En iyi WordPress yorum eklentileri

En iyi WordPress yorum eklentileri

WordPresste yazı yazmanın dışında en önemli olan şey yazılarınıza birilerinin yorum yazması. Ama günümüzde insanlar teknolojinin getirdiği hantallık ve tvlerde yapılan büyüler sayesinde o kadar üşengeç oldu ki artık isim soyisim, mail adresi, web site gibi bilgileri bile girmeye üşenmekteler. Tabi buna birde Facebook ile Google+’un etkiside var. Nasıl derseniz bir çok web sitesi (bloglar, haber siteleri, portallar vs.) yorum bölümlerinde Facebook yorum eklentisini veya Google+ yorum eklentisini kullanıyor. Böylece zaten üye girişi yapmış olduğumuz bu siteler sayesinde yorum yapmakta kullanılacak genel bilgilerimizi wordpress bloglarında yorum yaparken tekrar tekrar girmek zorunda kalmıyoruz. Bu sayede insanlar aynı sohbet ederken yaptıkları gibi yorumlarını ardı ardına yazıyor ve yazılarımıza lezzet katıyorlar, tabi araların da bazen acı yorumlar da gelmiyor değil hani 😉

Bir zamanlar OpenID gibi bir proje vardı, bu proje sayesinde WordPress, Yahoo, Google, Hotmail, LiveJournal, Technorati ve Aol gibi sitelerde hesabı olanlar OpenID destekleyen web sitelerine tek tık ile bilgilerini girip hem üye olacaklardı hem de yorum yazmakta kullanabileceklerdi. Tabi bu proje halen devam ediyor ama başta Facebook olmak üzere, hemen arkasından Google gelmek üzere ciddi manadaki üye sayısını kullanarak bu projenin dışına çıkıp kendi tekellerini kurdular.

Bu tekel olma furyasına biraz geçte olsa WordPress’te katılmış durumda. Artık ciddi bir kullanıcı kitlesine sahip, internetteki her 6 web sitesinden birisi wordpress alt yapısına sahip ya da wordpress.com’u kullanmakta. Haliyle kullanılması gereken bir potansiyel.

Gelelim bu siteleri kendi web sitemizde yorum yapmakta nasıl kullanırız?

1 – WordPress Jetpack Yorum Eklentisi:

Wordpress Jetpack yorum eklentisinin görünümü
WordPress Jetpack yorum eklentisinin görünümü

Öncelikle ele WordPress’i alalım. WordPress en iyi tanıyan gene WordPress olacak haliyle. WordPress eklentisinin avantajı sitenize tamamen kendi parçasıyımış gibi adapte olur. Yazılan yorumları ayrı bir database de saklamak yerine sizin sitenizi kullanır. Böylece eklentiyi devre dışı bıraktığınız da yorumlarıızın kaybolma gibi bir riski olmaz. Yorum yapma avantajları ise eğer ziyaretçiniz wordpress.com üyesi ise ve üye girişi yapmışsa ona sadece yorum kutusu görünür, isim, eposta web site gibi bilgiler görünmez ve sorulmaz, ziyaretçiye aynen yukarıdaki gibi basit bir forum olarak görünür. Eğer ziyaretçinizin bir WordPress.com hesabı yok ise aşağıdaki gibi görünür ve dilerse isim, eposta, web site bilgilerini girerek yorum yapabilir ya da şu anda dünya da en çok kullanılan sosyal servisler olan Twitter, Facebook ve Google+ üyeliğiniz ile tek tıkla giriş yapmanızı ve yorum yazmanızı sağlar.

Wordpress Jetpack yorum eklentisinin üye girişi görünümü
WordPress Jetpack yorum eklentisinin üye girişi görünümü

WordPress Jetpack yorum eklentisi kurmak için buradan indirebilirsiniz ya da WordPress admin panelinizden Eklentiler > Yeni Ekle kısmına gelip arama kısmına jetpack yazarak eklentiyi kurup etkinleştirebilirsiniz. Eklentinin geliştiricisi automattic’dir, sadece onun tarafından yazılmış jetpack’i indirin.

Jetpack bir eklentiler paketidir. İçerisinde yorum eklentisinin yanı sıra bir çok eklenti de içermektedir. Jetpack’i kurduktan sonra yorum eklentisini de kullanabilmek için bir de Jetpack ayarlarından yorum özelliğni etkinleştirmelisiniz. Bunun için WordPress admin panelinizden Jetpack > Ayarlar kısmına gelin Tartışma (Discussion) sekmesine tıklayıp ilk baştaki çentiği işaretleyin.

