Facebook’ta tüm yazı ve fotoğraflarımı nasıl silerim?

Facebook hesabınızı silmek için bu konudaki linkten işinizi görebiliyorsunuz. Böylece hesabınız siliniyor, sizin Facebook’a yüklediğiniz fotoğraflar, videolar ve duvarınızda paylaştığınız tüm yazılar siliniyor. Fakat arkadaşlarınızın sizin adınıza Facebook’ka yüklediği fotoğraflar, videolar ile onların paylaşımlarına yazdığınız yorumlar silinmiyor, ayrıca sayfalar ile gruplara yazdığınız yorumlar, yüklediğiniz fotoğraf ve videolarda silinmiyor.

Eğer Facebook hesabınızı sildikten sonra bunlarında silinmesini istiyorsanız yapmanız gereken birşey daha var. Bunun için bu sayfayı ziyaret etmelisiniz https://www.facebook.com/help/contact/?id=173545232710000 . Fakat bu sayfa sizin Facebook’taki bilgilerinizi silmek için tam adres değil, aslında Facebook’un yayın politikası gereği böyle bir talep sayfası mevcut değil.

Ama biz bu sayfayı şöyle kullanıcaz, burası Facebook veri gizliliği için genel bir şikayet sayfası. Bu sayfadaki forma isim bilgilerini yazdıktan sonra Ek bilgiler kısmına sildiğiniz facebook hesabınızda kullandığınız mail adresi ile o zaman kullandığınız doğum tarihi, okuduğunuz okul bilgileri (yıllar dahil), çalıştığınız iş yerleri, yıllarıda dahil, arkadaşlarınızdan bazılarının isimleri ile Facebook hesabınızda kullandığınız en son 3 şifre’yi ekleyerek sizin tanımadığınız kişiler tarafından taciz edildiğinizi veya edilme riskinden korktuğunuzu belirtirek diğer Facebook sayfalarına, Facebook Gruplarına ve Facebook kişilerinin duvar ve paylaşımlarına yaptığın bilgi katkılarının silinmesini talep ettiğinizi belirten bir metin ekleyerek göndermeniz gerekmekte.

Ortalama 1 hafta içinde cevab gelebilir, bu süreçten sonra sizden birkaç ek bilgi daha isteyebilirler. Fakat sildirme gerekçenizi biraz daha ayrıntılı yazmanız işlemlerinizi hallettirmek için daha kolay olacaktır.

16 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Denizİlkay

  Paylaşımınız için teşekkürler. Bir süre önce facebook sayfamdan bazı paylaşımları sildim. Bu paylaşımlar, yeni açtığım bloğumda paylaştığım fakat daha sonra sildiğim bazı yazılar (webmaster Tools’tan indexler de kaldırıldı.) Ancak buna rağmen hala google aramalarda facebook sayfamdan sildiğim yazılar görünüyor. Bunun tamamen görünmez olması için herhangi bir öneriniz var mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. isa koç

   Yok, ona müdehale edemezsiniz. Google’un aramalarda kullandığı verileri binlerce sunucusunda tutuyor ve bu sunucular bu verileri belirli bir periyoda göre güncelliyor. Bu sebeple o verilerin kayıtlı olduğu sunucu 1 yada 1 buçuk hafta içinde onları da silecektir. Başka kolay yolu yok. Daha doğrusu süre olarak kendini güncellemesini beklemek en kolay. Eğer bu süre içerisinde yine kalkmıyorsa aşağıdaki sayfadan aramalarda çıkan linkleri tek tek rapor olarak Google’a gönderirsen kaldırırlar.

   https://www.google.com/webmasters/tools/removals

 2. hanci

  facebookta mesajlar bölümünde işlemlerde yazışmadaki fotoğrafları gör bölümü var. burada çıkan fotoğrafların bazıları silinmiyor. nasıl silebiliriz.

  1. isa koç

   O fotoğraflar daha önceden silinmiş olabilir. Sayfayı CTRL+F5 tuşlarına birkaç defa basarak tekrar kontrol et. Ayrıca silinmeyen fotoğraflar başka sayfada paylaşılmış fotoğraflardan oluşabilir, o yüzden o fotoğrafın yükleyicisi sen olmadığın için silinemiyor olabilir.

