Excelde bilinmeyen yüzdeyi hesaplama formülü

Excel hesap tablosu oluşturmak, formüllerin yardımıyla birçok şeyi iyi bir program yazarı olmadan yapabilmek adına mükemmel bir program. Excelde geçenlerde bir arkadaşıma müşterilerine yaptığı malzeme satışları için bir tablo hazırladım. Arkadaşım dediki müşterime göre belirleyeceğim bir oranda iskonto yapmak istiyorum. Öyle bir tablo olsunki ben sadece iskonto miktarını değiştireyim ve geri tüm veriler otomatik hesaplansın dedi.

Yani sadece sonradan yüzde miktarinin yazılacağı bir hücre olacak ve satılan ürünlerin toplamını toplayacak hücre bu yüzdenin yazılacağı hücredeki iskonto oranını alarak sonucu indirimli şekilde verecek. İşte böyle bir hesaplama için gerekli formül aşağıdaki tablodaki gibidir.

Bilinmeyen Yüzdeyi Bulma Formülü

Burada D9 hücresindeki %50‘lik iskonto oranı kısmını müşterimize göre her seferinde değiştirmemiz yeterli, geri kalan hesaplamayı kendisi genel toplamın D10 hücresinde otomatik düşerek yapmaktadır.

Gerekli formül Genel Toplamın D10 hücresine =TOPLA(D2:D7)-TOPLA(D2:D7)*D9% yazmak yeterlidir.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

% Kaç İskonto Yapılmış? (Yapılan İskonto Oranını Bulma)

Murat Vural arkadaşımız buradaki yorumunda bilinmeyen iskonto yüzdesini nasıl buluruz diye bir soru sormuş, sorumuzun cevabı yukarıdaki gibidir. Sorusunda demişki atıyorum 100 liralık bir bilgisayarımız var, biz bu bilgisayarı 70 liraya sattık, yani 30 lira indirim yaptık, buradaki indirdiğimiz fiyat % kaç yapmaktadır? şeklinde bir soru. Yani ben ürünleri normal fiyatından kaç para ucuza satarsam satim, iskonto oranı kısmında bana bu işlemin %’sini versin.

Yukarıdaki formülümüz =-(B2/A2)-1+2

————-

Bir rakama / tutara yapılan indirim yüzde kaç iskonto / indirim yapılmıştır?

@Harun isimli arkadaşımızın sorusuna cevaptır. Soru için kendisine ayrıca teşekkür ediyorum. Harun arkadaşımız demişki; bir müşterimiz beş/on kalem ürün aldı topam 300 lira tuttu, müşteri biraz indirim istedi, bende ona 45 lira indirim yaptım, toplam tutar 255 lira oldu. Acaba ben tutarı 300 liradan 255 liraya indirirken bu müşteriye yüzde kaç indirim yapmışımdır?

İskonto oranını görmek istediğimiz hücreye öncelikle yüzde biçimi veriyoruz, basamaklarıda “0” olarak belirliyoruz ve indirim yapılan tutarı ana paraya bölüyoruz.

Ayrıca Excel’de yapılmış fiyata yapılan iskonto yüzde kaçtır uygulamalı görmek istiyorsanız aşağıdaki linkten excel dosyasını indirerek bakabilirsiniz. Excel dosya formatı .xlsx’dir. Yani Office 2007 ve yukarısında çalışır.

https://www.box.com/s/hx48m1uhtp6pcnijg2dz

34 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. Ersin

  Sıkıntım şu; satılan her bir maldan %40 komisyon ödemem gerekiyor. Bunun için maliyet hesabı yaparken %40 eklemem gerekiyor. Rakamlarla gidersek 100 liralık bir malda 40 lira komisyon ödeyeceğim. Bana 60 lira kalacak. Ama 60 liraya %40 eklendiğinde çıkan rakam 84 lira. Bu da her 100 lira da 16 lira zarar demek. Bunun hesabı nasıl yapılmalıdır?

