Facebookta her uygulamaya izin vermeyin

Facebook herkesin nüfus cüzdanı gibi birşeyi oldu artık. Kullanmayanımız yok denecek kadar az. Hal böyle olunca uyanıkların girişimleride kaçınılmaz oluyor. Facebook’u zengin yapan özelliklerinden biriside uygulamaları, örneğin Farmville birçoğumuzun bildiği oyun uygulamasıdır. Bu ve benzeri milyonlarca uygulama mevcut Facebook’ta. Birde son zamanlarda video uygulamaları çıkmaya başladı. A videosunu paylaşmış arkadaşınız, sizde izlemek için tıklıyorsunuz ama yeni bir sayfa açılıyor, diyorki izlemek için izin ver, aşağıdaki gibi.

Siz o an aynen taahütlü internet alırken sözleşme maddelerini önemsemediğiniz gibi bunada direkt izin ver deyip geçiyorsunuz videoyu izlemek için. Oysa maddelerine az bir göz atsanız ileride olabilecek tehlikeleri 2 satırlık yazıda görebilirsiniz. Örneğin yukarıdaki resimde, ortadaki maddede yazan yazıyı okuyunuz.

Duvarıma yazma
Video Seyret Duvarıma durum mesajları, notlar, fotoğraflar ve videolar gönderebilir
Yani siz bu uygulamaya izin verdiğinizde sizin duvarınız siz hariç başkalarının sizin duvarına yazma izni vermeseniz bile bu uygulama sizin adınıza istediği herşeyi paylaşabilir. Örneğin aşağıdaki resimde uygulamaya izin vermiş 3 arkadaşım var ve uygulamanın adı videoseyret olmasına rağmen bu site para karşılığında altın çilek isimli reklam almış ve sanki siz paylaşmışsınız gibi sizin adınıza duvarınızda paylaşmış. Bu bir pornografik reklamda olabilirdi.
Bu uygulamalardan kurtulmanın yoluda, bu uygulamaya izin vermek kadar kolay. Aşağıdaki resimin altındaki videoyu izleyerek rahatça istemediğiniz uygulamalardan kurtulabilirsiniz.

Facebook'ta uygunsuz istenmeyen reklamlar

Facebook’ta sizi rahatsız eden uygulamalardan kurtulma videosu.

4 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Çetin Gül

    Ya gözden kaçıyor bu sayfalar, illa izleyelim diye öyle can alıcı videolar falan ekliyorlar ki tıklayıp o izni vermesem çatlarım gibi hissediyor insan. Ama işimizi gördükten sonra sayfayı beğenilerimizden çıkartırsak bir sorun olmaz gibi.

  2. isa koç

    Oradaki soruna yanıtımı verdim sercan.

  3. sercan

    Bende arkadaşlar bu günlerde ne çok zayıflama meraklısı oldular diyordum demek milletin bundan haberi yok çok teşekkürler bilgilendirme için bi ara classified başlığındaki sorularımı yanıtlarsanız dahada memnun olurum….

  4. Pingback: Facebookta her uygulamaya izin vermeyin | yumak.net