Euroleague top 16’da takımlarımız

Euroleague London 2013'te Ülkemizi temsil eden Beşiktaş, Efes ve Fenerbahçe Top16'ya kaldı. (Fotoğraf montaj ve tasarım isakoc.com)
Euroleague London 2013’te Ülkemizi temsil eden Beşiktaş, Efes ve Fenerbahçe Top16’ya kaldı. (Fotoğraf montaj ve tasarım isakoc.com)

Bugün son maçların da oynanması ile Euroleague’de Top16’ya kalan tüm takımlar belli oldu ve 8’erli 2 grup halinde de eşleşmeler belli oldu. Efes ve Beşiktaş’ın çıkması 2 hafta önce kesinleşmişti ama bana göre B grubu ile birlikte en zor 2 gruptan birisi olan A Grubu’nda yer alan Fenerbahçe’nin çıkması son hafta yaptığı maç ile kesinleşti. Top16 aşağıdaki gibi 2 grupta eşleşti.

E Grubu:

 • (1A) Real Madrid
 • (1C) Zalgiris Kaunas
 • (2B) Unicaja Malaga
 • (2D) CSKA Moscow
 • (3A) Panathinaikos Athens
 • (3C) Anadolu Efes İstanbul
 • (4B) Alba Berlin
 • (4D) Brose Baskets

F Grubu:

 • (1B) Maccabi Electra Tel Aviv
 • (1D) FC Barcelona Regal
 • (2A) Khimki Moscow Region
 • (2C) Olympiacos Piraeus
 • (3B) Montepaschi Siena
 • (3D) Beşiktaş JK İstanbul
 • (4A) Fenerbahçe Ülker
 • (4C) Caja Laboral Vitoria

Şimdi ilk tur maçlarına göre bizimkilerin durumu pek iç açıcı değil, açıkçası Fenerbahçe’min ilk maçlardaki Panathinaikos maçında Bo McCALEBB’in ayağından sakatlanması bizde herşeyi alt üst etti. Diğer transferlerden David, Batiste, Sato ve Bremer’e bakıcak olursak Batiste ve Sato açıkçası hayal kırıklığı olarak görmek istiyorum ama adamların yaşlarına bakınca pekte yapacak birşey görünmüyor. David Andersen takıma yavaş yavaş uyum sağlıyor, Bremer ise verebileceğinin en fazlasını vermeye çalışıyor, daha doğrusu yetenek yok gibi adam da, o yüzden birşey veremiyor.

Birde 35 yaşına gelmiş Batiste büyük umut diye neden alırlar hiç anlamış değilim. Bırakın adam gitsin Çin’de falan oynasın. Yahu Euroleague’de en az 4’lü Final istiyoruz diyoruz sonra aldığımız oyunculara bakınca tamam bi zamanlar efsaneler ama biz aldığımızda hep pili bitmiş oluyor. Keza David Andersen’de öyle. Maçları izlerken Murat Kosova ve İbrahim sürekli vurguluyorlar, eski David olsaydı, Panathinaikos’daki Batiste olsaydı vs. gibi. Bu duruma bakınca çeyrek final bile bize büyük başarı gibi geliyor. Neyseki Bogdanovic ve Bo McCALEBB ile en büyük şansımız Türk oyuncularımızın çok kaliteli olması.

Beşiktaş’a gelirsek, yabancı oyuncularını pek tanımıyorum, tek tanıtıklarım Fener’den Beşiktaş’a giden CURTIS JERRELLS ve GASPER VIDMAR. Jerrells çok övdükleri gibi biri değil. Daha doğrusu asisti daha çok düşünmesi gereken adamken çoğunlukla potaya gitmeye çalışan ve kendini çok yoran bir adam. En büyük dezavantajıda bu yüzden hantal olması. Bo gibi atletik olmayışından dolayı çok çabuk yoruluyor ve yorulunca da çok saçma işler yapıyor. Vidmar ise Fener’de en çok ümit bağladıklarımdandı ama Emir’le birlikte piyasaya çıktıktan beri o hep yerinde saydı maalesef. Türk oyuncular ise kötü de değil muhteşem de değil. Bu sebeple açık söylemek gerekirse Top16’da tahminimce 7. olarak elenecekler. İsterdim ki daha iyi şeyler söylemeyi ama E Grubuna göre F Grubu biraz fazla güçlü grup oldu. Bu sebeple çıkması gerçekten zor.

Efes ise bana göre çok rahat bir gruba düştü. 3 takım dışında onu zorlayacak pek bir takım göremiyorum. Yabancı oyuncularının kumaşı çok kaliteli, LosAngelsLakers’dan Farmar ve Vujacic ve yine NBA oyuncusu Savanovic’e diyecek yok. Farmar’ı almaları açıkçası kıskandırdı beni. Türk oyunculardan ise biraz sıkıntıda, tek verim verebilecek kişi Semih Erden, diğer Türk oyucular mevsim sonuna geldiler maalesef. Bu sebeple takımın tek büyük sıkıntısı fazla yıldız oyuncuları ile mevsimini doldurmuş oyuncular. Bu sebeple ilk turda maçlara bakınca, kaybettiği maçları çok farklı yenilmesine engel olamıyor.

Euroleague 2013 Top8’e kimler çıkar dersek tahminlerim aşağıdaki gibi olur.

E Grubu Sıralaması :

Efes’in çekişeceği takımlar Malaga ve Panathinaikos. Bizim gruptan izlediğim kadarıyla Panathinaikos’u geçebilecek güçte ama Malaga konusunda ne yapar pek kestiremiyorum. Eğer Malaga’ya çare bulamazsa çıkması imkansız gibi.

 1. Zalgiris
 2. CSKA
 3. Real
 4. Malaga
 5. Efes
 6. Panathinaikos
 7. Alba Berlin
 8. Brose Baskets

F Grubu Sıralaması:

Biz eğer Bremer’dan doğan boşluğun yerine Diamantidis, Teodosic ayarında bir oyun kurucu alabilirsek ilk 3 kesin gibi ama alamazsak yani Siena ile son haftaya kadar çekişiriz. Beşiktaş’da Top16 öncesi kadroyu takviyelemezse onun durum çok daha kritik.

 1. Barcelona
 2. Maccabi
 3. Fenerbahçe
 4. Montepaschi
 5. Khimki
 6. Olympiacos
 7. Beşiktaş
 8. Caja Laboral

2 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. sasaleyte

  birşeyler karalamaya çalışmışsın ama teknik bilgin sıfır, oyuncuları, takımları tanımadığın çok belli.Basketbolla ilgili yazmasan daha hayırlı olur.

  1. isa koç

   Burada basketboldan süper anlıyorum yazıyor mu? Ben 1999’dan beri yoğun bir şekilde takip ettiğim ve oynadığım bir oyundur. Teknik bilgimi döktürmemin bir anlamı olduğunu sanmıyorum. Burada tüm yaptığım benim takımın ile diğer takımları basitçe değerlendirmek. Çok üst seviyede olsaydım zaten arada bir el atmaz sürekli yazdığım bir blog açar oradan tüm maçları yorumlardım.

   Ama senin böyle bir yorumla direk dalman açıkçası seninde nezaket tekniğinin sıfır kibir tekniğinin ise yüksek olduğunu göstermekte maalesef. Bu konuda insanlara biraz daha sıcak kanlılıkla yaklaşmaya çalışmalısın.