Fetih 1453 Filmi İnceleme

Bu akşam Aksoy Film tarafından çekilen, plan aşaması 3 yıl, çekimleri ise 21 hafta süren ve bugün gösterime giren Fetih 1453 filmine gittim. Film, tarihimizde bu tür görsel efektlerle çekilen ilk filmimiz olduğunu herkes biliyor. Filmden gözlediğim izlenimleri aşağıda kısa kısa anlatmaya çalışıcam.

Adı: Fetih 1453 (2012)
İnceleyen: İsa Koç

Filmde ilk gözlemlediğim, sahneler ilerledikçe oyunculuklar ve çekim sahneleri daha bi profesyönelleşmeye başlamışlar. İlk bakışta bu ne biçim filmmiş demeyin. Çünkü yıllardır bu tür filmler çeken deneyimli set ve oyuncu kadromuz hiç olmadı, bu ilk defa bu filmde denendi ve uygulandı. Fatih Sultan Mehmed’i canlandıran Devrim Evin biraz karakterde cılız kalmış, hiç heybetli bir duruşu yok maalesef. Ayrıca oyunculuğu amatörün biraz üzeri seviyesinde olmuş. Baş karaktere bu oyunculuğu yakıştıramadım, Fatih Sultan Mehmed Han karakterini canlandıran Devrim Evin yerine amatör oyunculardan Enes Baydan’ın bu rolü daha hakkıyla oynayacağını düşünüyorum.

Ulubatlı Hasan’ı canlandıran İbrahim Çelikkol filmde daha baskın karakter olarak göze çarpıyor. Rum Elena’yı canlandıran Dilek Serbest ile filmde aşkta var demeye çalışmışlar. Dövüş sahnelerinde hep Ulubatlı Hasan ön plana çıkmış. Ana sahnelerin çekimi çok iyi çekilmiş, Şahi Topu’nun dökümü, çıkartılıp surların önüne getirilmesi, surlara ateş edilmesi, hepsi çok iyiydi.

Yine filmde tek geçebileceğim en güzel sahne Constantine’in Hipodrom’daki konuşması ile o sahnenin canlandırılması müthişti, oyunculuk açısından da filmde yine en iyi oyuncu Constantine’yi canlandıran Recep Aktuğ idi. Gemilerin karadan yürütülmesi sahnesini sadece çıkartmaktan ibaret göstermeleri biraz eksik kalmış, ama lağımcıların son sahnesi gözlerimde biraz yaş belirmesine sebep oldu. Zaten o sahneden sonra asıl taarruz bağladı, bir yandan Şahi Topu diğer yandan hücuma kalkış, hepsi süperdi. Ulubatlı Hasan’ın bayrağı dikiş sahneside gözleri yaşartabilir. Filmde hata olarak görebileceğim iki sahne var. Birincisi Fatih Sultan Mehmed’in gemiler yanarken kıyıdaki çırpınışı. Orada sesi çok cılız ve cırtlak dublaj almışlar, bu yakışmadı, diğeri ise Akıncıların Mora yarım adasındaki baskında düşman askerinin boğazına saplanan mızrak sahnesinde, mızrağın sahte olduğunu fazlasıyla belli etmesiydi. Ayrıca filmde Akşemsettin’i başlarda hiç göstermediler, savaşın 30. günlerinde falan Akşemsettin sahneye çıkması üzücü oldu. Son olarakta Mal Yüzyıl isimli dizideki karılar gibi mübarek, hafız bir insan olan Gülbahar Hatun’un açık ve dekolteli sahnesini filmde tek yadırgadığım nokta olarak belirtmek istiyorum.
Filmin özeti: Bu film tarihimizde bu kalitede çekilen ilk filmdir. İzleyenler hemen Hollywood filmleri ile kıyaslamasınlar, çünkü bu filmin koyduğu çıta diğer çekilecek filmlere bir sınır oldu ve onlar bu filmden daha kaliteli yapmak için uğraşıp yıllarca izlemeye mahkum olduğumuz batı tarihini öğrenmekten kurtarıp kendi tarihimizle gurur duymamızı sağlayacaktır. Filmin kısa özeti her Türk evladının tarihini bilmesi gerek ve bu filmi izlemesi gerek.
Derecelendirme: 10 8

Gelelim senaryoya, Uğur Kanber isimli arkadaşımızın bu konuda gayet açıklayıcı bir tesbiti var:

