Ev İnternetimi Türknet’e Taşıma Hikayem

İnternet kanımıza öyle bir işlemiş ki, internetle de olmuyor, internetsiz de olmuyor, televizyondan daha büyük bir hastalık. 1 saat kesinti yaşansın sanki yaşamıyormuşuz, hayat son bulmuş gibi hisseder olduk. Ülkemiz de internet sağlayıcılığını, küçük bir azınlığı gruba katmazsak sadece Türktelekom tarafından yapılmakta. Diğer hizmet sağlayıcıları Superonline, Kablonet, Vodafone.net ve Turknet yeni yapılan yada ana kablo hattı üzerinde olan çok daireli bina yada sitelere hizmet vermekteler. Onda da çoğunlukla o site yada bina toplu şekilde ortak karar alıp o firmalardan birisine geçerlerse.

Aslında Türktelekom dahil tüm kendi hatı üzerinden internet hizmeti sunan firmalar yaklaşık 100Mbit hıza kadar hizmet veriyorlar. Türktelekom yüksek hızda interneti hemen her yer kendi erişebildiği için bayaa pahalıya veriyor, diğer firmalar ise az sayıdaki müşterilerine namı yürüsün diye Telekom’dan oldukça ucuza veriyorlar. Eğer diğer İSS firmalarının kendi alt yapısı üzerinde değilseniz Türktelekom’a yada onun alt yapısını kullanarak satılan hizmetlere mahkumsunuz. Ben de bunlardan birisiyim.

2004 yılından bu yan evim de neredeyse her zaman internet oldu. Tabi aradan geçen 14 yıl içerisinde Türktelekom’a mahkum kalmadık, hangi firma iyi fiyat, iyi kampanya verdi ise (Ttnet, Superonline, Biri net, Dsmartnet, Vodafone net vs.) onları gezip durduk. Son olarak Vodafone’un 50 GB AKN’li 16Mbit (49 TL) paketini kullanıyordum. 2 yıllık sözleşmem bitmesine 2 ay kala diğer tüm hizmet sunan paketleri uzun uzuya inceledim ve Turk.net’te karar kıldım.

Neden TÜRK.NET’i Seçtim?

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz 2017 Mayıs ayın da BTK geceleri AKN’yi kaldırdı ve 2019 1 Ocak itibariyle de gündüz gece farketmeksizin kalkmış olacak. Bu karar öncesine kadar firmalar fiyat anlamında kıyasıya rekabet yapıyordu. Örneğin doların 2 TL olduğu dönemlerde de ortalama bir ADSL fiyatı 50 TL civarı idi dolar 4 TL’yi gördüğü zamanlarda da. Ama AKN kaldırılacağı haberi gelmesi ile İSS’ler birden bire çok yüksek zamlar yapmaya başladılar. Şuan da ideal bir ADSL hizmeti 80 TL’leri görmüş durumda ve paket özelliklerine göre hem de AKN’li 200 TL’yi aşan paketler bile var. İşte burada fiyat avantajı noktasın da TÜRK.NET ön plana çıkıyor. 60 TL’ye 35 MBİT VDSL (yani ADSL +) hızında internet veriyor ve aynı zamanda sabit telefon hattı verip 1000 DK’de her yöne ücretsiz konuşma veriyor. Siz kullanmasanız da eski alışkanlıkları seven anne, baba yada başka bir büyüğünüz doya doya konuşabilir.

Türk.net 35 Mbit hız veriyor ama bunun yanın da bir de AKN’yi de kaldırarak ayrıca gönülleri fethediyor. Ben kaç senedir 16 Mbit 50 GB AKN’li paketi kullandıktan sonra şuan da Tam 11. günü geri de bıraktım ve 35 MBİT internet hızını sürekli almanın ne kadar büyük bir keyif olduğunu farkettim. Aşağıda 11 gündür kullanım detayımı görebilirsiniz.

Türk.net Speedtest İnternet Hız Testi Videosu

Türk.net’e geçince ilk işlerimden birisi uygulama marketinden Speedtest uygulamasını indirip hız testleri yapmak oldu. Son 11 gündür aklıma estikçe test yapıp durdum. Aldığım internet hızı değerleri hemen hep aynı seviye de 33 Mbit civarı. Aşağıdaki videodan son yaptığım hız testini izleyebilirsiniz.

