Gençler neden blog yazmalı? Günlük tutmanın faydaları

Gençler neden blog yazmalı Günlük tutmanın faydaları

Bundan yaklaşık 4 yıl önce kaleme aldığım internette nasıl günlük tutulur isimli yazımda kısa olarak değinmiştim. Bu yazım da insanların neden günlük tutması gerektiğine daha detaylı girmek ve günlük tutmanın faydalarını aktarmak istiyorum. Bende ilk blog tutmaya 21 yaşında başlamıştım, o zamanlar Facebook, Twitter, Google+ vs. olmadığı için yada kullanılmadığı için bloggerlık çok popüler bir uğraştı. Çok keyifli zamanlar geçiriyorduk, Mafiamax, Yakuter, Dmry, Hakkı Ceylan vs. bir çok arkadaşla keyifli zamanlar, sanki herkes kendi bloglarından ev sohbetleri tadında muhabbetler yansıtıyordu. Zamanlar sosyal medya ağları fazlasıyla yaygınlaşınca bir çok blogger yazmayı bıraktı, sayfaları kapandı. Halen devam ciddi bir kısımda mevcut tabi.

Benim yazmaya başladığımdan bu yana 9 yıl geçmiş. Önceleri keyifli bir uğraş olarak gördüğüm blog yazmanın beni hayatımda ne kadar geliştirdiğini geriye baktığımda çok iyi görebiliyorum. Gençlerinde neden kesinlikle blog yazmaları gerektiğini maddeler halinde inceleyelim.

Blog yazmak eğlenceli zaman sağlar

Blog yazmanın en sevdiğim yanı, sizlerinde en seveceğiniz yanı sizlere çok eğlenceli zaman sağlamasıdır. Yaşadığınız ilginç bir olayı paylaşırsınız, insanlar okuyup bu olay hakkında size fikirlerini paylaşırlar. Yada iyi anınızın blogunuzda yayınlarsınız, ilerleyen zamanlarda tekrardan bu anınızı okuyup o günü tekrar yaşarsınız, size kalıcı bir arşiv imkanı sağlar. Bilmediğiniz bir konuyu keşfetmenizi sağlar. En güzel yanı insanların blogunuzda yazılara yaptıkları yorumları okumaktır. Kimi yazınız için sizi tebrik eder, kimi ise yazdığınız yazı hakkında biraz daha farklı bir bilgiyi sorar, yada yazınız hakkında size çok faydalı olacak bir ipuçu verir.

Blog yazmak sizi sosyalleştirir, sosyal çevrenizi artırır

Belki okul hayatınız da, iş hayatınız da, komşularınızın arasında size uyum sağlayacak, beraber muhabbet edip, aktivite yapacak çevre bulamamış olabilirsiniz. İşte blog yazan kişiler kazandıkları okuyucuları olsun, kendi yazdıklarının benzeri blog yazan başka blog yazarları olsun zamanla bunlarla çok yakın, sıcak bir arkadaşlık kurmaktadırlar. Bunlar facebook arkadaşları, twitter arkadaşları gibi meraba meraba arkadaşları değillerdir. Yazı içeriklerinizden dolayı aynı frekansta olduğunuz kişiler olması sebebiyle çevrenizde arayıp bulamadığınız arkadaşları bulabileceğiniz bir ortam sağlar size blog yazmak.

Blog yazmak okuma motivasyonunuzu artırır

Birçok kişi kitap okumayı neredeyse hiç sevmez, özellikle de ben, Hayatım boyunca ders kitapları dışında okuduğum kitap sayısı 10’u bulmaz. Ama kitap okumanın faydalarını da bilmeyeniniz yoktur. İşte blog yazmak sizin bu açığınızı kapatır. Blog yazarken insanların yazdıkları yorumları okumanın dışında yazdığınız konu hakkında çoğu kez internetten de ek fayda sağlayıcı bilgiler okumaya ihtiyacınız olabilir, bu sebeple siz fark etmesenizde bazen sadece bir sayfalık yazı için bile onlarca sayfa yazı okursunuz. Bunun sürekli devam ettiğini düşünürseniz bir yıl içerisinde 10 civarı kitap okumuş sayılırsınız.

Blog yazmak kişiliğinizi geliştir

Beyninizde sizin davranışlarını belirleyen 3 bölüm bulunmaktadır, sağ bölüm, sol bölüm ve ön taraf. Beyninizin sol tarafı sizin çocuksu, heyecanlı, tezcanlı, maceracı, girişimci ve aynı zamanda tembel yanlarınızı yönetir, sağ bölüm ise somurtkan, ısrarcı, sabit fikirli, tek düze yaşayan, yenilikçi olmayan yanlarınızı yönetir, bu iki taraf sürekli kendi yanlarını size uygulatmaya çalışır. Birde beynimizin ön kısmı vardır, bu kısım ise diğer iki tarafın fikirlerini analiz eder ve hangisini yapmak istediğinize karar ver. Buna halk arasında alın yazısı deniliyor, yani beyninizin alın tarafı bu kararları veren mekanizma olduğu için böyle bir söylem oluşmuş.