“Yorumlara bakın hele sanki ben başka filme gitmişim gibi geldi … Filmde o kadar cok yanlıs bilgi varki saymakla bitmez… Fatih değilde urban kazanmış savaşı izlenimi var nitekim filmin yarısından fazlası papa konstantini göstermekle geçti filmde OSMANLI demekten kaçınmış senarist Türkler kelimesi daha hoşuna gitmiş muhtemelen Şahi toplarını urban döktürmüş , topları yağla soğutmayı Era die bir kız bulmuş Google dan arasan Fatih Sultan Mehmet Han ın yaptıgını ve yağla sogutma sistemini bulduğunu görürsün bu kadar mı olur…YAZIK YAZIK Tarihini sevmeyip kafasına göre yazanların filmini izlemek istiyorsanız alın buyrun Fetih 1453 Osmanlıyı okuyan ve seven arkadaşlar kesinlikle izleyipte benim gibi sinema salonunda ÇİLEDEN ÇIKMAYIN….”

20 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. nzmsmz

  saygı duyarım isa

  1. isa koç

   Rica ederim kardeşim.

 2. nzmsmz

  BUYRUN ARKADAŞLAR BEN ÇOK ARADIM
  YALANDAN DOLANMAYIN 1,41 GB AVİ FORMATINDA İYİ SEYİRLER
  PARTLAR GÜNCEL VE ŞİFRESİZDİR

  1. isa koç

   Wareze karşıyız @nzmsmz kardeşim.

 3. quzelkraliçe

  superrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
  😳 😈 😯

 4. yalçın Özen

  Blogumda fılmın ıncelemesını yapmıstım ancak bır oyuncu olarak burdada lınk vermeden yapayım dedım… (Lınk verınce bır ton sıte banlıyor vsvsvsv.)
  .İmdb puanı 8.4 olan bu filme bu puanı hangi his ve duygularla verdiklerini sormak isterim. Açıkcası filmin yapımcılarının 17.000.000$’ı filmin neresine harcadıklarını da sormak isterim.Yaklaşık 160 dakika süren Fetih, benim hayallerimi yerle yeksan etti desek doğru olur.Neresinden başlamak lazım bilemedim.Ama madem para dedık öyleyse teknik olarak başlıyalım, filmin sözde 17 milyon dolar harcanan bilgisayar sahneleri o kadar kötü ki adamlar bunu 90 ‘larda bu kadar kötü yapmıyorlardı. Paranın harcanmış olması gereken “Ses” kalitesiyle ilgili olarakda söylemem gereken şu. Filmin sesi o kadar yüksekki bence mahkemeye versem işitme kaybı yaşadım diye, kazanmamam için hiçbir sebep yok. Filmin savaş sahnelerinde ses o kadar yüksekki film boyunca bir çok sahnede kulaklarımı tıkadığımı biliyorum.
  Oyunculuklarla ilgilide söylemem gereken bir kaç şey var. Bu kastı(oyuncu seçimini) nasıl yaptınız? Bu kadar kötü oyuncuları nasıl bir araya topladınız? Yahutta filmi siz değil başka birimi çekti? Sizde en son onaymı verdiniz ? Bu nedir yahu? Hakikaten bu kadar kötü bir kast nasıl yapılır.Yine bu kötü durumun içinde Fatih’i oynayan Devrim Evin dışında herkes rezalet desek yeridir.
  Benim filmle ilgili başka söylemek istediğim bir şey yok.160 dakikalık sefalet diyorum film için. Hala izlemek isteyen varsa iyi seyirler:)
  ozenyalcin.blogspot.com

  1. isa koç

   Ses yüksekliği konusundan bende müzdarip oldum. Halen sağ kulağımda ağrı var. Aradan onca zaman geçmesine rağmen. 🙁 Birazda Capitol’un ses sistemindendir diye düşünmüştüm. Çünkü Hotel 2 filminide orada izlemiştim, çok zor anlar yaşamıştım ses sisteminden dolayı.

 5. alper

  Film türk filmleri için güzel ama avrupa ya izletmek için biraz cılız kalmış bu tür filmleri yaparken acele etmemek lazım bir avatar kaç senede çekildi mesala Filme gelince ilk başlangıç çok güzel peygamber efendimizin hadisi sahnesinden fatihin ulubatlıyla kılıç talimi yapan bölüm güzeldi sonrası fatihin tahta çıkışı ve herkese yavaş yavaş sultan benim diye hissettirmesi sonra savaş sahneleri film içinde film varmış gibiydi yani animasyon bir filme döndü birden bire gemilerin yürütülmesi güzel fakat savaşa dahil olmamaları abes kaçtı biraz top yapım sahnesi güzeldi karakterlerden uluatlı hasan karakterini oyuncu iyi oynamış tebrikler fatih karakteri kötünün iyisiydi isteseler dünya starıda getirirlerdi ama senaryo gereği oda böyle oynamak zorundaydı lağamcılar sahnesi güzeldi fatihin atını denize sürme sahnesi en kötü sahnelerden biriydi çünkü gemileri savaşırken göstermedi animasyonda olsa göstermeleri gerekirdi sonuç türk filmi olarak güzel bir film ama dünya çapında bir film değil tabiki herşeye rağmen emeklerine sağlık gidip izlenmesi gereken bir film onca insanın emeği var çünkü bundan iyisi bugüne kadar yapılmadı.

