Google Analytics zararlı mı?

Google internet kullanıcıları için bir nimet. Daha önceleri web sitesi sahipleri içinde bir nimetti ama yavaş yavaş bir eziyete dönüşür olmaya başladı. İlk önce ücretsiz blog hizmeti blogger kullananlar ihmal edildi. Daha sonralarda web sitelerinde Google Adsense reklamlarını yayınlayıp gelir elde eden site sahipleri vurgun yedi şimdi ise Google’un site istatistiklerini analiz eden servisi Google Analytics tarafından mağdur olmaya başlıyorlar.

Bu servis hizmete ilk başladığı yıllarda ücretli hizmet veren bir analiz aracıyken birkaç sene önce ücretsiz hale gelerek en popüler site sayaç ve analiz hizmeti olmayı başardı. Hemen hemen her site Google Analytics kullanmakta. Çok gelişmiş özellikleri ile sitenizi her yönüyle inceliyor. Örneğin siteniz yavaş açılıyorsa size sitenizi daha çabuk nasıl hızlandıracağınız konusunda kendi analiz sonuçlarından faydalanarak yardımcı oluyor. Sitenizin link yapısı verimli değilse (etiket, alt bağlantılar) bu konuda size fikirler verip yapınızı düzeltmenizi sağlıyor. Sitenizin bir kelimede üstlere çıkmak istediğini fark edip o kelimede neler yapabileceğiniz konusunda size yine yardımcı oluyor.

Bu kadar gelişmiş bir hizmet olmasına karşı bir çok webmaster bu analiz aracının site ziyaretçi sayısına müdehale ettiğini düşünmekte. Günlük ziyaretçi sayısı belli bir sayıya geldikten sonra orada çakılıp kaldığını bazı günlerde ufak artışlar yaşar gibi görünmesine rağmen hep aynı seviyede ilerlediğini belirtmekteler. Tüm siteler hemen hemen aynı seviyede tutulup eşit durumda kalıyorlar. Bugün bir kelimenin aramasında 1. sayfadayken birkaç gün sonra arka sayfalara düşülüyor diğer bir site aynı kelimede 1. sayfaya geliyor, yine o birkaç gün sonra arka sayfaya gidiyor.

Bu böyle dönüp dönüp dolaşıyor. Bu durumda bende bu webmasterlara katılıyorum. Blog sayfamı açtığım 2005’ten 2007 yılına kadar hiç istatistik hizmeti kullanmadım. 2007’de Google Analytics ücretsiz olunca onu kullanmaya başladım taaki 2010 yılbaşına kadar. Daha önceleri hep 150-200 ziyaretçi bandından seyreden blog sayfam Google Analytics kodlarını kaldırdıktan sonra ilk önce 200-300 baındına şimdi ise 350-500 bandına girdi. 6 aylık süreçte gözle görülür bir artış yaşadım. Bazı kelimelerde sürekli sıralama yükseliş ve düşüşü yaşarken şimdi bu kelimelerde 1. sayfada sabitlenmeye başladığımı gördüm.

Bu durumu yaşayan tek kişi ben değilim. Webmaster forumlarında sıkça dile getirilmekte. Sizlerde de durum aynımı acaba?

19 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Servisci

  İsa hocam bence bu kodlar sayesinde Google sitelerimizin inciğine cıncığına kadar takip edebiliyor sonuçta bir çok ceza botları tarafından yakalanıp ceza veriliyor durum bu halde olduğundan eğer ceza yiyecek bir işlem yaptıysan sitende köprü sayfa yada aynı içerikleri tekrarlama yada resimler ile alakalı sorunlar Google botları önce elinin altındaki siteleri botları sayesinde inceler daha sonrasında ise ulaşılamayan yada ulaşılması için istatistik tutulması gereken incelenmesi gereken sitelere bakar.

  Yani kısacası evin anahtarını Google’ye vermiş olursunuz onun hoşuna gitmeyen birşey yaptığınızda ise direk ceza ile karşılaşabilirsiniz yada sıralamanızında değer kaybı yaşayabilirsiniz.

 2. Dede

  abi gerçekten ilginç aynı durum bendede var 3 gün boyunca hit 253 254 252 şeklinde gider mi 🙂

 3. ea

  Sadece tanıtım amaçlı bir index 2-3 yan sayfadan oluşan siteler için gayet yararlı olur. Zirveye oynayanlar için zararlı tabi.

 4. Anıl

  Benim sitemi fırsatınız varsa kontrol edermisin sürekli aynı şeyler olmak zorunda bu google ın gözünden ilerde yavaş yavaş düşeceğim anlamına mı geliyor ? Yada güncellenebilmek için birde blog sitesi falan mı açayım subdomain ile.

  http://www.nerdenkiralasam.com

  1. isa koç

   Evet blog.nerdenkiralamasam.com gibi bir sayfa açabilirsin. Buradan araç kiralamada dikkat edilecek konular vs. çeşitlendirerek günlük yada haftalık yazı yazmayı deneyebilirsin. Çok faydası olacaktır.

 5. Anıl

  Bu süreç yeni kurulmuş siteler için geçerlimi peki yoksa belirli bir orana geçtikten sonra mı engelleme işlemi gerçekleşiyor ?

