Flickr’da Kendi Profil Adresinizi Oluşturun

Yahoo’nun düyanca ünlü fotoğraf sitesi Flickr’ı bilmeyeniniz yoktur herhalde. Şuanda tek bir hizmet olarak işlev yürüten siteler arasında Youtube’den sonra dünyada en çok kullanıcıya sahip 2. site konumunda. Bu siteye fotoğraflarımızı yükleyebiliyor. Başkalarıyla paylaşıp fotoğrafımız hakkında fikir alıp verebiliyoruz. Ayrıca birçok dilde ve konuda açılmış gruplarda fotoğrafçılık üzerine profesyönel deneyimler yaşamanızı sağlıyor.

Ücretli ve ücretsiz iki tip üyelik sistemi olan sitede. Ücretsiz üyeler en fazla 200 adet fotoğraf veya 200 adetten düşük ise 100 mb fotoğraf yükleyebiliyorlar ve video yükleme imkanıda bulunmakta. Yine ücretsiz üyeler en fazla 90 saniye uzunluğunda veya en fazla 150 mb büyüklüğünde video yükleyebiliyorlar. Ücretli üyelere ise fotoğraf ve video yüklemede herhangi bir sınır yok.

Yalnız site önceden kişilerin profiline ulaşmak için http://www.flickr.com/photos/35741598@N00/ şeklinde 35741598@N00 gibi profil adresi veriyordu. Site üyelerine kendi profil adresini (http://www.flickr.com/photos/profiladiniz)  belirleme imkanı vermesine rağmen bir çok kişi bunu bilmiyor. İsterseniz buraya tıklayarak direkt profil adresimizi belirleme sayfamıza gidebiliriz. Ama biz adım adım tarif ederek bilmeyenler için daha basit halde kendi profil adresmizi nasıl belirleyeceğimize bakacağız.

1. Adım: Öncelikle buradan flickr’a üye giriş yapalım. Singed in as yazan yerin yanında kendi adımız veya belirlediğimiz nikimiz yazmakta buraya tıklayalım.

2. Adım: Burası hesap ayarlarımızı yaptığımız sayfa. Your Flickr web addresses yazan başlıktaki Create your own memorable Flickr web address yazan yere tıklıyoruz.

3. Adım: Geldik adımızı seçeceğimiz sayfamıza. Buraya yukarıda da bahsettiğimiz gibi buraya tıklayarak direkt ulaşabilirsiniz. sizin adınız yazan kere kullanmak istediğimiz profil adresminiz belirleyip kontrol etmek için Preview butonuna basalım.

4. Adım: Bu adımda bize kullanıcı adımızı onaylamamızı istiyor. Dikkat ederseniz Lock yani kilitle kelimesi bulunmakta. Yani belirlediğiniz adresinizi bir defa seçebilirsiniz. O yüzden profil adresinizi belirlerken hangi adresi kullanmak istediğinizi iyi düşünün. Karar verdikten sonra geri dönüşü olmayan yola girmek için OK, LOCK IT IN butonuna tıklayın.

5. Adım: Sonuca vardır. Artık yeni profil adresimizi iyi günlerde kullanarabiliriz.

8 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. engin

  Merhaba büyük sıkıntım var yardımcı olabilirmisiniz tlf çöktü yeniden Flickr yükledim şifreyi hatırlamadım yeni hesap oluşturdum dolasıyla fakat yaklaşık 4000 bin resim videodan sadece 500 yüz kadarı geri geldi oda bellektekiler sanırım eski hesabım ve tüm resimde videolar gitti eski hesabımdaki görüntülere nasıl ulaşırım lütfen yardım edin tek ederim

 2. Ezgi

  Flickr kullanıcı adımı unuttum . Günlerdir uğraşıyorum ama giriş yapamıyorum . Nasıl bulabilirim ? Bi yolu var mı acaba ? ??

  1. isa koç

   Hiç Flickr hesabına fotoğraf yükledin mi?

 3. öz

  merhaba ben resmimin kaldırılmasını istiyorum nasıl yapabilirim

 4. Kubra

  Merhaba ben kullanici adini değiştirebiliyor muyum degistiremiyorsam yeni bi hesap nasip alabilirim flicker için ?

  1. isa koç

   Flickr da daha önceden oluşturduğun profil adresi daha sonra değiştirilmiyor maalesef. Yalnız aynı mail adresin ile yeni bir profil flickr oluşturabiliyorsun. Bu durumda eski fotoğrafların bu yeni profilinde olmayacak tabi ama bu resimleri kaybetmeyeceksinde. Bunu nasıl yapıyoruz dersen var olan Flickr profilini başka bir Yahoo mail hesabına transfer ederek asıl kullandığın mail adresindeki Flickr hesabını boşa çıkarıyoruz.

   Eğer bunu yapmak istersen aşağıdaki adımları tek tek yapmalısın, eğer aklın karışırsa tekrar soru sorabilirsin.

   1. Önce https://edit.europe.yahoo.com/registration?.intl=tr&.lang=tr-TR adresinden yeni bir yahoo mail hesabı oluşturuyorsun, atıyorum yeni yaho mail hesabının adı kubbrraa@yahoo.com
   2. Sonra eski yahoo mail hesabına giriş yapıyorsun
   3. Ardından bu https://www.flickr.com/account/transfer/ sayfaya geçip orada Use an existing Yahoo! ID linkine tıklıyorsun.
   4. Burada farklı bir yahoo mail hesabına giriş yapmanı istiyor, sen yeni oluşturduğun mail adresine giriş yapıyorsun
   5. Sonra açılan sayfadan Flickr hesabını yeni oluşturduğun yahoo mail adresine transfer etmeni isteyen butona tıklayıyorsun
   6. Böylece eski mailindeki Flickr hesabın silinmiş ve yeni oluşturduğun Yahoo mail hesabına taşınmış oluyor.
   7. Ardından eski Yahoo mail hesabına giriş yapıp Flickr.com sitesine gidip tekrar yeni bir Flickr profili ve profil adresi oluşturuyorsun.

   Ama dersenki bunları boş ver ben tam sıfırdan hem yeni bir Yahoo mail hesabı hemde yeni bir Flickr hesabı oluşturayım dersen buraya tıklıyorsun

 5. İsa Koç

  @erhan, sen bu ayarlar kısmına yani 1. adıma geldiğindemi orada böyle görünüyor? Eğer oraya geldiğin andan itibaren böyle görünüyorsa sen daha önceden profil adı belirlemişsin demektir. 4. Adımda da dediğim gibi 1 kere alınan profil adresi bir daha değiştirilemiyor.

 6. erhan

  Merhaba

  Your Flickr web addresses

  * Photostream: http://www.flickr.com/photos/erhanmavi/
  * Profile: http://www.flickr.com/people/erhanmavi/

  bende sizin verdiğiniz resimdeki gibi yer yok.direk adresler çıkıyor 🙁