Geleceği Karanlık, Tefecilik ve Dolandırıcılık Sistemi “Bitcoin”

2009 yılı başın da Satoshi Nakamoto (takma adı olabilir) isimli bir Japon tarafından kurulmuş elektrik para (maden) birimi olan Bitcoin halen geleceği hakkın da ciddi soru işaretleri barındırarak kullanılmaya devam ediyor.

Bitcoin ilk piyasaya sürüldüğü 2009 başların da birkaç Cent değere sahipti. 27 $’a 5000 Bitcoin almak mümkündü. 3 yıl sonra, yani 2012 başların da değeri 5 $’a kadar yükselmiş ve 22 ay boyunca yükselişini sürdürmüştür. Ama zaman Ekim 2013’e gelince 200 $’a çıkan para ne olduysa yaklaşık bir ay da değerini 5,5’a katlayıp 1.112 $ a yükselmiş. Daha sonra ise 14 ay boyunca düşüş göstermiş ve neredeyse 5 kat değer kaybederek 1 Ocak 2015 yılın da 217 $’a kadar düşmüştür. 9 ay boyunca yatay seyredip 240 $ ortalam ile geçirmiş ve birileri kimlere ne söz verdiyse Microsoft, Ebay vs. gibi şirketlerin ardı ardına Bitcoin ile satış yapacaklarını bildirmeye başladılar. Bundan sonra Bitcoin sürekli yükseliş eğimi göstererek yaklaşık 20 ay durdurulamayan bir yükselişle 12 Haziran 2017’de 2998 $ değere ulaşarak zirveyi görmüş.

Ama tekrar bocalamaya başlayıp 12 Haziran’dan sonra neredeyse 1 hafta da değerini %32 kaybedip 2000 $’a kadar düşüşmüş.

Bitcoin’i tasarlayan Satoshi, 21 Milyon Bitcoin üretilecek şekil de sınırlandırmış. Günde ortalama 2Bin Bitcoin üretilmeye devam etmekte ve 1 Temmuz 2017 itibariyle 16 Milyon 400Bin kadar Bitcoin üretilmiş durum da. Buradan çıkaracağımız varsayımla 6 yıl (1 Temmuz 2023 civarı) kadar sonra 21 Milyon Bitcoin üretimi tamamlanmış olacak. Günümüz (1 Temmuz 2017) de üretilmiş Bitcoin 16.400.000 x 2400 $ değeri ile = 39.360.000.000 $ (39 milyar dolar) değere sahip ve Bitcoin finansörleri tüm Bitcoin’ler üretildiğin de 12 Trilyon dolar toplam hacme ulaşacağını iddia ediyor, yani buradan hareketle 1 Bitcoin 570Bin $ değere ulaşacağını iddia ediyorlar. 1 Bitcoin ile bir insan, fabrika bile kuracak diyor kısacası.

Bitcoin madencisi denilen kişiler gelişmiş bilgisayarlar ile en başta güçlü ekran kartlarına sahip bilgisayarlar ile 24 saat işlem yaptırarak ayda 1 Bitcoin üretmeye çalışıyorlar. Bir nevi eskilerin Altın’a Hücum mantığı ile şuan da herkez binlerce dolar masraf ederek ayda 1 Bitcoin ve daha fazlası için canla başla çabalıyorlar.

Bitcoin bir devlet kontrolü olmadan piyasa da tutunmaya çalışıyor. Madem devlet kontrolü yok, bağımsız ve özgür. Neden böyle sürekli düşüp, yükseliyor. Bitcoin her an manipüle etmeyle sürekli düşüp, yükseliyor.

Webrazzi’nin geçen sene yayınladığı Bitcoin Zenginleri isimli bir yazıyı incelediğiniz de Bitcoin kurucularının yada ilk zamanlar da kullananların arasın da pek zengin olanların olmadığını, büyük kısmının daha sonra da Bitcoin kullanmaya başlayanların arasından çıktığını göreceksiniz.

Yani bir parası çok olan kişi Bitcoin satın almadan önce, parasını konuşturarak bir kaç kötüleyici haber yaptırıp 1 hafta da Bitcoin’in değerini geçen ay olduğu gibi %32 düşürüp sonra parasını Bitcoin’e yatırıp zirve de satarak kısa süre de milyarder olabilir.

Örneğin; Amerikan Dolar’ını bir ekonomi uzmanı takip ettiğin de FED’in yapacağı bir faiz bildirimi açıklaması ya da aylık yayınlanan üretim raporundan paranın ne kadar düşüp yükseleceğini ya da neden paranın düşüp yükseldiğini merak eden birinin gene bu tür haberleri okuyarak az çok paranın düşüp yükselme nedenini öğrenebilir.

