En iyi WordPress yorum eklentileri

En iyi WordPress yorum eklentileri

WordPresste yazı yazmanın dışında en önemli olan şey yazılarınıza birilerinin yorum yazması. Ama günümüzde insanlar teknolojinin getirdiği hantallık ve tvlerde yapılan büyüler sayesinde o kadar üşengeç oldu ki artık isim soyisim, mail adresi, web site gibi bilgileri bile girmeye üşenmekteler. Tabi buna birde Facebook ile Google+’un etkiside var. Nasıl derseniz bir çok web sitesi (bloglar, haber siteleri, portallar vs.) yorum bölümlerinde Facebook yorum eklentisini veya Google+ yorum eklentisini kullanıyor. Böylece zaten üye girişi yapmış olduğumuz bu siteler sayesinde yorum yapmakta kullanılacak genel bilgilerimizi wordpress bloglarında yorum yaparken tekrar tekrar girmek zorunda kalmıyoruz. Bu sayede insanlar aynı sohbet ederken yaptıkları gibi yorumlarını ardı ardına yazıyor ve yazılarımıza lezzet katıyorlar, tabi araların da bazen acı yorumlar da gelmiyor değil hani 😉

Bir zamanlar OpenID gibi bir proje vardı, bu proje sayesinde WordPress, Yahoo, Google, Hotmail, LiveJournal, Technorati ve Aol gibi sitelerde hesabı olanlar OpenID destekleyen web sitelerine tek tık ile bilgilerini girip hem üye olacaklardı hem de yorum yazmakta kullanabileceklerdi. Tabi bu proje halen devam ediyor ama başta Facebook olmak üzere, hemen arkasından Google gelmek üzere ciddi manadaki üye sayısını kullanarak bu projenin dışına çıkıp kendi tekellerini kurdular.

Bu tekel olma furyasına biraz geçte olsa WordPress’te katılmış durumda. Artık ciddi bir kullanıcı kitlesine sahip, internetteki her 6 web sitesinden birisi wordpress alt yapısına sahip ya da wordpress.com’u kullanmakta. Haliyle kullanılması gereken bir potansiyel.

Gelelim bu siteleri kendi web sitemizde yorum yapmakta nasıl kullanırız?

1 – WordPress Jetpack Yorum Eklentisi:

Wordpress Jetpack yorum eklentisinin görünümü
WordPress Jetpack yorum eklentisinin görünümü

Öncelikle ele WordPress’i alalım. WordPress en iyi tanıyan gene WordPress olacak haliyle. WordPress eklentisinin avantajı sitenize tamamen kendi parçasıyımış gibi adapte olur. Yazılan yorumları ayrı bir database de saklamak yerine sizin sitenizi kullanır. Böylece eklentiyi devre dışı bıraktığınız da yorumlarıızın kaybolma gibi bir riski olmaz. Yorum yapma avantajları ise eğer ziyaretçiniz wordpress.com üyesi ise ve üye girişi yapmışsa ona sadece yorum kutusu görünür, isim, eposta web site gibi bilgiler görünmez ve sorulmaz, ziyaretçiye aynen yukarıdaki gibi basit bir forum olarak görünür. Eğer ziyaretçinizin bir WordPress.com hesabı yok ise aşağıdaki gibi görünür ve dilerse isim, eposta, web site bilgilerini girerek yorum yapabilir ya da şu anda dünya da en çok kullanılan sosyal servisler olan Twitter, Facebook ve Google+ üyeliğiniz ile tek tıkla giriş yapmanızı ve yorum yazmanızı sağlar.

Wordpress Jetpack yorum eklentisinin üye girişi görünümü
WordPress Jetpack yorum eklentisinin üye girişi görünümü

WordPress Jetpack yorum eklentisi kurmak için buradan indirebilirsiniz ya da WordPress admin panelinizden Eklentiler > Yeni Ekle kısmına gelip arama kısmına jetpack yazarak eklentiyi kurup etkinleştirebilirsiniz. Eklentinin geliştiricisi automattic’dir, sadece onun tarafından yazılmış jetpack’i indirin.

