Facebook kendisine reklam verenleri dolandırıyor mu?

Facebook sayfalarının kişisel yada ticari kullanım da etkisi oldukça büyük. Haliyle bu etkiden faydalanmak isteyenler Facebook sayfasının daha fazla takipçiye ulaşmasını sağlamak için sürekli kaliteli ve ilgi çekici içerikler paylaşmanın peşinde. Bazen düşünüyorsun sadece kaliteli içerik paylaşmakta yetmişyor. Çünkü daha fazla insan görmedikçe paylaştığınız o kaliteli içeriklerin pek de anlamı kalmıyor. Bu yüzden Facebook sayfamıza daha fazla takipçi çekmek için Facebook reklamlarını tercih ediyoruz. Büyük işletmeler için daha doğrusu paylaştığı içeriklere bir sürü etkileşim elde edebilen yüksek takipçili sayfalar için bu reklamların çok fazla önemi olmayabilir. Çünkü ortalam 100.000 takipçiye sahip bir Facebook sayfasının yeni yayınladığı ilgi çekici bir içeriğin bu kadar takipçi arasında ortalama 2-3 Bin key paylaşılması yada bir o kadar yorum ve beğeni alması muhtemel. Hal böyle olunca yapılan her yorum ve beğeni o sayfayı takip edenlerin arkadaşları tarafından görülmekte ve hızla ilgi çekip kolayca yeni takipçiler kazanabilmektedir.

Amaaa peki yeni açtığınız ve daha 100-200 takipçisi olan bir Facebook sayfanız varsa ne yapacaksınız. Onlarca kaliteli içerik paylaşmanıza rağmen takipçiniz olan 100-200 kişinin tesadüfen paylaştığınızı görmesini beklemektense alternatif yollara gitmek zorunda kalıyor bu sayfalar. En sağlam alternatif ise Facebook’ta reklam vermek olarak öne çıkıyor.

Facebook’ta geçimini reklamlardan sağladığını düşünürsek, acaba ticari çıkarları gereği bazı şeyleri istirmar ediyor mudur acaba?

Son 2 aydır reklam verdiğimiz 2 adet Facebook sayfamız var. 1 tane de reklam vermediğimiz öylesine bir Facebook sayfamız var. Bunların 3’de aynı kategori üzerine faaliyet göstermekte. Dikkatimi 1 sayfaya reklam vermiş olsaydık belki dikkatimden kaçabilirdi ama 2 sayfaya reklam verip 1 tane sayfamıza da vermeyince kıyaslamak oldukça kolay oluyor. Aşağıda yaklaşık son 2 aylık tabloya bakacak olursak reklam verdiğimiz ve vermediğimiz sayfaların istatistikleri mevcut.

Reklam verdiğimiz Facebook sayfalarımız

motosiklet face

 

yesilirmak face

Bu iki Facebook sayfamız reklam verilmeden önce haftada ortalama 15-20 yeni takipçi kazanıyordu, üstelik takibi bırakanları çıkardığımız halde bu takipçiler. Dedik ki reklam verelim, takipçimiz artsın. Reklam verip reklamın süresi bittikten sonra bir anda sayfa durgunluğa girmeye başlıyor, aradan bir süre geçiyor tık yok. Tekrar reklam verdik, gene aynı. Ardından 20 gündür reklam vermiyoruz. Fakat bırakın yeni takipçi kazanmayı var olanlar bile erimeye başlıyor. Tabloda görüleceği üzere;

 • facebook.com/Motosikletparcalari.com.tr sayfası son 2o gündür neredeyse 7 tane yeni takipçi kazandı. Reklam vermeden önce bu rakam ortalama 45 civarındaydı.
 • facebook.com/yesilirmakmotor sayfası son 20 gündür yeni takipçi kazanmayı bırak var olanları bile kaybetti. 16 gün önce 1134 olan takipçi sayısı artmadığı gibi tam 8 kişi azalmış vaziyette. Oysa bu sayfamıza reklam vermeden 20 günde ortalama 40 civarı takipçi kazanmaktaydı. Şaka gibi.

Reklam vermediğimiz Facebook sayfamız

motosikletim face

1 tane de reklam vermediğimiz bir Facebok sayfamız var.

 • facebook.com/motosikletim Bunda ise hiç reklam vermedik, bu sayfamızda 20 günde ortalama 60 civarı takipçi kazanmakta ve bu rakam hızla artmakta. Tabloda göreceğiniz üzere son 2 ayda neredeyse takipçisi 2 katına çıkmış.

Facebook kendisine reklam verilmesi için sayfaları geri plana mı itiyor?

Burada akıllara şu soru geliyor. Facebook insanların kendisine reklam vermesi için sayfalarını insanların gözünden kaçması için sanki gizliyor, arama sonuçların da direk görülmesinden yada yapılan paylaşımların takipçilerin duvarında görünmesinden gizliyor mu acaba?

Çünkü reklam vermeyince kendi haline bırakınca azar azar da olsa süreklir bir artış gösteren sayfalar, reklam verdikten sonra adeta çakılıyor hatta -‘ye gidiyor.

Kısaca Facebook milleti reklam versin diye, reklam vermeye muhtaç kalsın diye insanların ulaşacağı her yerden gizmeleye çalışıp para almaya mecbur mu bırakıyor?

2 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. Mehmet

  Evet gerçekten yazıda anlatıldığı gibi iki sayfam var birine reklam aldım beğenen nadir reklam almadığım sayfam günde 8 kişi tarafından beğeniliyor

  1. isa koç

   Aynen, O yüzden facebook’a reklam verilmesini tavsiye etmiyorum. Aradan kaç ay geçti yazıda bahsettiğim sayfalar kendi haline bırakıldığın neredeyse 6 ay geçmiş üzerinden 50 civarı beğeni anca aldı. Ama diğer sayfam 200’e yakın beğeni aldı. Hatta daha sonra bir çok sayfa açtım kendi haliyle hemen hemen hergün beğeni alıyorlar, paylaşımlarıda çok az yaptığım halde.