Güncelleme:

Bu arada aşağıdaki videoda bahsettiğim yöntemde bir miktar değişiklik oldu. Sebebi Jetpack bu konuyu yazdığım süre içerisinde tasarımın da bazı değişikliklere gitmiş. O yüzden ayarlar da ufak bir değişiklik olmuş. Yeni ayarları aşağıdaki resme bakarak yapabilirsiniz. Eklentinin ilk yüklenmesi ayarları için ise yine videoyu izleyebilirsiniz.

WordPress Jetpack Yorum Eklentisinin kurulumu ve görünümünü aşağıdaki videodan da öğrenebilirsiniz. WordPress Jetpack Yorum Eklentisi Nasıl Kurulur ve Kullanılır?

2 – Facebook WordPress Yorum Eklentisi:

Facebook dünya da 1 milyar 200 milyon ve ülkemizde de 40 milyona yaklaşan üyesi ile en popüler olan ve en aktif kullanılan sosyal platformdur. Üye olan hemen hemen herkes Facebook’a günde 1 defa girer ve uzun sayılacak sürelerde orada vakit geçirirler. Ayrıca bir çoğumuz üye girişi yaparken sürekli hatırlanma seçeneğini aktif bırakarak her an siteye bağlı durudayız. Bu büyük potansiyeli WordPress blogumuzda değerlendirmek büyük bir nimet sayılır. Sitemize facebook ile yorum yaptırmanın en büyük avantajı etkileşimdir. Yani orada yazılan yorumlar facebook’ta ta otomatik paylaşılır böylece yorum yapan kişinin diğer arkadaşlarına da sitenizi ulaştırma fırsatı verir. Buda ciddi bir ziyaretçi kaynağı demektir.

Facebook resmi WordPress yorum eklentisi görünümü
Facebook resmi WordPress yorum eklentisi görünümü

Bir diğer avantajı ise sadece kişisel profilinizle değil de isterseniz Facebook oluşturduğunuz sayfa profilinizide kullanabiliyorsunuz. Böylece yorumculara Facebook sayfalarını sergileme imkanı sunuyor.

Facebook wordpress yorum eklentisini wordpress blogunuza kurmak

Öncelikle direk wordpress’in plugin sayfasından facebook eklentisini indirip blog sayfanıza kurabilirsiniz. Ya da WordPress admin panelinizden Eklentiler > Yeni Ekle kısmına gelip arama kısmına Facebook yazarak eklentiyi kurup etkinleştirebilirsiniz. Ama dikkat etmeniz gereken geliştiricisinin facebook olması, taklit sahte bazı eklentiler sitenize zarar verebilir.

Facebook WordPress Yorum Eklentisinin kurulumu ve görünümünü aşağıdaki videodan da öğrenebilirsiniz.

3 – Google Plus WordPress Yorum Eklentisi:

Google plus ile wordpress blogunuza yorum yapılması aslından seo açısından çok faydalı. Her ne kadar kullanıcısı fazla olmasa da Google’un bu hizmeti kullanan kişilere arama motorunda ciddi avantajlar vermekte. Ufak bir sorun var ki WordPress için Google tarafından birinci elden geliştirilmiş bir WordPress yorum eklentisi yok. Mecburen 3 taraftan geliştirilen eklentileri kullanmak zorunda kalmaktayız veya kod ekleyerek Google plus yorum formunu wordpress blogumuzda kullanabilmekteyiz. Google Plus yorum formunun avantajı şu şekilde, sitenize yorum yapacak kişiler eğer Gmail, Youtube, Google Docs, Gdrive, Google Plus vs gibi herhangi bir Google hizmetine üye girişi yapmış ise otomatik olarak herhangi bir üye yada isim bilgisi girmeden WordPress blogunuza yorum yapabilir. Yaptığı yorumlar bu kullanıcının bir Google Plus hesabı var ise otomatik olarak orada yazınız ile birlikte paylaşılır. Böylece hem o kişinin çevrelerindeki kişilerede blog sayfanızı ulaştırmış olursunuz hem de Google arama motorunda yazınızın üst sıralarda çıkması için +1 avantaj yakalamış olursunuz. Bu etkileşimi ne kadar artırırsanız siteniz o kadar çok ziyaretçi almaya başlayacaktır.

