Fatal error: Call to undefined function mb_strimwidth() in WordPress Tema Hatası

mb_strimwidth-Wordpress-Tema-Hatası

WordPress blogunuz için yeni bir tema indirdiniz, kurup aktif ettiniz ama bir sorun var. Blogunuz da sayfalarınızı dolaşmak isterken Fatal error: Call to undefined function mb_strimwidth() in /home/sitedizininiz/public_html/wp-content/themes/temaniz/header.php on line 15 şeklinde bir hata aldınız.

Temamı bozuk diyorsunuz, maalesef değil. Aslında biraz başınız dertte diyebiliriz. Sorun server kaynaklı. Gerçi temanın bozuk olmaması daha da iyi. Benim de en çok uyuz olduğum şeylerdendir, bir tema yaparlar sonra çok hoşuna gider kurarsınız fakat böyle sinir bozucu hatalar ile karşılaşırsınız. Sorunlar büyük oranda temalarda olmuyor. O sadece bizlerin bu konular da yetersiz bilgiye sahip olmamızdan kaynaklı. Yeni kurduğunuz wordpress temaların da ya da eklentilerin de aldığnız çoğu hata sorunu aslında serverlerinizde eksik olan bazı dosyalardan kaynaklı. Tabi bu sorunun çözümümüdür, tabiki değil. Çözüm PHP sunucu kullanıyorsanız php.net’e arada bir girip konuları çalışmanızdan geçiyor, apache serveri iyice kullanmayı öğrenmekten geçiyor.

İşte bu tema hatamızın sebebide apache serverimizde eksik olan Mbstring modülünden kaynaklanıyor. Çözüm için bu modülü WHM paneline girip apache serverimize kurmamız lazım.

WHM Panelden Apache Server Mbstring Modülünü Nasıl Kurarım?

  • WHM panelinize giriş yapın ve CTRL + F tuşlarına basıp arama kutusunu açın
  • Arama kutusuna Software yazın, sol taraftaki kolonda çıkması gerekmekte, oranın hemen altından EasyApache (Apache Update) seçeneğine tıklayın.
  • Sonra Previously Saved Config (** DEFAULT **) seçeneğini seçin (daha doğrusu burada seçili olan ne ise onu öylece bırakın) ve ardından Start customizing based on profile butonuna basın.
  • Gelen sayfadan Apache 2.4.9 ya da üstü versiyonu seçin, eğer Apache versiyonunuz 2.4.9 altında ise en üst versiyon hangisi ise onu seçin. Ardından Next Step butonuna basın.
  • PHP5 versiyonu sayfasında birşeye dokunmanıza gerek yok. Olduğu gibi bırakın, benimkisi 5.4.27 idi. Orada da Next Step butonuna tıklayın.
  • Short Options List sayfasına geleceksiniz, burada birşeye dokunmadan Exhaustive Options List butonuna tıklayıp devam edin.
  • Yüklememiz gereken modül Exhaustive Options List sayfamızda. Şimdi gene CTRL + F tuşlarına basıp arama kutumuzu çıkartalım, aranacak kelimeye Mbstring yazalım. Çıkan sonuç PHP 5.4.27 (Be sure to “harden” your PHP since PHP has many security issues) blokunu içinde çıkmış olmalı. Burada sadece Mbstring seçeneğinin yanındaki çentiği aşağıdaki resimdeki gibi işaretleyelim.
  • Mbstring’i işaretledikten sonra Save and Build butonuna tıklayalım gelen güvenlik uyarıları olursa OK ve I Understand butonlarına tıkladıktan sonra modülümüzün kurulum işlemi başlayacaktır.

EasyApache Mbstring modülü kurma

Yaklaşık 5-10 dk sürecek kurulum işleminden sonra hata veren wordpress sayfasında CTRL + F5 tuşlarına basıp sayfa geçmişimizi yeniyelim. Gördüğünüz üzere çalışıyor olacaktır.

Diğer türlü sorunlarınız olduğunda onları da buradan bana belirtiniz, çoğunlukla bilmiyor olacağım ama fırsat buldukça araştırıp, çözümünü bulup sizlere nasıl yapıldığını anlatabilirim Allah’ın izni ile.

Benim WHM Panelim yok, sadece WebHosting’im var Apache Server Mbstring Modülünü Nasıl Kurarım?

Mbstring’in kurarken işlem yapacağımız yer ne yazıkki WHM paneli olmak zorunda. Eğer sadece bir Web Hosting sahibi iseniz, yapmanız gereken hizmet aldığınız hosting firmasınızın Ticket destek sitemine üye girişi yapıp onlara “Ben wordpress kullanıyorum ve bir tema kurarken Fatal error: Call to undefined function mb_strimwidth() in şeklinde bir hata aldım. Bu hata Apache Server’de Mbstring modülünün kurulu olmamasından kaynaklanıyormuş. Sizden bu modülü kurmanızı rica ediyorum.” şeklinde bir ticket oluşturmanız.

Bu ticketten sonra hosting firmanızın destek ekibi kurulumu gerçekleştireceklerdir. Ardından tekrar hata veren temanızı test ederek sorunun gidip gitmediğini görebilirsiniz.

Düşüncelerinizi paylaşın

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

~ Bu kanepe boş, sen doldurmak istemez misin? Hadi gel otur ve birşeyler söyle. ~