Ama iş Bitcoin’e geldiğin de değerini net belirleyen bir nokta yok, Bitcoin hızlı düşmeye başladığın da neye göre bu kadar düştü yada yükseldi bunu belirleyici bir ekonomik açıklama bulamıyorsunuz. Yani sessiz sedasız bir an da yükseliyor, bir an düşüyor. Bu da insanın aklına birileri tarafından manipüle edildiği kuşkusunu fazlasıyla getiriyor.

Bir de her ülkede Bitcoin fiyatları ayrı ayrı işlem görüyor. Örneğin Çin Bitcoin borsasın da 1 bitcoin 2600 $ iken Türkiye borsasın da 2400 $ civarın da seyredebiliyor. Yani ara da 200 $’a yakın değer dalgalanması oluyor. Örneğin Bayram sebebiyle insanlar tatilde olduğu için Türkiye de çok değer kaybeden Bitcoin, bu kez biraz fazla alım satım oldumu, piyasadaki arz, talep yüzünden bir an da en değerli olan ülke halini alabiliyor.

Yazıya İlave: Mesela bugün (16 Ocak 2018) Çin ve Güney Kore, Bitcoin ile alakalı olumsuz açıklamalar yapmasının ardından piyasa büyük oranda düştü. Aşağıdaki tabloda 1 saatte genel Coin’lerin % ne kadar düştüğünü görürsünüz. Böyle düşüşler ancak iflas eden şirket hisselerinde görebilirsiniz. (Tablo doviz.com sitesinden alınmıştır)

Kısacası Bağımsız para birimi ama en ufak iyi ya da kötü bir açıklamaya çok bağımlı bir para birimi.

Bana en çok eskilerin söylediği, bizlerin de Yeşilçam sinemaların dan ve eskiyi anlatan gazete-tv haberlerin den bildiğimiz Banker Kastelli ve tayfasını andırıyor. Onlar karşılığı olmayan paraları toplayıp, toplayıp karşılığın da bir sürü faiz (haram para) vereceklerini söyleyerek insanlar dan binlerce lira topladılar, işin sonun da hiçbir yatırım yapmadıkları için para kazanan bir sistemleri yoktu ve paranın son damlasına gelindiğinde verecek bir para olmayınca iflas bayrağını çekmişlerdi.

Bitcoin de aynı faiz gibi, büyük oran da devletten gizli olmaya çalışarak iş yapan kara para dünyasının en çok kullandığı para türü. Çünkü A şahsı 1 kilo eroin için B şahsından ödemeyi Bitcoin ile alıyor. C şahsı D şahsından Suriye’deki Daeş terör örgütü adına Bitcoin ile ödeme yaparak silah satın alıyor yada Afganistan da esrar üretip satarken devlet takibine takılmamak için ödemeleri Bitcoin ile alıyor. İstediği borsa da kısım kısım satıp nakit olarak hesabına çekiyor yada karşılığın da gene kirli bir işte ödeme yapmak için elinde tutuyor.

Bu Bitcoin’de işin sonu geldiğin de bir an da 1990’ların sonundaki .com balonu gibi tepeden tepe taklak inip gene parası az olan kişilerin elinde patlayacak gibi duruyor.

Çünkü bir gün Amerika’nın yada benzer birkaç kara iş çevirmekle meşhur ülkenin Afganistan’daki haşhaş üretiminden vazgeçeceği gün gelecek yada bir müddet Daeş ve benzeri bir örgütle uğraşmaya ara verecek. O zaman ne olacak peki? Şimdiye kadar Deepweb dünyasın da kara işler için (eroin, silah kaçakçılığı, yasak ticaret gibi) ses çıkarmıyan ülkeler bir an da diyecekler ki tüm terör örgütleri ve mafyalar artık yasa dışı işleri Bitcoin ile yapıyor. Bu yüzden BM’ye bir teklif sunarak tüm bankalara Bitcoin kullanmayı yasakladıkların da olacak tek şey şu 1 milyon Bitcoin’nin bile olsa sattıktan sonra paraya çevirip hesabına aktaramayacağın için 5 para etmez hale gelecek.

Çok değil 6 bilemedin 10 sene sonra, değerinin en zirve yaptığı zaman dan az biraz sonra, işin ağa babaları ekmeğini yiyip, kaymağını sürdükten hemen sonra ilk onlar çekilip kendilerini garanti altına alıp darbeyi alt tabakaya vuracaklar. Geçmişte sürekli olduğu gibi (Bkz 2001 ekonomik krizinde akşamdan paralarını garanti altına alıp sabah doların tavan yaptığı gibi)

5 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Twitter Video Downloader

  Blockchain teknoloji hakkında saydığınız konuları yeterince biliyorum. Fakat ben de farklı bir açıdan değerlendirmek istedim. Hep aynı görüş olmasa gerek. Benimkisi de farklı bir görüş. Söylediklerimin arkasındayım. Şimdi birçok finans kuruluşusu yöneticisi de bana yakın sözler söylüyor. Onlar da farklı görüş yapıyorlar.