 6. ysf

  tarihimizi anlatan yeni nesil cüneyit arkından sonra çekilen ilk tarihi film olması nedeniyle aşarılı buluyorum efektlerde iyi aslında yalnız filmin içeriğine girdiğimizde rol seçimleri iyi değil fatih iyi olmuş ama akşemsettin gibi mübarek bir insanın dişsiz bi acayip konuşan 100 kiloluk göbekli bi adam olması ve filmde akşemsettin in manevi bir katkısının olmaması kötü ayrıca ulubatlı hasanın aşk serüvenleri ve filmde fatih in ulubatlı hasandan geri kalması çok saçma

 7. Pingback: Google Rich Snippets düzenleme yardımı. | Webmaster Sayfası

 8. selim

  Fetih 1453 filminde karakter şeçimini kim yapmış gerçekten merak ediyorum: fatih, Akşemseddin, ulubatlı hasan, askerler gibi karakterleri filmi izlediğinizde bir değerlendirin…

 9. Ertan YAZIC

  kesinlikle değmez…Mehter bile yok….konu heba edilmiş… fatih denen vatandaşta rol kabiliyeti yok..sanki filmi ulubatlı üzerine kurmuslar..oda aşna fişna modunda… Eğer seyredersen görürsün..Akşemsettin gibi fethin manevi sembollerinden olan mübarek adamın yerine dişleri olmayan 150 kg luk bir adam koymuşlarki komedi filmlerinde rol almalı sadece….kasten konulmuş adım gibi eminim… Fatihin hanımı victoria secretten kaçmış gibi göğüs dekoltesi ile başlayıp bitirdi filmi… ulubatlınınkide ondan aşşağı değil…ya neresinden baksan yazık yani…efektler milyon dolarlar dediler…bir gemi batırma sahnesi var evlere şenlik cizgi film gibi efekt cocuk olsa anlar…Boğaza saplanan mızrağın görüntüsüde ayrı komik küfretmekten bi hal oldum…SONUÇÇÇÇ GAVUR PARASI İLE BEŞ KURUŞ EDER..ÇÜNKÜ ONLAR YAPMIŞLAR,

  Ayasofyada namaz kılan fatih yok…
  ayasofyaya klasik müzik ile giren fatih var:)

 10. şahin

  Akşemsettin hazretlerine filmde neredeyse hiç yer verilmemiş, sonrada birden bire ortaya sanki ben geldiiimmm der gibi çıkması abes kaçmış. çekim efektleri ise çok güzeldi o kısımları çok beğendim. yani senaryoya biraz daha özen gösterilse muhteşem. yabancılar senaryoyu bizim gibi bilmedikleri için onlar tarafından pek bu ayrıntılara takılınmayacak ama onlarda çok beğeneceklerine inanıyorum.

 11. murat0616

  gülbahar hatunun muhteşem yüzyıldakiler gibi giydirilmesi sahnesine bende biraz uyuz oldum, bide bi karamuratlık olmasa olmaz. illa kahpe bizansın, kahpe gülüne bizden birisi saracak.

 12. m. albayrak

  Filmde senaryoda bazı atlamalar gördüm, fakat kötü niyetli olduklarını sanmıyorum. çünkü senaryo danışmanlarının başında çok iyi tarih profesörleri var.

 13. Taner Kaçar

  lanet olası macarlar nerde kaldı 🙂

 14. Ali Furkan

  fragman bile “beni izle” diye çağırıyor.

 15. zehra

  aksoy filmi böyle değerli bir başyapıta imza attıkları için tebrik ediyor ve muhteşem yüzyıl saçmalığını çekenleri ise lanetliyorum.

 16. Enes

  filmden bir saat kadar önce çıktım, çok beğendim, yapımcılarını tebrik ediyorum.

 17. Sezgin Bayram

  Her ne kadar görsel efektler bize hollywood filmlerini aratsada gerçekten çok emek verilmiş bir film, tebrik ediyorum kendilerini.