Gmail sonunda ilkokulu bitirebildi

Gmail, Gmail, Gmail…

Orta okula giden rakipleri sürekli sınıfta kalarak sınıf tekrarı yaptığı günlerde okula gitme yaşı yeni gelen Gmail, bundan 5 sene önce mail alanında ilk okuluna başladı. Başladı ama her yıl 5 karne notu ortalamasıyla tamamladığı ilk okulu sonunda bitirdi. Artık sürekli orta okul 1 tekrarı yapan rakipleriyle birlikte aynı seviyede okumaya devam edicek. Ama şuanda durum gösteriyorki Gmail ortaokuluda kolayca bitirecek gibi gözükmesine rağmen rakipleri sürekli sınıf tekrarına devam edecekler gibi.

Ücretsiz e-posta hizmetleri o gelinceye kadar, dar bir kotaya sıkışmış piyasayı sömüyorlardı. Hotmail 2 mb dosya alanı, Yahoo yeni kullanıcılarına 4 mb, eskilerine ise 6 mb dosya alanı veriyordu. Bizim Türk mail sağlayıcısı Mynet’de 3 mb alan veriyordu. Alan bu kadar dar olunca tabi 5-10 mail geldikten sonra işimiz biten maillerimizi hep silip kotamızda boş alan bırakmaya çalışıyorduk. Eğer bırakmazsak kotamız dolabilir ve gelecek önemli maillerimiz gelmeyebilirdi.

E-postalarda Kota Devrimi

Ücretsiz e-posta hesabının üye sayısını artırmakta en büyük etkenlerden biri olduğunu fark eden Google piyasaya girmek için düğmeye bastı. Piyasada ses getirip kısa sürede kendisi e-posta alanında söz sahibi yapacak yeniliğin yüksek kapasiteli mail kotaları olduğunu fark eden Google, Gmail ile piyasaya ilk defa  1 gb kotalı e-posta hizmetini kazandırdı. Tabi böyle olunca herkes bu adreslere hücum etmeye çalıştı. İlk 1,5 yıl davetiye ile dağıtılmasına rağmen oldukça yüksek üyeye ulaştı. Rakipleri kota durumunda ne kadar katı davransalarda onlarda sonunda kotalarını artırmak zorunda kaldılar. Hotmail önce 25 mb, ardından 250 mb, 2 gb, 5 gb ve en sonunda 25 gb kota vermeye kadar gitti. Yahoo ise önce 250 mb sonra 1 gb vermeyi denedi ama daha sonrada tamamen kotayı kaldırarak sınırsız yaptı. Aol’da 4 mb alan verirken 1 gb alana çıkardı.

Şuanda piyasaya çıkışının 5. yılını dolduran Gmail, geride kalan yıllar içerisinde hep kendini rakiplerinden daha iyi duruma getirmek için geliştirilme aşamasında oldu. Şuanda abone bakımından her ne kadar 300 milyonu bulan Hotmail, 270 milyonu bulan Yahoo’dan sonra 220 milyonu bulmaya çok yaklaştı. Tabi bunların arkalarından sessiz, sedasız AOL’da gelmekte. Ama yıllık artış oranlarına bakıldığında Gmail %43’lük pastayla rakiplerini 2’ye katlamış durumda. Rakileri geliştirmelerini sadece yeni tek bir tema ve bu temada birkaç değişik renk kullanma imkanı, sürükle bırak imkanı, sekmeli mail alanı ve web messengeri gibi geliştirmelerle uğraşa dursun. Gmail bu geliştirmelere ek olarak Gmail Labs ile birçok eklenti sunarak çok gelişmiş bir e-posta hizmeti olmuş durumda.

Bu kadar geliştirme ve mail alanında yeniliğin ardından artık Beta sürümden Kararlı sürüme geçti. İlk çıktığı zamanlarda pop3 hizmetinden dolayı Gmail kullanıyordum ama daha eski olan Yahoo mail hesabım olmasından dolayı, Yahoo’yu tercih ediyorum. Ama Gmail’e şu konuda teşekkür etmek istiyorum. Eğer kendileri bu piyasaya girmeselerdi, belki biz hala 5, 10 mb kotalar kullanıyor olabilirdik. Ve en önemlisi sefil şartlardan az daha iyi şartlarda olan hizmeti kullanmak için yıllık ücret ödüyor olabilirdik.

Bu yüzden; teşekkürler Gmail (Google).

Düşüncelerinizi paylaşın

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz

~ Bu kanepe boş, sen doldurmak istemez misin? Hadi gel otur ve birşeyler söyle. ~