Google Adsense reklamlarında sistem değişikliği

Google dünyadaki ekonomik kırizden etkilenmesiyle web sitelerinde google reklamları yayınlayanların kazanç oranlarında büyük indirimler yapmıştı. Ama hala site sahiplerinin vazgeçemediği internet piyasasının en kazançlı kaynağı. Google kullanıcıların kendi yayın hedeflerindeki reklamları web sitelerinde göstermesini sağlayarak hem kullanıcıya hemde reklam verene en iyi verimi vermeyi amaçlayan anahtar kelime özelliğini sunuyordu. Ama birçok reklam yayıncısı bu anahtar kelimeleri dikkate almadığı için web sitelerinin yayın hedefine uygun reklamlarıda alamıyor. Bu da tabi hem site yayıncısının hemde google’un kârını düşürüyor.

Google da bu durumu düşünerek yeni bir hizmete geçmeye hazırlanıyor. 8 Nisan 2009 tarihinde hizmete sunmayı planladığı “ilgi alanına dayalı reklamcılık” sistemini reklam yayıncılarına duyurdu.

Bu sistemde kullanıcı kendi ziyaretçilerine hitap eden reklamları yayınlamayı seçmese bile, site yayın içeriğinin analizi ve ziyaretçilerin o sitede bulunan reklamlardan en çok hangi kitleye hitap eden reklamlara tıklıyorsa bunların sonucunda o siteyi ilgili kategoriye otomatik olarak taşıyıp, gerekli reklamların yayınlanmasını sağlayacak.

Örneğin; kişisel günlük sayfanız var. Burayı gün içerisinde yaptığını aktivasyonları yazıyorsunuz ve sitenizde sıkça yaptığınız sporlardan bahsediyorsunuz. Google sitenizi bir süre inceledikten sonra, sitenizi spor, spor meraklıları gibi bir kategoriye taşıyarak, sitenizde daha fazla spor reklamının yayınlanmasını sağlayacak.

Bu sistemin en önemli özelliği ise kategorinize göre reklamlardan sadece tıklama ve işlem yapmaya göre para alma değil, aynı zamanda gösterimlerden de para kazanmanızı sağlayacak.

Umarım bu yeni sistem başarılı olurda bizde kârımızı yoluna sokarız.

1 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Mustafa

    Umarım gelirlerde bir artış olur yoksa hepten halimiz harap.