Google Plus Comments Evolved WordPress yorum eklentisi görünümü
Google Plus Comments Evolved WordPress yorum eklentisi görünümü

Bu durum aslında bir tehlike de sayılır. Zira Google arama motorunun gücünü kaybetmedikçe bizleri bu tür durumlarda kendi tekeline kolayca daha doğrusu dayatma ile alabiliyor. Bizi onu kullanmaya mecbur bırakıyor. İnsanlar bu durumu eskiden Microsoft için söylerlerdi ve sürekli onun karşısında özgürlükçü diye Google’ın bol bol ücretsiz reklamını yaparlardı. Ama görüldüğü üzere bir şeyin fazla özgür olması her zaman zararlıdır. İnsan fıtratına aykırı bir durum.

Google Plus wordpress yorum eklentisini wordpress blogunuza kurmak

Öncelikle direk wordpress’in plugin sayfasından google plus eklentisini indirip blog sayfanıza kurabilirsiniz. Ya da WordPress admin panelinizden Eklentiler > Yeni Ekle kısmına gelip arama kısmına Comments Evolved for WordPress yazarak Brandon Holtsclaw tarafından geliştirilmiş olan eklentiyi kurup etkinleştirebilirsiniz. Ama dikkat etmeniz gereken geliştiricisinin adının Brandon Holtsclaw olması, taklit sahte bazı eklentiler sitenize zarar verebilir.

Bu eklenti aynı zamanda Facebook, WordPress, Disqus, Livefyre hesaplarınızla da giriş yapıp yorum yapma imkanı veriyor. Eğer sadece Google Plus kalsın istiyorsanız diğerlerini pasif yapabiliyorsunuz.

Google Plus WordPress Yorum Eklentisinin kurulumu ve görünümünü aşağıdaki videodan da öğrenebilirsiniz.

4 – Disqus WordPress Yorum Eklentisi:

Disqus, bir zamanlar neredeyse popüler olacakken sonra atıl duruma düşen IntenseDebate gibi durmayıp direndi ve şuan da Facebook’tan sonra en çok kullanılan harici WordPress yorum eklentisi konumuna yükseldi. Disqus ekli bir blog sayfasında yorumlarınızı disqus üyeliğinizle yapabilir ya da aynı WordPress Jetpack’deki gibi Twitter, Facebook ve Google plus üyeliklerinizle tek tıkla üye olup yorumlarınızı yapabilirsiniz. Aynı zaman da herhangi bir üyeliğiniz yok yada kullanmak istemiyorsanız isim soyisim ve eposta bilgilerinizi girerekte yorumlarınızı yazabilirsiniz. Disqus’in ziyaretçileriniz için eksik yönleri ise twitter, facebook, google plus profillerinizle giriş yapmak yerine bu profilleri kullanıp disqus üyeliği yaptırması. Bu özelliği ile sitenize yapılan yorumlar bu sosyal ağlarda otomatik paylaşılmamış olmaktadır. Ziyaretçiler açısından eksiği ise onlara sadece disqus profilini sergileme imkanı sunmakta.

Eklentide Türkçe dil desteği mevcut fakat sitesinde henüz Türkçe dil desteği bulunmamakta. Disqus’un bana göre en kötü yanı yorumları onaylamak için wordpress admin panelinden değil disqus.com’a gitmeniz gerekmekte. Daha önceden WordPress Admin panelinizden de yapabiliyordunuz ama sanırım WordPress geliştiricileri ile bir sorun yaşadıkları için bu imkandan şimdilik faydalanamıyorsunuz.

Disqus WordPress yorum eklentisi görünümü
Disqus WordPress yorum eklentisi görünümü

Disqus Plus wordpress yorum eklentisini wordpress blogunuza kurmak

Öncelikle direk wordpress’in plugin sayfasından disqus eklentisini indirip blog sayfanıza kurabilirsiniz. Ya da WordPress admin panelinizden Eklentiler > Yeni Ekle kısmına gelip arama kısmına Disqus yazarak eklentiyi kurup etkinleştirebilirsiniz. Ama dikkat etmeniz gereken geliştiricisinin disqus olması, taklit sahte bazı eklentiler sitenize zarar verebilir.

Disqus Plus WordPress Yorum Eklentisinin kurulumu ve görünümünü aşağıdaki videodan da öğrenebilirsiniz.

– Ve Bonus olarak Livefyre ve Intensedebate WordPress Yorum Eklentisi:

Livefyre ve Intensedebate wordpress yorum eklentileri Disqus benzeri eklentilerdir.

