Facebook beğen tuşunun etkisi

Artık her web sitesi Facebook’un 500 milyonu aşan kullanıcısından faydalanmalanın yollarını arıyor. Kişisel web sitelerimizde de Facebook’un avantajlarından yararlanmanın en kolay yolu eskiden Paylaş butonuydu. Yalnız bu tuşu kullanan sayımız oldukça azdı.

Facebook Like (beğen) tuşunun formatını değiştirip Share (paylaş) tuşunun özellikleri ile birleştirdi. Uzun bir vakittir bir sitedeki beğen tuşuna basınca otomatik olarak kişinin profil sayfasında o beğendiği sayfa paylaşılıyor.

Bende biraz geç kalsamda blog sayfamdaki paylaş butonunu beğen butonu ile değiştirdim. 4 gündür kullanmama rağmen blog sayfamda ciddi manada bir sayfa gezme sayımda artış oldu. Eskiden blog sayfama gelen ziyaretçiler ortalam 2 sayfa gezerken Facebook sayesinde bu oran 4’ü buldu. Buda uzun vadede Google nazarında blog sayfalarına güzel etkiler etmekte.

Daha 4 gün geçmesine rağmen arama bağlantıları çıkmasında yardımcı oldu.

Sizde Facebook Beğen butonu eklemek istiyorsanız aşağıdaki adresten ekleme kodunu oluşturabilirsiniz.

http://developers.facebook.com/docs/reference/plugins/like/

Ayırca benim tavsiye ettiğim kod yapısınıda kullanabilirsiniz.

Kod1 yazan kod sadece facebook beğen tuşunu gösterir. Kod2 ise hem facebook beğen tuşunun kodudur hemde Twitter’a tweetleme butonunun kodu. Bu kodlarıda aşağıdaki linkten alabilirsiniz.

http://pastebin.com/aRCfcACP

9 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Tatil fırsatları

  Beğen olayı daha etkili. kimse paylaşmıyor ama

 2. ERKAN

  eklemeyi deniyorum teşekkürler 😛

 3. Arşiv Yazılım

  Üye sayısı milyonları aşmış bir sitenin katkısı tartışılamaz tabiki.Artık olmazsa olmazlardan siteye koyulan beğen / paylaş iconları..

  Teşekkürler açıklamaların için..

 4. Çetin Gül

  Uzun zamandır bende beğen tuşunu kullanıyorum, gerçekten faydası var.

 5. flatcast

  bENİM ANLAMADIĞIM BEĞEN TUŞUYLA PAYLAŞ TUŞUNU MU BİRLEŞTİRİYOR BU NASIL BİR ETKİ EDİYOR ANLAYAMADIM

  1. isa koç

   Etki şu, insanlar paylaş butonunu fazla kullanmıyor ama beğen butonunu ise ona oranla 3-4 kat daha fazla kullanıyor. İşte buda web sitesi sahiplerine 500 milyonluk facebook kullanıcısının web sitelerini görme ihtimali veriyor.

 6. Netbulx

  Çok etkili bence de beğen tuşu…

 7. Yigit D

  Merhaba isa, ben bu eklentiyi önerinle kurdum fakat temamda istediğim yere alamıyorum. Temada dilediğimiz yerde kullanmak için ekleyeceğimiz kod nedir? Ayarlar sayfasından yapmak istemiyorum. Yardımcı olursan sevinirim.

  1. isa koç

   @Yiğit, gerekli kodları yazının içerisine ekledim, istediğin yerek ekleme açısındanda önce temandaki şuanda bulundukları yerler bence çok iyi yerler. Orada kalmalarını tavsiye ederim.

   Ama onun haricinde Site için Navigasyon bölümün devamına ekleyebilirsinde. Anasayfa > Anne Sağlığı > Hamilelik > Erken Dönemde Kanama şeklinde ilerleyen kısım oluyor bu. Tema editöründen single.php’nin içinne gir ve içerisinde aşağıdaki kodu arat ve hemen altına kodundan önce ekle facebook kodlarını.

   Erken Dönemde Kanama