Jetpack bir eklentiler paketidir. İçerisinde yorum eklentisinin yanı sıra bir çok eklenti de içermektedir. Jetpack’i kurduktan sonra yorum eklentisini de kullanabilmek için bir de Jetpack ayarlarından yorum özelliğni etkinleştirmelisiniz. Bunun için WordPress admin panelinizden Jetpack > Ayarlar kısmına gelin Tartışma (Discussion) sekmesine tıklayıp ilk baştaki çentiği işaretleyin.

Güncelleme:

Bu arada aşağıdaki videoda bahsettiğim yöntemde bir miktar değişiklik oldu. Sebebi Jetpack bu konuyu yazdığım süre içerisinde tasarımın da bazı değişikliklere gitmiş. O yüzden ayarlar da ufak bir değişiklik olmuş. Yeni ayarları aşağıdaki resme bakarak yapabilirsiniz. Eklentinin ilk yüklenmesi ayarları için ise yine videoyu izleyebilirsiniz.

WordPress Jetpack Yorum Eklentisinin kurulumu ve görünümünü aşağıdaki videodan da öğrenebilirsiniz. WordPress Jetpack Yorum Eklentisi Nasıl Kurulur ve Kullanılır?

2 – Facebook WordPress Yorum Eklentisi:

Facebook dünya da 1 milyar 200 milyon ve ülkemizde de 40 milyona yaklaşan üyesi ile en popüler olan ve en aktif kullanılan sosyal platformdur. Üye olan hemen hemen herkes Facebook’a günde 1 defa girer ve uzun sayılacak sürelerde orada vakit geçirirler. Ayrıca bir çoğumuz üye girişi yaparken sürekli hatırlanma seçeneğini aktif bırakarak her an siteye bağlı durudayız. Bu büyük potansiyeli WordPress blogumuzda değerlendirmek büyük bir nimet sayılır. Sitemize facebook ile yorum yaptırmanın en büyük avantajı etkileşimdir. Yani orada yazılan yorumlar facebook’ta ta otomatik paylaşılır böylece yorum yapan kişinin diğer arkadaşlarına da sitenizi ulaştırma fırsatı verir. Buda ciddi bir ziyaretçi kaynağı demektir.

Facebook resmi WordPress yorum eklentisi görünümü
Facebook resmi WordPress yorum eklentisi görünümü

Bir diğer avantajı ise sadece kişisel profilinizle değil de isterseniz Facebook oluşturduğunuz sayfa profilinizide kullanabiliyorsunuz. Böylece yorumculara Facebook sayfalarını sergileme imkanı sunuyor.

Facebook wordpress yorum eklentisini wordpress blogunuza kurmak

Öncelikle direk wordpress’in plugin sayfasından facebook eklentisini indirip blog sayfanıza kurabilirsiniz. Ya da WordPress admin panelinizden Eklentiler > Yeni Ekle kısmına gelip arama kısmına Facebook yazarak eklentiyi kurup etkinleştirebilirsiniz. Ama dikkat etmeniz gereken geliştiricisinin facebook olması, taklit sahte bazı eklentiler sitenize zarar verebilir.

Facebook WordPress Yorum Eklentisinin kurulumu ve görünümünü aşağıdaki videodan da öğrenebilirsiniz.

3 – Google Plus WordPress Yorum Eklentisi:

Google plus ile wordpress blogunuza yorum yapılması aslından seo açısından çok faydalı. Her ne kadar kullanıcısı fazla olmasa da Google’un bu hizmeti kullanan kişilere arama motorunda ciddi avantajlar vermekte. Ufak bir sorun var ki WordPress için Google tarafından birinci elden geliştirilmiş bir WordPress yorum eklentisi yok. Mecburen 3 taraftan geliştirilen eklentileri kullanmak zorunda kalmaktayız veya kod ekleyerek Google plus yorum formunu wordpress blogumuzda kullanabilmekteyiz. Google Plus yorum formunun avantajı şu şekilde, sitenize yorum yapacak kişiler eğer Gmail, Youtube, Google Docs, Gdrive, Google Plus vs gibi herhangi bir Google hizmetine üye girişi yapmış ise otomatik olarak herhangi bir üye yada isim bilgisi girmeden WordPress blogunuza yorum yapabilir. Yaptığı yorumlar bu kullanıcının bir Google Plus hesabı var ise otomatik olarak orada yazınız ile birlikte paylaşılır. Böylece hem o kişinin çevrelerindeki kişilerede blog sayfanızı ulaştırmış olursunuz hem de Google arama motorunda yazınızın üst sıralarda çıkması için +1 avantaj yakalamış olursunuz. Bu etkileşimi ne kadar artırırsanız siteniz o kadar çok ziyaretçi almaya başlayacaktır.