5 -LiveFyre : Bu iki eklentilerden ilki olan LiveFyre şu anda genelde Aol, Unilever, Time, Fox, IBM, Burgerking gibi kurumsal firmalar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Sebebi ise sanırım onlara özel hizmetler vermesi olabilir ama blogcular arasında pek tutulduğu söylenemez. Mesela Techcrunch’da Aol’un olmasına rağmen Livefyre kullanmayı bırakıp Facebook Yorum eklentisini kullanmaya geçmiş. Demek ki ondan daha iyi verim alıyor. Bir diğer dikkat ettiğim nokta livefyre’yi kullanan firmaların bir kısmı Yahudi asıllı, buradan yürülecek fikirle bu eklentininde bir Yahudi firması tarafından üretildiği ve ona destek amaçlı kullanılmaya çalışılıyor olabilir. Eklentinin önemli özelliği livefyre üyeliğinizin dışında facebook, google, twitter, openid.net ve linkedin hesaplarınızla da yorum yaptırma imkanı vermesi. Bir diğer özelliği ise sizin açınızdan iyi sayılabilecek ama yorumcu açısından belki kötü sayılabilecek olan bir kere üye girişi yaptıktan sonra yorum formunun herhangi bir yerinde üye çıkışı linki bulunmaması. Eksi yönü ise hem sitesinde hemde eklentide şimdilik Türkçe dil desteği yok.

Livefyre WordPress yorum eklentisi görünümü
Livefyre WordPress yorum eklentisi görünümü

Livefyre wordpress yorum eklentisini buradan indirebilirsiniz.

6 – IntenseDebate : Bu eklenti Disqus’dan sonra çıktı ama ondan önce popüler oldu sayılır. Çıktığı dönemde ülkemizde bir çok popüler blogcu tarafından tanıtılmıştı, bu sebeple bir dönem kullanıldı. Ama sonra ziyaretçilerin bu tür eklentilerle yorum yapmaya henüz sıcak bakmadıkları erken dönemden dolayı unutuldu gitti, blogcular temalarındaki standart yorum forumlarına geri dönüş yaptılar. Bir alternatif olarak halen kullanılmaya değer. Yorumlarınızı Intensedebate hesabınızın yanı sıra WordPress, Facebook ve Twitter hesaplarınızlara giriş yapıp yorum yazabiliyorsunuz. Ama Google hesabı olanlar için bir giriş seçeneği olmaması eklentinin eski tarafı. Diğer bir eksi yönü ise hem sitesinde hem de eklentide şimdilik Türkçe dil desteği yok.

IntenseDebate WordPress yorum eklentisi görünümü
IntenseDebate WordPress yorum eklentisi görünümü

IntenseDebate wordpress yorum eklentisini buradan indirebilirsiniz.

121 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. Mert Atakan Cenikut

  Autoptimizer eklentisinide ekleyin hocam , bu arada siteniz gerçekten çok güzel.

 2. Ali Yaman

  Bilgilendirme için çok teşekkürler 🙂

 3. Enver

  Çok güzel açıklamışşsınız arkadaşım, teşekkür ederim. Sizin sayenizde http://www.belgradgezirehberi.com/ web sayfama Disqus wordpress eklentisini koydum.

 4. Çilingir Eskişehir

  WordPress kurulumunda dikkat edilecek pek çok önemli nokta var bunu da işin içine girince öğrendim 🙂 ama çocuk bile düşe kalka yürümeyi öğrenirken bizim de hata yapmamamız imkansız. Konu hakkında verdiğiniz değerli bilgiler ile bizleri aydınlattığınız için tekrar teşekkürler.

 5. modoko koltuk takımları

  paylaşım için çok teşekkürler

  1. isa koç

   Rica ederim.

 6. SİNEM

  Hocam çok güzel bende ücretsiz kullandığım içn eklentiler açılmıyor para istiyor

  1. isa koç

   Ücretsiz wordpress’te geçerli değil zaten bu eklentiler. Ücretsiz wordpress kendi yorum eklentisinden başkasını kullandırmıyor.

   Kendi hosting hesabına kurduğun wordpressler için geçerli bu eklentiler.

 7. hayir

  Bu yorum isi cok onemli ne kadar cok yorum varsa google siteni o kadar sever, paylasim icin teşekkürler

 8. İsmail

  Helal olsun üşenmeden hepsini anlattığın için

  1. isa koç

   Teşekkürler.