İşte blog yazmak beyninizin ön kısmındaki karar mekanizmasını oldukça geliştirir ve sizin hayatınızda daha akılcı kararlar almanızı ve davranışlar sergilemenizi sağlar. İnsanlar normal haliyle konuşurken genelde ne söylediklerini fazla düşünemezler, oysa yazarken insanlar söyleyeceği şeyi bir defa değil yeri geldiğince onlarca defa düşünürler, böylece en iyi seçimi yapma oranları fazlasıyla artar.

Blog yazmak sizi araştırmacı yapar

Blog yazmayı en sevdiğim sebeplerden biriside budur. Kendimden örnek vermem gerekirse, bugün yeni bir konu hakkında bir bilgi öğreniyorum, sonra bu konuyu kaleme alıp, edindiğim deneyimleri günlüğüme döküyorum. İlk başlarda yeni öğrendiğim bu bilgi hakkında küçük bir bilgi sahibiyken, yazdığım yazıya gelen ilginç sorular sayesinde konuyu her geçen gün genişletiyor ve bir zaman sonra o sorulara cevap vermek adına yaptığım araştırmalar sayesinde konunun uzmanı oluveriyorsun.

Biraz daha basit anlatmak gerekirsek; yazacağın yazıyı zenginleştirmek için bildiğinin yanına biraz daha araştırma yapıp hem konu hakkında ki bilgini artırmış oluyorsun hem de ilerleyen zamanlarda konuna gelen biraz farklı sorulara da cevap vermek adına biraz daha araştırma yaparak kişiye aradığı cevabı veriyorsun.

Yani senin birşey hakkında sadece 3-5 satırlık bilgin var iken yazdığın bu yazı için yaptığın araştırmalar, daha sonrasında yazıya gelen yorumlara cevap verebilmek adına yaptığın araştırmalar farkında olmasan bile seni düz düşünen bir insan değil, öğrenmeye aç, gelişime aç bir insan haline getiriyor. Seni her geçen gün daha fazla geliştiriyor buda hem aile, hem arkadaş, hem ed iş hayatına fazlasıyla olumlu yansıyor.

Blog yazmak sizi cesaretlendirir, lider yapar

Çoğu insan toplum için de konuşmakta çekiniz, bırakın toplumu bire birde bile bocalar. Kem küm eder, en sonunda ilk fırsatta oradan kaçmaya, karşısına çıkan zorlu kişilere boyun eğip onları esaretine girmemeye başlar. Eğer buna dur demezseniz, bir müddet sonra size yapışır ve hem tek düze bir hayata sahip olursunuz hem de başkalarının iki dudağı arasında hareket eden bir insan olursunuz.

Blog yazarken dedik ya sizi araştırmacı yapar, liderliğin en büyük vasıflarından birisi araştırmadır. Dedik ya size okumayı sevdirir, yeni bilgiler öğrenmenizi sağlar. Öncelikle insanlar blog yazarken hem iş hem de aile, arkadaş hayatıdan yazmaktadırlar. Blog yazarken fikir üretirsiniz, böylece başkalarının size vereceği fikirlere muhtaç kalmazsınız. Blog yazarken orada bir toplum önünde konuşmayı öğrenirsiniz. Çünkü yazdığınız yazılar defterlerde tutulan günlükler gibi saklı kalmaz, insanların karşısına çıkar, onların düşüncelerine tabi tutulur ve yazılarınızla yüzleşirsiniz. Bu da sizi hem cesaretlendirir hem de insanlara yönlendirmeyi, onlara birşeyler öğretmeyi sürekli uygulayarak hem liderlik vasıflarınızı geliştirirsiniz, hem de susup kalan biri olmaktan çıkar her yerde cesaretle düşüncelerinizi paylaşır, onları kabul ettirirsiniz.

Kısaca blog yazmak; Twitter’da özlü söz paylaşmaya benzemez, Facebook’ta troll fotoğafı paylaşmaya benzemez, oralarda başkalarının istekleri doğrultusun da yaşarsınız ama kendi blog sayfanız da sınırlara hapsolmaz tüm fikirlerinizi özgürce yansıtırsınız, sizi okuyanlara yön verirsiniz.

Her zaman blog yazmayı deneyin, kesinlikle faydasını göreceksiniz.

Görsel fikir: https://dribbble.com/shots/1921729-Blog-Backend-Re-design

1 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Ayna

    Sitenizi ilgi ile takip ediyorum. Bilgiler icin Teşekkürler.