 2. Ömer Babür

  Ellerine sağlık…

 3. settar

  % 60+%5+%4= YÜZDE ORANLARI VERİLİYOR BU RAKAMLARIN SONUCU NEDİR

 4. settar

  % 60+%5+%+4 = SONUÇ YANİ YÜZDELERİ TOPLAYIP ORAN SONUCU NE OLUR

 5. salih Kabasakalli

  arkadaslar bir ürünün yüzde yirmi indirilmis fiyati 64 lira ise urünün gercek fiyati nedir. Bunu nasil hesaplariz.

  1. bil

   76,8

 6. CANAY

  İSA BEY MERHABA ;BENİM SORUM EKCELDE %50+5 İSKONTA MESELA BUNU TEK HÜCREDE NASIL FORMÜLE EDİP SONUÇ ALIRIM?

 7. yasin

  % Kaç İskonto Yapılmış? (Yapılan İskonto Oranını Bulma)

  konusundaki karışık formülden ziyade şu uygulansa daha iyi olur gibi;

  =(A2-B2)/(B2)

 8. ahmet

  KOLAY GELSİN SORUM ŞU A SÜTUNUNDA TOPLAM TL TUTAR YAZIYOR B SÜTUNUNDA BUNA EKLENMİŞ ZAM ORANI YAZIYOR BEN ZAM ORANININ TL KARŞILIĞINI BULMAK İSTİYORUM VE BU ZAM ORANI HER SATIRDA FARKLI OLDUĞU İÇİN BİR FORMUL KULLANMALIYIM YOKSA HER SATIRA AYRI FORMUL YAZMAM LAZIM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  1. isa koç

   Bu excel tablosunu bir incele, umarım sorunu yanlış anlamamışımdır.

   https://app.box.com/s/q31opxph9oouk02x5vy7

   Sen sadece a ve b sütunlarını elle değiştir, diğer sütunlarda formuller yazılı.

  2. ahmet

   ÖNCELİKLE İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM AMA MAALESEF ARADIĞIM BU DEĞİL ŞÖYLE İZAH EDEYİM 50 TL ZAMLI HALİ ZAM MİKTARI %5 OLSUN YANİ ZAM GEÇMEDEN ÖNCEKİ FİYATI 47,62 TL ZAM MATRAHI 2,38TL BENİM ARADIĞIM BU. BİR FORMULLE BU ZAM MATRAHINI BULMAK

  3. isa koç

   Tamamdır, onun için sonucun görünmesini istediğin C hücresinde kullanman gereken formül =A2/(1+B2) şeklinde. Aşağıdaki excel tablosunda da uygulanışı var.

   https://app.box.com/s/4460da9uxzlnk37jsctr

  4. ahmet

   EVET OLDU DAHA ÖNCEDE BU FORMÜLÜ DENEMİŞTİM AMA %NİN YAZIM BİÇİMİNDEN DOLAYI KABUL ETMEMİŞTİ SİZDEKİNİN DOĞRULUĞUNU GÖRÜNCE ÇÖZDÜM ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM YARDIMLARINIZ İÇİN HAKKINIZI HELAL EDİN

  5. ahmet

   YA BEN OLDU DEDİM AMA PARDONYA BUDA DEĞİL BENİM İSTEDİĞİM MATRAHI BULMAK ELİMDE 50 TL VAR %5 ZAM YAPILMIŞ BUNA BUNUN ZAM MATRAHI 2,38 TL YAPAR BUNU BULMAK İSTİYORDUM 🙁 BANA VERİLENLERDE TOPLAM TUTAR İLE ZAM ORANI BENDEN FARKI BULMAM İSTENİYOR

  6. ahmet

   SİZİN VERDİĞİNİZ FORMÜLE -A2 EKLEYİNCE İSTEDİĞİMİ VERİYOR SADECE EKSİ OLARAK GÖZÜKÜYOR BUNU NASIL DÜZELTİRİM YANİ -45,45 OLRAK GÖZÜKÜYOR BAŞINDAKİ EKSİYİ KALDIRSAM YETER

  7. isa koç

   Kusura bakma rakamın sağlamasını yaparken diğer asıl bulmam gereken rakamı atlamışım, şimdi doğrusu aşağıdaki excel tablosunda.

   https://app.box.com/s/3b6d714nitfv9133s0xm

  8. ahmet

   EVET ŞİMDİ TAMAM OLDU ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM TEKRARDAN HAKKINIZI HELAL EDİNİZ

  9. isa koç

   Rica ederim, helal olsun, sende helal et.