 9. mardin evden eve nakliyat

  merhaba hocam bu google yorum sisteminde site yönetim olarak +18 yorumlar omakta bunları silemiyoruz bunun için bir .çözüm varmı

  1. isa koç

   maalesef dostum, yan bir eklenti olduğu için bir moderasyon yetkisi yok ve küfür filtresi diye birşey eklememişler eklentiye.

 10. Çin Takvimi

  Bu arada hocam sizin yorum alanınız eklenti mi adı nedir?

  1. isa koç

   Bu temanın kendi yorum eklentisi.

 11. Rus Takvimi

  Merhaba İsa hocam facebook yorum alanından vazgeçtim ancak şuanda jetpack de sorun yaşıyorum bir türlü çözemedim sorunu eklentiyi yükleyince etkinleştiriyorum
  Hata
  Jetpack’in kullanılabilmesi için web sitenizin herkesin erişimine açık olması gerekir: site_inaccessible
  Hata detayları: The Jetpack server was unable to communicate with your site [HTTP 403]. Ask your web host if they allow connections from WordPress.com. If you need further assistance, contact Jetpack Support: http://jetpack.me/support/

  böyle bir hata veriyor kaç gündür çözemedim yardımcı olursanız sevinirim 🙂

  1. isa koç

   hmm, giriş bilgilerinizi yorumdan gönderin bir de ben bakayım.

  2. Çin Takvimi 2016

   Hocam bu alandan herkes görebilir mail adresi verir misiniz veya skype.
   Benim skype BocekBasi eklermisiniz?

  3. isa koç

   Yok o mesajı yayınlamayacağım, sileceğim.

 12. CanDostum

  Merhaba İsa koç hocam Hocam güzel anlatım olmuş, teşekkürler, ben disqus kullanmaya başlamıştım ama yorum sayım nerdeyse yarı yarıya düştü tekrar şuan wordpressin eklentisini kullanıyorum şöyle bişey dicem benim sitemde ( http://candostum.co ) yorum yapan kullanıcıların eğer profil resmi yoksa onlara belirlediğim bir klasördeki resimleri rastgele atama şansım var mı ? wordpress alt yapısını kullanıyorum, bazı sitelerde gördüm bu olayı nasıl yapıyorlar? teşekkürler takipteyim yazılarınızı,

 13. BöcekBaşı

  Merhaba isa hocam yazilarinizi ilgi ile takip ediyorum.Yorum alanlatri ile ilgili bir konu hakkinda bilgi almak istiyorum.Facebook yorum alanini eklentisiz kullansak siteye yuku hafif olur mu?
  Birde ellentisiz manuel kurulum hakkinda bilgi verirmisin?

  1. isa koç

   Tabi ki her eklenti siteye ek yük getir. Fakat manuel kurulumu daha önce hiç yapmadım. Bu uğraşa değmez bence, eklentinin güvenliğe karşı kendini sürekli güncelleme avantajı mevcut. Manuel kurulumda bu mümkün değil.

 14. Hasan

  “bu yorum eklentilerinin hızda performans düşüşüne sebep olması çok zor. ”

  diyerek yanılıyorsun. özellikle facebook 30 tane ayrı sorgu yürütüyor yorum eklentisinde ve sayfa açılışına olumsuz etki ediyor.

  1. isa koç

   Özellikle Facebook’ta kısmen haklısın, çünkü üyelerin bilgileri, dereceleri, aldığı beğeniler vs, birçok bilgi çekiyor, haliyle diğer eklentilere kıyasla daha ağırdır ama normal sitenin yorum eklentisine göre bir tık önde yinede. Örneğin https://www.isakoc.com/google-plus-ve-davetiye.html buradaki yazımda 300’den fazla yorum var, ben bu yorumların hepsini tek seferde gösterecek şeklinde sayfayı açmaya kalkdığımda bir müddet browser kitleniyor. Yüklenme süresi bittikten sonra kendine geliyor. Ayrıca benim site database’imden de 300 yorumu tek seferde çekmeye çalışması siteme ağırlığa sebep veriyor. Bu sebeple bu eklentiler fazla yorum olan bloglarda oldukça faydalı olmaktalar.

 15. murat avcı

  İsa, jetpack XML-RPC sorununu nasıl çözeceğiz? load.php’deki

  if ( defined( ‘XMLRPC_REQUEST’ ) )
  ini_set( ‘display_errors’, 0 );

  silme yöntemi işe yaramıyor. Senin çözüm için başka bildiğin bir şey var mı?