Türk.net’e Taşınma Sürecim Nasıl İşledi?

Öncelikle şu aşamada çok zorlandığımı söylemeliyim. Her mahallede bir kaç cadde üzerinde Türktelekom’un port dağıtım kutuları mevcuttur. Her internet hattı için 1 port kullanılıyor. Bu aşama da eğer o dağıtım kutusun da tüm portlar dolu ise yeni başvuru yapıldığın da ya Telekom’un oraya yeni bir boş port switch’i takmasını bekleyeceksiniz, bu da aylar alabilir, ya da hali hazır da hizmet aldığınız portu başkasına kaptırmadan var olan aboneliğinizi yeni geçeceğiniz yere kaydırıp portu kaptırmamak olmalı.

Bu aşama da ilk önce Türk.net’i arayıp geçiş işlemleri hakkında biraz bilgi almak istedim. Türk.net temsilcisi hemen bizim bir kampanyamız var, sizi bize transfer ediyoruz 200 TL’ye kadar başka yere imzaladığınız taahütü bozun biz karşılıyoruz dedi. Ama benim böyle bir transfer yaptığım takdir de Vodafone’dan 24 aylık süreçte aldığım indirim yaklaşık 700 TL’yi bulduğu için 500 TL zarar etmeme neden olacaktı. Ben de temsilciye durumu izah ettim, temsilci şöyle bir öneri de bulundu eğer portu kaptırırsak işimiz zor olabilir, siz en geç sözlemenizin bitimine 15 gün kala bize evraklarınızı gönderin işleme başlayalım, böylece sözleşmeniz biter bitmez bizden hizmet almaya başlarsınız dedi.

Ardından hali hazırda hizmet aldığım Vodafone.net’i aradım. Onlara sözleşmemin son ayında 15 gün kala başka bir yere geçsem ceza yermiyim diye sordum, temsilci sanırım beni kaptırmamak için ceza yiyebilirsiniz diye gözümü korkuttu. Bunun akabinde çeşitli forumlardan konu hakkında soru sordum ve gelen cevaplardan birisinde yine böyle vodafone ile sözleşmesi olan bir arkadaş sözleşmesinin son ayı içerisinde Türk.net’e geçmiş ve kendisine herhangi bir sözleşme ihlal cezası gelmemiş. Ben yine de işimi sağlama alayım diye sözleşmemin son gününe kadar bekledim ve maalesef hata ettim.

Sözleşmem bitmeden önce Türk.net’in internet sitesine girip başvuru formunu doldurdum. İşlem sonucunda mail adresime PDF formatında bir sözleşme formu geldi, bunu yazıcıdan çıkartıp gerekli yerlere isim, adsl numaram gibi bilgileri yazıp imzaladım, yanına bir de nüfus fotokopisi ekleyip firmanın belirttiği adrese ücretsiz kargo ile gönderdim. Vodafone ile sözleşmem 15 Kasım’da bittiği için evraklarımın işleme tam olarak 15 Kasım’da alınması talimatını verdim. Ondan sonraki süreç aşağıdaki maddeler halinde gerçekleşti.