  10. ahmet

   ESTAĞFURULLAH NE YAPTIKKİ HELAL OLSUN 😉

 9. BELGİN

  YARDIMA İHTİYACIM VAR. 158,53 EURO FİYATI %12 İSKONTO VAR BUNU NASIL HESAPLAYABİLİRİM. TL YE ÇEVİREREK

  1. İsa Koç

   @belgin Senin soruna cevap olarak bir konu hazırladım. https://www.isakoc.com/excelde-yuzde-iskonto-yapma-formulu.html bu sayfada biraz aşağılara doğru inersen orada ikinci resimden sonra sorduğun soru için gerekli formül cevaplarını bulabilirsin.

 10. Pingback: Pratik yüzde hesaplama | İsa Koç

 11. isa koç

  @harun kardeşim, bayram sebebiyle biraz geç cevap verebildim kusuruma bakma. Cevabını diğer arkadaşlarada yardımcı olması açısından konu içerisine ekledim. Oradan bakabilirsin. Konunun en altında yer almakta.

 12. harun

  merhaba
  ben 2 fiyat arasında yapılan (bilinmeyen)iskonto oranını hesaplamak istiyorum
  mesela: hesap makinası nda 100*20% – = 80 verir
  aynı buna uygun hesaplama istiyorum.
  örneğin faturada 10 kalem tutarı 2172tl yapılan iskonto 172tl kalan: 2000tl bu işlemde yapılan iskonto oranının % bilgisi( formülü) nedir?
  bu konuda yardımcı olmanızı rica ederim
  saygılarımla

 13. meryem ipk

  merhaba tonaj hesaplama formu ile ilgili bir örnek rica edebilirmiyim

  1. isa koç

   Tam olarak hesaplamak istediğinin bir örnek form gönderirsen formülünü eklerim.

 14. isa koç

  Murat kardeşim, sorunun çözümünü diğer arkadaşlarda görebilsin diye yukarıdaki yazının içine ayrıntılı olarak ilave ettim. Oradan bakabilirsin.

 15. Murat VURAL

  Günaydın hocam. Benim ihtiyacım olan formül ise ; birim fiyatı ve iskontolu satış fiyatı belli ama iskonto miktarını bilinmiyor. bunu nasıl formülüze edebilirz?
  teşekkürler

 16. onur

  guzel konu tavsiye ederim

 17. Ahmet Akın

  Hocam ben Wordpres Sayfada excelde hazırladığım bir tabloyu düzgün bir şekilde atıyorum ama wordpres bu yapıştırdığım tabloyu otomatik olarak kendince boyutlandırıyor bunun boyutlandırmasınız nasıl yapabilirim yardımıcı olabilirmisiniz? ilginiz için şimdiden teşekkür ederim. iyi çalışmalar…

  1. isa koç

   Hocam o tablo kısmındaki yeniden boyutlandırma olayı temanızın style kodlarından dolayı kendine göre otomatik boyutlandırır. Bunun için temanızın kodlarına özel müdehale etmelisiniz. Buda çok çetrefilli bir iş. Ben bu durumlarda ekran fotosunu çekip gerekli kısmı resim olarak atıyorum. Bence sende aynı yöntemi uygula.

 18. gokhan

  teşekkür ederiz ama bu excel ile ilgili daha geniş döküman nereden bulabiliriz.

  1. isa koç

   Şaunda en geniş döküman arşivi http://www.hesaptablosu.com/forum.php adresinde mevcut. Ayrıca Microsoft’un kendi resmi web sitesinde de geniş sayılabilecek uzun açıklamalı excel destek bölümü var.

   http://office.microsoft.com/tr-tr/excel-help/FX010064695.aspx?CTT=97