Google Plus Comments Evolved WordPress yorum eklentisi görünümü
Google Plus Comments Evolved WordPress yorum eklentisi görünümü

Bu durum aslında bir tehlike de sayılır. Zira Google arama motorunun gücünü kaybetmedikçe bizleri bu tür durumlarda kendi tekeline kolayca daha doğrusu dayatma ile alabiliyor. Bizi onu kullanmaya mecbur bırakıyor. İnsanlar bu durumu eskiden Microsoft için söylerlerdi ve sürekli onun karşısında özgürlükçü diye Google’ın bol bol ücretsiz reklamını yaparlardı. Ama görüldüğü üzere bir şeyin fazla özgür olması her zaman zararlıdır. İnsan fıtratına aykırı bir durum.

Google Plus wordpress yorum eklentisini wordpress blogunuza kurmak

Öncelikle direk wordpress’in plugin sayfasından google plus eklentisini indirip blog sayfanıza kurabilirsiniz. Ya da WordPress admin panelinizden Eklentiler > Yeni Ekle kısmına gelip arama kısmına Comments Evolved for WordPress yazarak Brandon Holtsclaw tarafından geliştirilmiş olan eklentiyi kurup etkinleştirebilirsiniz. Ama dikkat etmeniz gereken geliştiricisinin adının Brandon Holtsclaw olması, taklit sahte bazı eklentiler sitenize zarar verebilir.

Bu eklenti aynı zamanda Facebook, WordPress, Disqus, Livefyre hesaplarınızla da giriş yapıp yorum yapma imkanı veriyor. Eğer sadece Google Plus kalsın istiyorsanız diğerlerini pasif yapabiliyorsunuz.

Google Plus WordPress Yorum Eklentisinin kurulumu ve görünümünü aşağıdaki videodan da öğrenebilirsiniz.

4 – Disqus WordPress Yorum Eklentisi:

Disqus, bir zamanlar neredeyse popüler olacakken sonra atıl duruma düşen IntenseDebate gibi durmayıp direndi ve şuan da Facebook’tan sonra en çok kullanılan harici WordPress yorum eklentisi konumuna yükseldi. Disqus ekli bir blog sayfasında yorumlarınızı disqus üyeliğinizle yapabilir ya da aynı WordPress Jetpack’deki gibi Twitter, Facebook ve Google plus üyeliklerinizle tek tıkla üye olup yorumlarınızı yapabilirsiniz. Aynı zaman da herhangi bir üyeliğiniz yok yada kullanmak istemiyorsanız isim soyisim ve eposta bilgilerinizi girerekte yorumlarınızı yazabilirsiniz. Disqus’in ziyaretçileriniz için eksik yönleri ise twitter, facebook, google plus profillerinizle giriş yapmak yerine bu profilleri kullanıp disqus üyeliği yaptırması. Bu özelliği ile sitenize yapılan yorumlar bu sosyal ağlarda otomatik paylaşılmamış olmaktadır. Ziyaretçiler açısından eksiği ise onlara sadece disqus profilini sergileme imkanı sunmakta.

Eklentide Türkçe dil desteği mevcut fakat sitesinde henüz Türkçe dil desteği bulunmamakta. Disqus’un bana göre en kötü yanı yorumları onaylamak için wordpress admin panelinden değil disqus.com’a gitmeniz gerekmekte. Daha önceden WordPress Admin panelinizden de yapabiliyordunuz ama sanırım WordPress geliştiricileri ile bir sorun yaşadıkları için bu imkandan şimdilik faydalanamıyorsunuz.