 1. Sözleşmem bitmeden 21 gün önce (24 Ekim) Türk.net sitesinden online olarak ön başvurumu yaptım.
 2. Mail adresime gelen sözleyi imzalayıp gerekli bilgilerini girdim ve kimlik fotokopim ile birlikte paketleyip kargoya verilmek üzere hazırladım.
 3. Kargoya 6 gün sonra verebildim ama kargoya verdiğimin ertesi günü firmaya ulaştı ve hemen işleme alındı. Yanlız firmanın kötü bir noktası var burada, gönderdiğiniz evrağın kargo parasını ödemezseniz kargonuzu kabul etmiyorlar, geri geliyor. Çok yanlız bir durum bence.
 4. Evrak işleme girer girmez Türk.net beni aradı. Ben onlara biraz önce yukarıda bahsettiğim sebeplerden dolayı evraklarımın 15 Kasım’da işleme alınmasını söyledim (Keşke hemen deseymişim 🙁   )
 5. İşte bundan sonra zorlu bir süreç başladı, müşteri temsilcisi ortalama 6 gün içerisinde başvurularımız sonuçlanıyor dese de benim öyle olmadı. Tam 20 gün sürdü.
 6. Bu 20 gün de 4 yada 5 defa Türk.net müşteri hizmetlerini aradım. Her seferin de başvurunuz yapılmış, evraklarınız Türktelekom’a gönderilmiş aktivasyon bekleniyor diyip durdular. Bu laflarından başka hiçbirşey söylememeleri beni çıldırttı adeta. Hatta bu süreç içerisinde bir de bilöf yapayım dedim ve başvurumu iptal etmek istiyorum dememe rağmen yine yemedi. En son 18. gün temsilcilerden birisini fena fırçalayıp, bu işlerin cahili olmadığımı bana süreçle ilgili ne sıkıntı var ise adam akıllı söylecek birisi ile görüştürmesini istedim. Dedi tamam sizi yetkili sorumlumuz ile görüştürmek için bir talep alayım, sizi arayacaklar dedi, cumartesi günüydü. Pazartesi beni arayacağını belirtti ben de talebi onaylayıp kapattım.
 7. 20. gün yani Pazartesi günü sabah içim de bugün internet bağlanacak sanırım diye bir his ile uyandım ve işe gittim, sabah 9:45 gibi bir sms geldi ve internet hizmetiniz tamamlanmıştır, falanca şifre ve isimle internetinizi kullanabilirsiniz diye SMS geldi. Ben müdürünüzle görüşmek istiyorum çıkışı üzerine beni oyalamak için koftiden bir SMS gönderdiler diye düşünürken kontrol ettim hakkakten internetim bağlanmış.
 8. Adamlar o kadar köpürürken bir an da tüm sinirim geçti ve 20. gün sonun da internetimizi kullanmaya başladık. İlk yaptığım işlerden birincisi telefona Speedtest uygulamasını kurup hakikaten 35 Mbit hız veriyorlar mı diye kontrol etmek oldu. Sonuç videosu için yukarıdaki videoyu izlemeyi unutmayın.

Şuan da 11 gündür Türk.net kullanıyorum, bu sürede 2. gün 20-30 dk internetim gitti geldi, onun dışın da ne hız performansın da ne de bağlantı kopması gibi aksi bir durum yaşamadım Allah’a çok şükür. Yanlız internet hizmetini 4 Aralık’ta almaya başlamama rağmen 1 Aralık gibi gösteriyorlar, umarım ay sonun daki fatura da o ilk 3 günü düşerler.

Şimdilik çok şükür iyi gidiyoruz, eğer başka sıkıntılar yaşarsam, bu yazının altına ekleme yaparım yada durumun büyüklüğüne göre yeni bir konu yazarım. Ama sizler aklınıza taklılan sorular olursa yorumlar da sormayı unutmayın.

Sözleşme Feshi Hakkında Yeni Çıkan Kanun!

Bu arada bu ay yeni bir kanun çıktı yada çıkmıştı da ben yeni okudum. Artık sözleşmenin son ayında ister mobil hattınızı, ister ev internetinizi ya da benzeri taahhüt verilen herhangi bir abonelik işleminde sözleşmenin bittiği son ayda sözleşme bozulması olmadan istediğiniz yere hizmetinizi taşıyabiliyorsunuz. Bu yeni çıkan kanun çerçevesin de bu işlemden hiçbir sözleşme bozma cezası yemiyorsunuz. Bu kanun 1 ay önce çıkaydı çok güzel olacaktı, bize böyle maceralı bir transfer süreci yaşattı 🙂

Son Olarak TÜRK.NET Arkadaşını Getir Kampanyası Hakkında Bilgi:

Türk.net’te şöyle bir kampanya daha var, arkadaşınız size referans olursa hem siz ilk ay ücretsiz kullanıyorsunuz hem de size referans olan kişi 1 ay ücretsiz kullanım hakkı kazanıyor. Ben de siz değerli okuyucularım için Türk.net referans linkimi konu içindeki linklere ekledim, bilginize.

Sizde Türk.net sitesine giderek verdiği bu hizmeti bir inceleyin derim.

2 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Mehmet

  Teşekkür ederim referansınızla turknete geçtim.

  1. isa koç

   Bende bana referans olduğunuz için size çok teşekkür ederim. Umarım siz de memnun kalırsınız.