Google, aramalarında Yahoo Buzz’a adil davranmamıştır

Bildiğiniz üzere Yahoo 2008 şubatında buzz adında digg benzeri link paylaşma hizmetini devreye soktu. Yaklaşık 2 yıllık süre içerisinde milyonlarca yahoo üyesine sahip olmanın avantajıyla oldukça popüler hale gelen bir servis oldu. 2 yıllık süreç içersinde Google aramalarında birinci sırada yer alan yahoo buzz hizmeti 2. sıraya inmiş, daha 1 hafta önce hizmete başlayan google buzz şuanda 1. sıraya çıkmış durumda.

Google, daha önce Microsoft’un çıkarttığı Live hizmetinde de aynı durumu yaparak, live aramalarında live.com’u bir süre 1. sayfada çıkartmamıştır. Bu konuda açıklamalar yapan Microsoft yetkilileri, Google’un haksız rekabet yaptığını belirtmişler ancak Google yaptığı açıklamada hiç bir siteye böyle bir haksızlık yapılmasının söz konusu olmadığını belirtmişlerdir.

Fakat bu olay Yahoo Buzz meselesinde tekrar cereyan etmiş durumda ve Google’un bu konuda samimi olmadığı ortaya çıkmıştır. Ben bunu pek adaletli bir davranış olarak görmüyorum. Bu diktatörlük değilde nedir sizce?

*buzz kelime aramazı 17.02.2010 tarihinde çerezsiz olarak Anonymouse.org sitesinden yapılmıştır.

Buzz’ların çıkışlarıyla ilgili haberler
Yahoo Buzz Yayında
Google Buzz aramızda

38 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Tarif

  Google sonuçta bu her şey beklenebilir.

 2. hakan biret

  biz nasıl girebiliriz yahoo buzz yada google buzz aramalara.

 3. alper

  diğer bir nokta da google un yahoo dan iki yıl sonra buzz ismini yeni servisine tercih etmiş olması. bunun üzerine bir de yapıyor bu manipülasyonu.

  1. isa koç

   Evet Google eskiden hep yenilikçi olurdu ama bu sıralar biraz taklitçi olmaya başladı. Mesela son olarak Bing’den arkaplan olayını gördü oda 2 gün önce aynısını yapmaya başladı.

 4. İsa Koç

  Ama yahoonun sitesi 2 yıldır var google buzz daha yeni çıktı.

  Diyelim daha önceden benimsitem.com diye bir site açılmış 2 yıl boyunca faaliyet göstermiş çok beğenilmiş ve pr8 olmuş, sağlam backlinkleri var, site dünya çapında olmuş, tüm arama motorlarında kendi kelimesinde 1. sırada çıkıyor. Sende büyük bir projeyle dünya çapında benimsitem.net adresiyle bir proje üretiyorsun ve bunun üzerine kaç hafta, ay veya yılda yerini 2 yıldır sağlamlaştırmış bir sitenin üzerine çıkabilirsin?

 5. Bloomm

  adam kendi sitesinde kendisini daha iyi konumda sunacak tabikide..

  siz kendi sitenizde
  “xxx.com sitesi benim sitemden iyi” diye birşey yapar mısınız? yapmazsınız tabiki de.

  al yahoo dan aratalım

  http://search.yahoo.com/search?p=buzz&toggle=1&cop=mss&ei=UTF-8&fr=yfp-t-701

  “Google buzz ” 4. sırada çıkıyor yahoo da.

  Google 2. sırada iyi bırakmış

  unutmayalım ki
  “Herkes kendi değerine, bir başkasınınkinden daha fazla sahip çıkar”

  not: herkez değil. Herkes dikkat edelim türkçe yazıp-okuyanlar olarak

 6. İsa Koç

  Sürekli olmasada bir kaç aylığına, en azından google buzz’unda pr8lere falan ulaştıktan sonra yahoo buzz’un üstüne çıkmasını bekliyordum.

  Yani çıkar çıkmaz üste çıkmasını yadırgadım. Demekki bizim emeğimizle aynı isimli birşeyde çıkarsa hemen bizimkini yoksayıp kendi projesini çıkarıcak ve bizim projemizi öldürücek google.

 7. DooMsDaY

  Ilk sirada yahoo’u gostermesini gercekten bekliyormuydunuz ?

 8. Welt

  Resim Yeterli Olmuş. 😀

 9. Meta99

  Yani sonuçlara manuel olarak etki edebildiklerinin güzel bir göstergesi olmuş.
  Bence google’nin imajını zedelemekten öteye gitmeyen acemice yapılmış bir hareket.
  İhtiyacı olduğunuda pek düşünmüyorum zaten zamanla yahoo buzzla rekabet edecek seviyeye gelecekti zaten. Yazık Google amca yazık. 🙂

 10. Cuhadar

  @djdjdjdeli arkadaşıma.

  Atardım elbette. Google buzz onlarca dilde ama yahoo buz nerde. Google hizmetlerini altarnatifsiz olduğu için destekliyorum. Yahoo ben internetle tanışmadan uzun süre önce vardı ve hizmetlerinin tamamı ingilizce idi. Google yahoodan çok sonraları piyasaya çıktı ve hemen hemen her hizmetini farklı dillerde kullanıcılarına sunmaya çalıştı. Ben anladığım dilden olan hizmeti kullanırım. Yahoo buz Türkiye de ilk sırada isterse milyon aramada çıksın umrumda olmaz çünkü ingilizce. Kullanamayacağımdan değil ama ortada altarnatifi varken neden onu kullanayımki. Orkut bile yıllar oldu Türkçe hizmet veriyor. Yahoo nnun saçma sapan bir tr uzantılı sayfasından başka neyi var. Ben google yi tekelcilik oluşturduğu için değil ücretsiz hizmetlerini beni anlamaya çalışıp bana uygun hale getirmeye çalıştığı için destekliyorum. Ücretsiz hizmetin TEKEL’i olmaz. Google hizmetini biliyorum ki sizde kullanıyorsunuzdur. Ve en adalaetlisi benim dese de kullanmaya devam edeceksinizdir. Hadi yalan söyledi siz de bırakın bakalım bırakabilecekmisiniz. Bana demogoji yapmayın lütfen… Google sizin elinizde olsa idi ne yapardınız düşünmek bile istemem.

 11. İsa Koç

  Hocam site senin diye istediğini yapmak pek etik değil. Örneğin bakkalına gelen müşteriye istediği ürün yerine başka ürün satmaya çalışırsan müşteri bundan hoşlanmaz.

  Yani site onun diye her istediğinde ciddi rakiplerinin sonuçlarıyla oynamaması lazım.

 12. Spider58

  Site adamların hocam normaldir. yahoo da kendinde kendisini önde çıkartır.