Disqus WordPress yorum eklentisi görünümü
Disqus WordPress yorum eklentisi görünümü

Disqus Plus wordpress yorum eklentisini wordpress blogunuza kurmak

Öncelikle direk wordpress’in plugin sayfasından disqus eklentisini indirip blog sayfanıza kurabilirsiniz. Ya da WordPress admin panelinizden Eklentiler > Yeni Ekle kısmına gelip arama kısmına Disqus yazarak eklentiyi kurup etkinleştirebilirsiniz. Ama dikkat etmeniz gereken geliştiricisinin disqus olması, taklit sahte bazı eklentiler sitenize zarar verebilir.

Disqus Plus WordPress Yorum Eklentisinin kurulumu ve görünümünü aşağıdaki videodan da öğrenebilirsiniz.

– Ve Bonus olarak Livefyre ve Intensedebate WordPress Yorum Eklentisi:

Livefyre ve Intensedebate wordpress yorum eklentileri Disqus benzeri eklentilerdir.

5 -LiveFyre : Bu iki eklentilerden ilki olan LiveFyre şu anda genelde Aol, Unilever, Time, Fox, IBM, Burgerking gibi kurumsal firmalar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Sebebi ise sanırım onlara özel hizmetler vermesi olabilir ama blogcular arasında pek tutulduğu söylenemez. Mesela Techcrunch’da Aol’un olmasına rağmen Livefyre kullanmayı bırakıp Facebook Yorum eklentisini kullanmaya geçmiş. Demek ki ondan daha iyi verim alıyor. Bir diğer dikkat ettiğim nokta livefyre’yi kullanan firmaların bir kısmı Yahudi asıllı, buradan yürülecek fikirle bu eklentininde bir Yahudi firması tarafından üretildiği ve ona destek amaçlı kullanılmaya çalışılıyor olabilir. Eklentinin önemli özelliği livefyre üyeliğinizin dışında facebook, google, twitter, openid.net ve linkedin hesaplarınızla da yorum yaptırma imkanı vermesi. Bir diğer özelliği ise sizin açınızdan iyi sayılabilecek ama yorumcu açısından belki kötü sayılabilecek olan bir kere üye girişi yaptıktan sonra yorum formunun herhangi bir yerinde üye çıkışı linki bulunmaması. Eksi yönü ise hem sitesinde hemde eklentide şimdilik Türkçe dil desteği yok.

Livefyre WordPress yorum eklentisi görünümü
Livefyre WordPress yorum eklentisi görünümü

Livefyre wordpress yorum eklentisini buradan indirebilirsiniz.

6 – IntenseDebate : Bu eklenti Disqus’dan sonra çıktı ama ondan önce popüler oldu sayılır. Çıktığı dönemde ülkemizde bir çok popüler blogcu tarafından tanıtılmıştı, bu sebeple bir dönem kullanıldı. Ama sonra ziyaretçilerin bu tür eklentilerle yorum yapmaya henüz sıcak bakmadıkları erken dönemden dolayı unutuldu gitti, blogcular temalarındaki standart yorum forumlarına geri dönüş yaptılar. Bir alternatif olarak halen kullanılmaya değer. Yorumlarınızı Intensedebate hesabınızın yanı sıra WordPress, Facebook ve Twitter hesaplarınızlara giriş yapıp yorum yazabiliyorsunuz. Ama Google hesabı olanlar için bir giriş seçeneği olmaması eklentinin eski tarafı. Diğer bir eksi yönü ise hem sitesinde hem de eklentide şimdilik Türkçe dil desteği yok.

IntenseDebate WordPress yorum eklentisi görünümü
IntenseDebate WordPress yorum eklentisi görünümü

IntenseDebate wordpress yorum eklentisini buradan indirebilirsiniz.

125 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. instagram videoları

  TEŞKKÜRLER EMEĞİNİZE SAĞLIK

 2. instagram videoları

  teşekkürler

 3. süleyman dündar

  bu yorumlara facebooktaki gibi resim eklenebiliyor mu?

  1. isa koç

   Yok, resim eklenemiyor. Resim ekleme özelliği sadece Disqus’de var.

 4. elif

  merhaba.ben jetpack i eklentisinin indirdim.fakat ne sizin dediğiniz gibi ayarlar da jetpack comments kısmı var ne de panoda.yardımcı olabilir misiniz.ben de herkes gibi sitemin en altına yorum bölümü eklemek istiyorum.teşekkürler

 5. elif

  merhaba.Makaleniz deki jetpack eklentisini yükledim.fakat ayarlar kısmında ne de pano kısmında jetpack comments diye bir bölüm var. ben de herkes gibi siteme yorumlar bölümü eklemek istiyorum.ama yapamadım yardımcı olursanız sevinirim.

