Font Arşivi
Bu site Adobe’ye ait her türlü tasarımcıların çalışmalarını yayınladığı sosyal tasarımcı sitesidir. Tasrımcıların örnek olarak yayınladıkları ücretsiz font arşivine göz atmayı unutmayınız.

10 – Urban Fonts

11 – FFonts
Bu site bazı arama motorlarında yanlış yönlendirici-aldatıcı site olarak rapor edilmekte. Ben bir sıkıntı görmedim ama genede dikkat etmenizi öneririm.

12 – Abstract Fonts

13 – Search Free Fonts

14 – Daily Free Fonts

15 – Gluk Fonts
Bu site fontları kendisi tasarlamaktadır. Çok geniş font arşivi yoktur ama genelde güzel fontlar tasarlamaktadır. Ayrıca tasarladığı fontların sanırım hepsinde Türkçe karakter desteği mevcuttur.

16 – Font Spring Free Fontları
Myfonts gibi ücretli satılan fontlarının yanı sıra oldukça geniş ücretsiz yazı fontu arşivine sahip olan bir sitedir.

17 – Myfonts Free Fontları

Yazımın başında Myfonts sitesinde satılan fontların bir kısmında bazı ücretsiz versiyonları olduğundan bahsetmiştim. O ücretsiz yazı fontlarınıda bu linkten indirebilirsiniz. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi normalde ücretli gibi görünen yazı fontunun içine girdiğimizde 0 $ yani ücretsiz olan versiyonları görülmekte, işte bu fontları önce siteye üye olup sonra bunları sepete atıp toplu bir şekilde ücretsiz indirebilmekteyiz.

ucretsiz-yazi-fontu-siteleri-myfonts-free-fonts

Şimdilik ücretsiz font siteleri listem bu kadardır. İleride rastladığım, beğendiğim, kalitesinden emin olduğum diğer ücretsiz font sitelerinide buraya eklemeye devam edecem. Bu sayfayı favorilerinize almanızı tavsiye ederim.

Bonus

Eğer bir tasarımda gördüğünüz yazı fontunun adını bilmiyorsunuz ve bu fontun adının ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız Myfonts’un WhatTheFont özelliğini kullanarak fontun adını ya da ona benzer fontları öğrenebilirsiniz.

Bilmediğiniz yazı fontunun adını öğrenme siteleri

  1. Myfonts WhatTheFont
    Bir üst paragrafta da belirttiğim gibi bir reklam, logo, ya da başka bir şeyde güzel bir yazı fontu gördünüz ve bu fontunun adını öğrenmek istiyorsunuz, işte yıllardan beri ilk ve tek yazı fontu adını bulma sitesiydi. Şimdi bu sitelere yeni bir site daha eklendi.
  2. Whatfontis
    Whatthefont’un yıllardan beri süren tek yazı fontu adı bulma sitesi olma özelliğini bozan site oldu. Bu site de aynı o site gibi yazı fontu adını bir görselden tarayarak buluyor. Henüz whatthefont kadar gelişmiş bir algılama yeteneği yok ama genede işinizi görüyor. En güzel özelliği ise whatthefont gibi sadece paralı fontları değil ücretsiz yazı fontlarınıda karşılaştırma listesine dahil etmiş olması. Böylece ücretsiz yazı fontlarından benzeyen olursa bu site aracılığı ile kolayca o fontu indirebiliyorsunuz.

1 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Smithg743

    The principle isn’t to artificially turn out to be effective, ecgdedadkgdkbkac