Google aramadan sonra tarayıcı piyasasınıda ele geçiriyor

Bundan 2 sene öncesine kadar hep Firefox’un İnternet Explorer’ı Google’dan aldığı destek ile ne kadar zor durumda bıratığını konuşurduk. Her sene açıklanan istatistiklerde arayı dahada kapattığı görülürdü. Bende yine yaklaşık 2 seneyi bulan Firefox kullanımı IE’yi yakalıyor isimli yazımda buna değinmiştim.

Bu döneme kadar Google tüm alanlarda açık kaynak kodlu tarayıcı Firefox’a destek veriyordu. Daha sonra bu desteği ona vermek yerine herkesin bildiği tarayıcısı Chrome’u aynı dönemde piyasaya çıkartmıştı. İlk testlerimde sadelik ve basitliğinden dolayı sadece kafa yormayan 3. bir tarayıcı olarak bilgisayarımda kalıcı yerini aldı. 2 sene içerisinde Firefox ve Explorer’ın üzerine kabus gibi çöktü. Önce Firefox için gönüllü çalışan birçok eklenti geliştiricisi bundan vazgeçip Chrome’a eklenti yazmaya başladılar. Her geçen sürümde git gide severek kullandığım yeni bir Firefox eklentisi daha güncellenmediği için uyumsuz hale geldi ve var olan eklentilerde çöp olmaya başladı. Bu sebeptendirki kullanıcılar artık Explorer gibi Firefox’tan da kaçmaya başladılar. Özellikle son bir yılda artış gösteren tek tarayıcı Chrome oldu, hatta %100 oranında kullanıcısı arttı. Arkasında günde 1 milyara yakın kullanım oranına sahip Google Arama Motoru sayesinde bir sonraki seneye en çok kullanılan web tarayıcısı Chrome olacağı garanti gibi. Bu en çok kıl olduğum noktası oldu zaten Chrome’un.

Yukarıdaki istatistikte son 1 yılda Avrupa’daki internet kullanıcılarının tercih ettiği tarayıcıların istatistiği görülmekte. Bir yanda her ay düzenli bir şekilde artış gösteren Chrome, diğer yanda ise kaderlerine razı olmuş biçimde sanki kol kola girmiş dibe doğru yürüyen Firefox ve İnternet Explorer.

Aşağıdaki istatistikte de Türkiye genelinde kullanılan 1 yıllık internet tarayıcı istatistiği görülmekte. Orada da durum dahada vahim. %70’lerde olan İnternet Explorer %35’i bulan bir düşüşle %45lere, %14’te olan Chrome ise %180’leri bulan artışla %39’lara yükselmiş durumda, Firefox ise %10 barajının altında kalmaya hazırlanıyor.

2 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz
  1. palyaço kiralama

    cok teşekkürler

  2. kadir bereket

    HER NE KADAR KULLANSAMDA CHOREMA FAVORİM