  1. isa koç

   Evet, uzun zamandır kontrol etmemiştim. Pazar günü başka bir arkadaşa kurulum yaparken artık jetpack ayarlarının yerlerini değiştirmiş. Aşağıdaki resimde gördüğün ok işaretlerinin olduğu yerlere tıklayarak yeni ayarları yapabilirsin.

  2. Ahmet Hakan Kablama

   İsa Hocam çok teşekkür ederim, yorum kutusunu üste taşımanın yolunu arıyodum, sayenizde nasıl yapacağımı bulup düzenledim. Ellinize, emeğinize sağlık.

 6. Hakan C

  Elinize sağlık çok faydalı oldu.

 7. Hakan

  Elinize sağlık çok faydalı oldu.

 8. Ömer

  Emeğinize sağlık. Oldukça faydalı paylaşımlar olmuş. Herkesin de memnun kaldığına dair yorumlarını gördüm. Sanırım bir tek ben başaramadım siteye yorum ekleme işini. Anlattığınız pek çok şeyi yaptım. Özellikle disqus eklentisiyle uğraştım. WordPress te yer alan web siteme yorum alanı eklemek istiyorum. disqus eklentisini kurdum, kayıt oldum ayarlarını yaptım ama sayfamda görüntülenmesi için gereken kod nedir ve nereye yapıştırmam gerekir bulamadım. Sizin örnekteki gibi kayıt ol etkinleştir vb. işlemleri yapınca yorum kısmı sayfaya otomatik yerleşmiyor. Yardımcı olabilirseniz, cevabınızdan haberdar olamamam durumunu göz önünde bulundurarak mail atabilirseniz sevinirim. Kolay gelsin.

  1. isa koç

   WordPress yönetim paneliniz de Disqus’un içinde Plugin Setting kısmına giriş yap. Orada Render Javascript in external files yazısını ara ve bu yazıyı bulursan başında çentik yoksa ekle, varsa kaldır sonra kaydet tekrar bir kontrol et bakalım görünecek mi?

 9. selçuks

  Bence wpnin kendi yorum sistemi yeterli, fb yorumların bir getirisi olmuyor.

 10. SiberStar

  Paylaşım için Teşekkürler .

 11. Duvar Kağıtları

  Gerçekten çok yararli bir makale olmus. Tesekür ederim.

 12. Mustafa CAMBAZ

  Sabahtan beri doğru düzgün yorum eklentisi arıyordum teşekkürler

 13. Güvenlik Kamerası

  WordPress yorum eklentisi ve özelliklerini kurulumunu paylaşıp detaylı anlattığınız için teşekkür ederim İsa Bey. Yorumu sitede açmak cevaplamak seo da da etkisini gösteriyor sanırım. Artık bende kullanırım. Ellerinize sağlık

  1. isa koç

   Kurumsal bir firmada olsan yorumlara açık olmak şart.

 14. Selin

  merhaba WP sitelerimde joomla ile yapılan sitelere göre google sayfa indirme süreleri çok fazla çıkıyor. örneğin joomla sitede ortalama 0.3 sn iken bu süre WP de 1 saniyeye kadar çıkıyor. İndirme sürelerine google gibi getir ile gösterilen sürelerdir. iki sitede açılış hızı olarak aynı sürede ort 3 sn de açılmaktadır. Sizce bunun nedeni nedir. Ayrıca wp deki indirme sürelerini iyileştirmek için ne yapılması gerekir.

  1. isa koç

   Joomla’lar ön bellekleme kullanıyor, wordpress ise direk database’den çekiyor. WordPress için de eklenti arama kısmından cache yazarak çıkan eklentilerden birini kurabilirsin, yada https://tr.wordpress.org/plugins/wp-fastest-cache/ bu eklentiyi kurabilirsin. Ama Cache eklentileri sayfaları hızlandırmasının yanın da dezavantajları vardır. Yaptığın bir değişikliği birkaç saat sonra sitede gösterirler. Eğer sunucun da bir yavaşlık olmuyorsa tavsiye etmiyorum. Diğer eklentilerin düzgün çalışmasın da sıkıntı çıkarabilirler.