 2. mp3xd

  Vay canına! Hakkında hiçbir şey bilmediğiniz gayet açık olan bir konuda nasıl böyle kesin konuşabiliyorsunuz anlamak mümkün değil! Yüzlerce şirket alışverişte kullanırken, toplamda milyarlarca dolar bitcoine yatırılmışken, bir tek siz işi çözmüş, kısa sürede işe yaramaz bir hale geleceğini çözmüşsünüz. Bitcoini faize benzetmeniz ve sadece kötü amaçlar için kullanıldığını, hatta .com furyasına benzediğini söylemenizden, Bitcoin’in ve diğer dijital para birimlerinin altında yatan farklı teknolojilerden bihaber olduğunuz ortaya çıkıyor (en önemlilerinden biri dünyanın nersinde olursanız olun sadece saniyeler içerisinde, istediğiniz miktarda parayı çok cüzi bir masrafla gönderebilmek mesela). Bu kadar önemli bir teknoloji hakkında bu kadar boş laflar etmeniz gerçekten yazık. Keşke biraz araştırsanız da Blockchain teknolojisinin ne olduğunu, nerelerde kullanılabileceğini, nasıl yenilikler getirdiğini görseniz. Blockchain teknolojisi için uzmanlar “internet iletişim teknolojilerine ne yaptıysa, Bitcoin de finas sektörüne onu yapacak,” derken, siz kısa bir süre sonra beş para etmeyeceğini iler sürüyorsunuz, vay canına, gerçekten vay canına!

  1. isa koç

   Blockchain teknoloji hakkında saydığınız konuları yeterince biliyorum. Fakat ben de farklı bir açıdan değerlendirmek istedim. Hep aynı görüş olmasa gerek. Benimkisi de farklı bir görüş. Söylediklerimin arkasındayım. Şimdi birçok finans kuruluşusu yöneticisi de bana yakın sözler söylüyor. Onlar da farklı görüş yapıyorlar.

 3. rustem baksoy

  Vay canına! Hakkında hiçbir şey bilmediğiniz gayet açık olan bir konuda nasıl böyle kesin konuşabiliyorsunuz anlamak mümkün değil! Yüzlerce şirket alışverişte kullanırken, toplamda milyarlarca dolar bitcoine yatırılmışken, bir tek siz işi çözmüş, kısa sürede işe yaramaz bir hale geleceğini çözmüşsünüz. Bitcoini faize benzetmeniz ve sadece kötü amaçlar için kullanıldığını, hatta .com furyasına benzediğini söylemenizden, Bitcoin’in ve diğer dijital para birimlerinin altında yatan farklı teknolojilerden bihaber olduğunuz ortaya çıkıyor (en önemlilerinden biri dünyanın nersinde olursanız olun sadece saniyeler içerisinde, istediğiniz miktarda parayı çok cüzi bir masrafla gönderebilmek mesela). Bu kadar önemli bir teknoloji hakkında bu kadar boş laflar etmeniz gerçekten yazık. Keşke biraz araştırsanız da Blockchain teknolojisinin ne olduğunu, nerelerde kullanılabileceğini, nasıl yenilikler getirdiğini görseniz. Blockchain teknolojisi için uzmanlar “internet iletişim teknolojilerine ne yaptıysa, Bitcoin de finas sektörüne onu yapacak,” derken, siz kısa bir süre sonra beş para etmeyeceğini iler sürüyorsunuz, vay canına, gerçekten vay canına!

  1. isa koç

   Bitcoin’e para yatırmayın demek istemiyorum yazımda. Bitcoin hiç alıp satmadım, madenciliğini yapmadım ama yeterince bilgim var. Misal kenarda bi 30, 40Bin liram olsa bugün bir iki seneliğine ethereum yada bitcoin alırım iyi fiyata geldiği zaman satarım.

   Fakat yazımda bahsettiğim konu şu, çok aşırı manipüle ediliyor ve şuanda büyük oran da temiz olmayan işler de kullanılıyor. Bugün Deepweb piyasası neredeyse tüm pis işleri bu para sayesin de yapıyor. Devletler bu paraya ciddi manada güvence vermiyorlar.

   Gün gelir büyük, piyasanın nabzını elinde tutan (Çin, Amerika, keza en büyük bitcoinci Çin bu arada) ülkeler bu işten bi canı yandımı fiyatını yerle bir eder. Çöp olur gider paralar. Sonuçta hepsini bir bankacılık hizmeti üzerinden satın alıp geri paraya çeviriyorsunuz. Bugün devlet istemesin banka dan su faturasını bile ödeyemezsin.

   Ama o an gelene kadar küçük yatırımcı yakalayabildiğini kazanacak, büyük yatırımcı ise yaptığı manipüle kadar kazanacak.