Facebook ve Diktatörlüğü

Facebook hayatımıza öyle bir girdiki, gişinin sebebi hem göremediğimiz, unuttuğumuz arkadaşlarımızı tekrar bulmak hemde özgür paylaşım imkanları ile yeni arkadaşlarla da sosyaleşmekti. Bu imkanları ile kısa sürede 20-30 milyondan 300 milyon üye sayısına çıktı. Bu ana kadar herşey güllük gülistanlıktı. Arkadaşlarını bulanlar ayrı mutlu, bir hayran sayfası açıp burada 1-2 milyon hayran sayısına sahip olanlar ayrı bir muluydu.

Ama ne olduysa 300 milyon üyeden sonra olmaya başladı. En ciddi rakibi myspace’sin 250 milyonluk üye sayısı, 285 milyonluk windows live messenger kullanıcısını ve 350 milyonluk Yahoo üyesini geçince dünyanın en büyük üye sayısına ulaştı. Şimdiye kadar diğer siteler ulaştıkları büyüklüklere 5 ve üzeri senelerde emek vererek ve adım adım çıktıkları için bulundukları yerin ağırlığını hissedip şımarmadılar. Ama Facebook bu sayıya sadece Amerika’lı üniversite öğrencilerine özel olmaktan çıkıp genele açtıktan tam 2 yıl sonra dünyanın en büyük üye sayısına sahip olması ve dünyada bir sitede üye başına günlük en çok zaman harcanan site olmasını sanırım biraz fazla abarttı.

Son 1 yıldır Facebook’ta o kadar bunaltıcı kararlar alınmaya başlandı ki, bu durum karşısında üyelerin eski şevkleri yavaş, yavaş sönmeye başladı. Kullanıcıları sıkan en başlıca sebeplerden birisi Facebook’a üye olduysan, Facebook’ta birşey paylaştıysan, Facebook seni veya paylaştığın içeriği silmeden sen kendini asla facebooktan çıkaramaz ve hesabını silemezsin gibi saçma bir uygulamaydı. Uzun tartışmalar sonucu Facebook geri adım atarak insanların hesaplarını veya paylaştıkları şeyleri tamamen Facebook’tan silmesinin önü açıldı. Diğer bir olayda Facebook’un kafasına göre gizlilik kurallarını değiştirmesi idi. Birgün sadece sizin izin verdikleriniz tarafından görünürken bir gün bir bakıyosunuz herkez sizi görebilir oluyor.

Hele heleki bunları bile hafif bırakıcak diğer hatalarıda mevcut. Bunlardan en çok can sıkanları üye hata yapsın yada yapmasın kafasına göre toplu şekilde üyelerin hesaplarını kapatmak ve en ufak şikayette, şikayetin detayını bile insanlar tarafından incelenmeden otomatik olarak açılmış hayran sayfalarının silinmesi. Son 1 yıldır bu hesap kapatılması ve sayfa silinmesi kullanıcıları Facebook’tan adeta soğuttu.

Facebook bu silme olaylarını tamamen bilgisayara bırakmış durumda. Diyelim sizin profilinizi durduk yere (rakamı atıyorum) 15 kişi tarafından hiç suçunuz yokken şikayetlediler, şikayet gerekçesinede mesela spam hesap olarak belirttiler. Facebook’un kurallarında bir kişi (rakamı atıyorum) 15 kişi tarafından şikayet edilirse sistem onun hesabını otomatik olarak kullanıma kapatmakta. Aynı şey hayran sayfaları içinde geçerli. Ama Facebook’tan kullanıcı hesabınızın yada hayran sayfanızın tekrar geri açılması için talepte bulunduğunuzda size yine hep aynı yanıt gelmekte ve yine bu yanıt mesajını bir insan okuyup yazmıyor bilgisayar tarafından otomatik gönderiliyor. Arka, arkaya 10 kere mesaj gönderseniz gelecek cevap 10’unda da noktası virgülüne aynı durumda. Yani hiçbir insan eli ve mantığı değmeden suçunuzun olup olmaması önemli değil yargılanmadan direk infaz kararı veriyor artık Facebook.

Bunlar yetmiyormuş gibi son sinir bozucu olayıda Hayran Sayfaları hakkında getirdiği yeni kural. Bu kural hakkında ayrıntılı bir yazıyı Facebook Sayfa Doğrulaması isimli yazımda açıklamıştım orayı okuyabilirsiniz.

Kısacası Facebook, önümüzdeki 1 yıl içerisinde bu katı ve anlamsız diktasına devam ederse üye sayısı belki 600 milyonuda aşabilir ama eskisi gibi dünyanın en aktif kullanıcısına ve üye başına bir günde en fazla süre geçirilen site olması gibi özelliklerini kaybedicektir. Buda onun çöküşünü ciddi manada başlatabilir.

5 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. herbalife

  Gerçekten Haklısın Facebook Artık Kontrolü Eline Aldı Diyebiliriz zaten en iyiside bu değilmi

 2. osman

  elinize saglık

 3. Forumzamani

  Onu Diktatör Yapan Bizleriz 🙂

 4. Futbol Merkezi

  Gerçekten Haklısın Facebook Artık Kontrolü Eline Aldı Diyebiliriz

 5. Pingback: Tweets that mention Facebook ve Diktatörlüğü | Blog İsa Koç -- Topsy.com