 3. Aynur

  Facebook da duvarımda yer alan tüm paylaşımlarım fotolarım silindi biri tarafından.Tekrar yüklensin istiyorum yani duvarım yine eskisi gibi olsun.Arşivlenmiş halini değil yani mail le gelen arşiv değil de eski haline nasıl getirebilirm?

  1. isa koç

   Facebook’un sağ üst tarafında aşağı doğru bir ok işareti var, ona tıklayın, açılan yerin aşağıların da sorun bildir diye bir seçenek var tıklayın, bir pencere açılacak, orada birşey çalışmıyor seneğine tıklayın, sonra açılan kısımdan bir madde seçin, mesela haber kaynağı’nı seçebilirsiniz. Sonra mesaj yazma kısmına durumunuzu yazın, şu, şu tarihler arasındaki paylaşımlarımı sildim, onları geri getirmek istiyorum diye, eğer yardımcı olurlarsa geri ancak facebook yöneticileri yükler geçmiş gönderilerini.

 4. Yasemin sevim su

  Messenger’da özel yazışmalar silindiginde tekrar görünme ihtimali varmı bunu öğrenmek istiyorum Lütfen yardımcı olurmusunuz bide casus diye bi program varmış bununla yazışmalar çıkıyormu benim icin cok onemli nutfen yardım edin ölüm kalım meselesi

  1. isa koç

   Messenger’deki yazışmalarını sen silidinde daha göremezsin. Fakat bunu facebook komple silmiyor, kendisi yine bunun gizli bi kopyasını tutuyor, eğer ileride bir dava söz konusu olursa ve mahkeme kararı çıkıp senin geçmiş yazışmalarına bakılması istenirse, facebook bu yazışmaları silsen bile kendi arşivinden çıkarır, mahkemeye verir.

 5. barut sert soylu

  facemı kıtledıler yardımcı olun

 6. murat cebeci

  teşekkürler çok işime yaradı

 7. ahmet

  Tum paylaştığım fotograflarimi silmek istiyorum

  1. isa koç

   Facebookta kendi başına tüm paylaşılan fotoğrafları tek seferde silme imkanı bildiğim kadarıyla yok. Albümleri komple silebiliyorsun, bunun için silmek istediğin albümün içine girince sağ üst tarafta çark var, oradan albümü komple siliyorsun ama her albüm için ayrı ayrı yapman gerekiyor.

   Fakat bu toplu silme özelliği duvarında tek tek paylaştığın, albümleştirmediğin fotoğrafları maalesef tek tek tek fotoğrafların içine girerek silebiliyorsun.

   Eğer herşeyi komple silmek istiyorsan yazıda da bahsettiğim https://www.facebook.com/help/contact/?id=173545232710000 linke girip yazı içerisinde anlattığım gibi formu doldurup facebook destek ekibine göndermen gerekiyor.

 8. esmerim

  facebooktan mesaj atan kişinin adı ve soyadı yerine facebook kullanıcısı diyor sebebi ne??

  1. isa koç

   Bu sayfanın ekran resmini bir gönderebilir misiniz?

 9. aforoz

  Başkalarına gönderdiğim facebook mesajlarının silinmesini talep etmem mumkun mu,etsem kabul edilir mi ya da baskalarına yolladığımız facebook mesajlarını silmenin bir yolu yok mu ? Lütfen çok önemli,yardımlarınıza ihtiyacım var.

  1. isa koç

   Şimdi özel mesajların silinmesi için Facebook talep formları arasında bir konuya rastlamadım. Bu özel bir mevzu olduğu için gerekçeler göstermenizi isteyecektir Facebook. Yani kısacası bu mahkeme kararı olmadan yapılmaz. Çünkü özel yazışmalar sizin olduğu kadar karşı tarafın haklarınıda düşünüyor, bu sebeple onun onayı isteniyor, zaten o da onaylıyorsa direk ona söyleminiz gerekicek, eğer silinmesini istemiyorsada buna Facebook karar veremiyor diğer kişinin haklarını düşünerek.

   Kısacası Facebook’ta bakalarına gönderdiğiniz özel mesajlar silinemiyor.