  1. isa koç

   Yeni kurulmuş sitelere özel bir avantaj veriyor Google. İlk 1-2 ay her yazdığı özgün yazıda direkt ilk sayfada çıkartıyor. Eğer bu süre içinde özgün, sürekli ve okuyucu tarafından ilgi çekici yazılar yazmayı sürdürürse Google ona çok iyi destekler veriyor. Bazen forumlarda rastlamışsındır, yok efendim yeni açtığım siteyi ilk pagerank güncellemesinde pr3 yaptım, p4 yaptım falan, bunlar tamamen Google’un ilk 1-2 ayda verdiği bu incele süresinden kaynaklanıyor. Asıl sonraki zamanlarda incelemek gerekli o siteleri.

 6. Anıl

  Peki adwords reklamları almayan sitelerede müdahalesi oluyormudur sizce ?

  1. isa koç

   R10’da tartışıldı baya. adsense reklamı yayınlayanlar bu konuda hem fikir oldular. Aynı izleme kodları onda da mevcut.

 7. online film izle

  Zararlı olsa Google neden alın kullanın der ;
  Türkiye’de birçok büyük site Google Analytics kullanıyor. Bence her söylenene inanmayın !

  1. Kuntakinte

   Zararlı derken siteye direk bir zararı yok zarar şurda başlıyor sitenizin tüm istatistiğini Google’ye emanet etmiş oluyorsunuz bu sayede Google sizin siteniz hakkında yeterinden fazla bilgi toplayabiliyor ve bu bilgiler sayesinde eğer sitenizce cezaya maruz kalacak bir durum oluştuğunda direk size ceza verebiliyor. Elbetteki Google alın kullanın hatta bedava kullanın der Google bu hizmeti size neden bedavaya versin ? Biraz bunu düşünün sonrasında’da ceza yediğinizde hep aynı şey söylenir Google Webmaster Tools’ta gelen ceza uyarısı nedir ? Eğer Tools’a üye değilseniz cezanın size verilmesi uzadıkça uzar çünkü yeterli bilgiyi sitenizden alamaz diceksinizki Googlenin buna gücü yetmiyormu ? elbette yetiyor ama kaynaklarının büyük bir kısmını buna harcamaları gerekiyor buda Google’nin işine yaramıyor bu yüzde’de size bir tools veriyor kaynaklarım sömürülmeden sizi yakalayım diyor kısaca …

 8. mehmet

  belgi yersiz olacak ama acaba r10dan davetiye gönderebilecek arkadaş varmı aranızda?

 9. erhan

  Bilgilerimiz kesinlikle manipüle ediliyor.

 10. nomedsoul

  ben kullanmıyorum uzun zamandır. çünkü bir forumda konusu geçmişti geçen sene başlarında kaldırdım mutluyum.

 11. yenilmez

  Katılmamak elde değil. Artık herşeyimizi yönetir oldu bu google. İlk başlarda çok seviyordum ama artık nefret eder oldum ya.

 12. isa koç

  Evet bu yazıyı yayınladığında okumuştum ben. Eklentiyi kurdum ama dizin açmadım. arkadaşlarımada bu eklentiyi kurdum. isakoc.com/google.php diye bir arama sayfası oluşturdum ve tüm arkadaşlarımın açılış sayfasını burası yaptım. Fark etti baya. 650k’lardaydım bir ara 300k’ya kadar indim ama daha sonra siteme 2 ay kadar yazı eklemedim. Bu yüzden bayaa bi düştü sitem. Daha sonra konu eklemeye başladığımda da aklımdan çıkmış bu eklenti. şimdi tekrar getirdin aklıma teşekkürler. Şuanda 239k’dayım. Bakalım 100k altına inmeye çalışıcam şimdi.

 13. umut

  bu teorinde çok mantıklı gerçekten..

  alexa ile ilgili bir makalem var r10da onu okursan sevinirim siten rahatlıkla 50kya gelir
  r10.net/alexa/516651-alexayi-100kya-kadar-cekme-sirri-sir-aciklaniyor.html

 14. umut

  en çok yorum alan konuyu açmıştım r10 da zaten bende analytics kodlarımı kaldırır kaldırmaz yüzde yüzlük bir artış yaşadım hemde 3 gün içerisinde

  1. isa koç

   r10’da da tartışıp duruyorlar sık sık. hatta yeni bir konu var oradaki çocuk demiş Google analytics sizin sitenizle niye uğraşsın diye söylemiş.

   Bende dedim para için. bir site sahibi yüksek hite sahip sitesindeki adsense reklamlarından her ay 300-500 dolar tık alıyorsa, google her ay para ödicek buna. ama bu site yerine 100 tane düşük hitli sitede adsense reklamları yayınlansa ve bu 100 site 100 dolar barajına 2 senede ulaşsa ne olur. Google her ay adam başı 300 dolar vericeği siteyimi sever yoksa taaa 2 yıl sonra 100 dolar acabilecek siteyimi sever dedim.

   Yani herkes uzun vadeli ödemeyi daha çok sever. Hatta bu sitelerin büyük kısmı daha 50 dolara bile ulaşamadan adsense reklamlarını kaldırıyorlar ve kazandıkları o paraları heba ediyorlar.

   Yani elinde böyle bir imkan varken neden kullanmasın. Kullanıyorda.