  1. isa koç

   Dostum, senin sonununla ilgili ilk defa karşılaştım, şu anda askerdeyim, nasipse 3 gün sonra teskere alıp Allah’ın izni ile evime döneceğim İnşallah. Eve dönünce tam olarak sonununa yardımcı olmaya çalışırım, ama şunuda bir uygula. sitenin ftp dosyalarından wp-includes klasörüne gir oradan load.php‘yi aç, orada XMLRPC_REQUEST kelimesini arat ve onun bulunduğu satırın hemen üstüne /** işaretini ekle, sonra bir sonraki satırın altına da */ işaretlerini ekle, kaydedip host klasörüne geri yükle ve tekrar bak. Umarım sorununu çözer.

 16. erdem

  teşekkürler

 17. Ozan

  Merhabalar.

  İnternet sitemde Jetpack kullanıyorum yorum olarak. Ama ayrıca Facebook yorum eklentisi de kullanmak istiyorum fakat kafamda bazı sorular var. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1- Öncelikle bu eklentiler (Facebook Yorum) siteyi çok yavaşlatır mı ?
  2- Siteye facebook u ile girip yapılan bu yorumlar google tarafından index alır mı normal yorum gibi ? Yani yorumlar benim veritabanıma mı işlenir ?
  3- Hangi facebook yorum eklentisini önerirsiniz ? Facebook’un resmi eklentisi mevcut ama 2/5 yıldız ve yorumlar berbat. Wp de en çok indirilen facebook yorum eklentisinin ismi ‘Facebook Comments’ imiş.
  4- Bir de facebook yorum eklentisi ile yorum yazanların yorumları kendi profillerinde paylaşılıyor mu ? Yoksa sadece yukarıda bahsettiğiniz resmi facebook eklentisine ait bir şey midir bu ?
  5- Küfür gibi durumlarda acaba yorumları silme ya da önceden onaylama gibi seçenekler olabiliyor mu ?
  6- Jetpack yorum eklentisi ile facebook yorum eklentisini bir arada kullanmamın bir dezavantajı olur mu ?

  Biliyorum çok soru sordum ama yardımcı olursanız müteşekkir olacağım. Sitemin ismi de ozancorumlu.com Günde 100 den fazla yorum gelen bir site ve bu kısmı daha fazla nasıl geliştirebilirim sorusunun cevabını ararken buldum sitenizi de.

 18. Güven

  çok açıklayıcı ve güzel paylaşım teşekkürler…

 19. Ersin Özoğlu

  Burada en iyi jetpack görünüyor ama ben izin hataları alıyorum, bir türlü çalıştıramadım yardımcı olabilir misiniz?

 20. Eren

  Hocam kolay gelsin. Sizinkiyle aynı aşamaları yaptım. Fakat sayfamda yorum yapılacak kısım belirmedi. Pek fazla bilgim de yok wordpressle ilgili. Ne yapmam lazım yardımcı olabilir misiniz ?

  1. isa koç

   Hangi eklentiyi kurmayi denedin, birde site adresinide paylasirsan bir inceleyeyim temanizi, cunku bazi temalards kod farkliligi yuzunde problemler cikabiliyor.

 21. Body cream

  Elinize sağlık siteme kuracağım sizin yaptığınız hangisi acaba bu çok iyi

  1. isa koç

   Benim sitemdeki yorum formu tema tasarimcisi tarafindan temaya entegre bir yorum formudur. Baska yerlere entegre edilemiyor.

 22. Kibirli Kirpi

  Teşekkürler işime yaradı 🙂 sizdeki yorum eklentisi hangisi? acaba

 23. Astropay

  Hocam eline sağlık ben facebook eklentisini kurdum fakat memnun kalmadım. Google+ eklentisini kod ile eklemek istiyorum fakat nereden nasıl yaparım wordpress için bilemedim

 24. ismail

  Bilgi için Teşekkürler 😉

 25. gizem

  Merhaba,
  Sol taraftaki menüde EKLENTİLER kısmı yok, ne yapabilirim?
  Teşekkürler.

  1. isa koç

   Hangi eklentide?

  2. gizem

   Admin sayfasında sol tarafta mağaza, yazılar, ortam, … şeklinde giden kısımda “Eklentiler” diye bir sekme olması gerekiyor fakat yok.
   wordpress.com veya org olmasıyla bir ilgisi var mıdır?
   “Eklentiler”e başka nereden ulaşabilirim?

  3. isa koç

   Evet, wordpress.com ile wordpress.org birbirinden farklı. WordPress.com’da eklenti desteği ücretsiz hesaplara verilmemekte.