Google, açık kaynak Android’den parayı vuruyor!

Google açık kaynak diye belirttiği Android’i kendi kapalı ekosistemi haline getirmiş. Bana zorla hangouts, google photos, google drive, google plus, gmail, google maps, google news vs. gibi uygulamaları kurduruyor. Bunları silemiyorsunda. Sadece Hangouts 100mbden fazla yer kaplıyor gene diğer servislerde 100 mb ortalamasında yer kaplıyor. Kabaca toplarsak belkide fuzuliden 1 gbye yakın telefonda yer işgal edip telefonu kasıyorlar.

googolopoly, google android tekeli

O servislerden belki sadece google maps kayda değer, diğerlerini isteğe bağlı şekilde herkes yükler. Ben hotmail kullanıyorsam telefonumda gmail uygulamasının ne işi var. yandex.disk ve onedrive kullanıyorsam telefonumda google photos ve gdrive uygulamalarının ne işi var. Zaten sevmediğim halde facebook kullanıyorsam ve aradığım arkadaşlar zaten orada varsa neden google plus telefonumda fazlalık yapsın, ramden, hddden çalsın. Millete mesaj atmak aramak için whatsapp artık bir halk terimi haline gelmişken hangouts’u ne yapayım ben. Eğer onlara ihtiyacım olsa zaten girer play’den indiririm. Bu bir dayatmadır ve ben bu dayatmaya karşıyım. En kısa sürede diğer telefon üreticileri bu duruma bir tepki göstermeliler.

Google gelmiş diyorki benim google plus uygulamam 2 milyardan fazla indirildi diye hava atıyor belkide. Gerçi açık kaynaklı firmaların böyle küresel tekellere satılması başlı başına hata. Örneğin geçmişte Java’da tekellerden birine satılmış ve Windows XP’ye kadar çok iyi giden java alt yapılı uygulamalar pc tarafında bir anda çakılarak sadece telefon alanında dişe dokunur hale gelmişti.

Görsel kaynak: suchradar.de

3 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz
 1. Astropay Bozdurma

  Yaptığınız paylaşımları yakından takip ediyor ve çok yararlı buluyorum. teşekkürler.

  1. isa koç

   Eyvallah teşekkür ederim

 2. çerkezköy haber

  bu yazıya harfiyen katılıyorum. zaten günümüzde çalışan uygulamaları minimumda tutup telefondan maksimum verim almaya çalışıyoruz. harici olarak çalışan ve silemediğimiz bu uygulamalar resmen google’ın dayatması dediğiniz gibi. umarım bunlarla ilgili gerekli düzenlemeler yapılır.