 15. Güvenlik Kamerası

  Butarz bir eklenti arıyordum. Teşekkür ederim

 16. E-ticaret Sms entegrasyon

  Sitemiz için Disqus WordPress Yorum Eklentisi kullanıyorum. Paylaşımınız için teşekkürler

 17. çankaya uyducu

  işime çok yaradı teşekkürler.

 18. Emre

  hocam, merhaba kaliteli bir makale ve çok yararlı. İstediğim şu. Ahım şahım bir şey istemiyorum, sadece isim ve yorum isteyen basit bir yorum eklentisi. İnsanlar link de koyabilsinler. Böyle basit bir şey var mı? Giriş miriş olmayacak, isim ve yorum sadece. Ve yorumların onaylanmasını wp da kapatabiliyor muyuz? ağır bir sitede yorum onaylamak zor olur.

  1. isa koç

   Sen o zaman jetpack yorum eklentisini kullanacaksın. Bu eklenti de üyelik gerekli değil. Ardından Wp-admin kısmındaki ayarlar başlığının altındaki tartışma kısmına girip orada Yorum el ile onaylanmalı diye bir yerde çentik var onu kaldırıp kaydedeceksin. Böylecek yorumlar otomatik olarak yayınlanmış olacak. Ayrıca bir çok otomatik atılan yorum gelebilir, bu yorumları durdurmak için de https://www.isakoc.com/wordpress-blog-sahipleri-spam-yorumlardan-kurtulun.html linkin de yayınladığım wordpress spam yorumlardan koruma eklentisini kurarak bu oto spam yorumları %95 oranın da keseceksin. Arada bir kaçırıyor ama karşına bir doğrulama kodu çıkarmamasına rağmen ondan daha iyisine rastlamadım, ben de yıllardır bu eklentiyi kullanıyorum.

 19. Myfikirler

  Ustad guzel derleme olmus benim sitede ole cok yorum atanda yok o yuzden biraktim kendi haline

 20. Mustafa

  Disqus’ı denedim ve hiç memnun kalmadım. Çünkü, herkes o siteye üye olmayabiliyor. En güzeli jetpack. Teşekkürler.

  1. isa koç

   Disqus konusunda haklısın, bari anonim (isimsiz, kayıtsız) yorum yapmaya izin verseydi iyi olurdu ama illa üye olsunlar diyor. Gerçi üye olmak için sadece mail adresi, kullanıcı adı girip şifre belirlemek yeterli, ondan sonra hemen yorum yapıyorda, insanlar bu kadar kısmına bile uğraşmak istemiyorlar.

 21. Gökhan

  teşekkürler aradığım şeydi

 22. Eren

  Disqus yorumlarını kesinlikle tavsiye ederim süper çalışıyor

 23. Volkan

  Faydali bir konu tesekkurler

 24. Hakan

  Şuanda burada olduğu gibi Yorum Yazma Alanı En Üstte ve Yorumlar ise Yorum Yazma Alanın Altında Olacak Şekilde Nasıl Yapabiliriz ?

  1. isa koç

   tema dosyalarının içinde aşağıdaki resimdeki gibi commentlist kısmı var. Bu kodların yazılımı temalara göre değişiklik gösterebilir, önemli deği, satırları karşılaştırman yeterli. kırmızı alanda gösterdiğim gibi olan kısmı komple seç sayfanın içinde biraz daha aşağıdalara yapıştır kaydet. Yorum formu ile yorum listelenme yerleri değişmiş olacak böylece.

   Wordpress yorum alanı

  2. Ahmet Hakan Kablama

   İsa Hocam çok teşekkür ederim, yorum kutusunu üste taşımanın yolunu arıyodum, sayenizde nasıl yapacağımı bulup düzenledim. Ellinize, emeğinize sağlık.

 25. Cengiz

  Hocam emeğinize sağlık , bir şey öğrenmek istiyorum facebook yorum eklentisini wp blogumuza kurduk, gelen yorumları wp de standar son yorumlar gibi sidebar da gösterme imkanı var mı?
  Bilgi verirseniz memnun olurum.Saygılar

  1. isa koç

   Maalesef denedim hiç.