Google Chrome 4. yılına ayak yapma lideri olarak girdi

Google’lun, kendi gibi para babaları Apple, Microsoft ve müzmin bir dernek olan Opera Inc’in internet tarayıcıları karşısında Mozilla derneğinin Firefox’una destek vermeyi bir namus vazifesi olarak addetti. Her platformda Firefox’a sonsuz destek sundu, hatta Adsense kullanıcılarına Firefox’u önermeleri halinde ücretler bile ödedi. Ama bu kadar çok destekten sonra bu tarayıcı parazının çok kârlı bir iş olduğunu farketmiş olacak ki, bundan tam da 4 sene önce en büyük dostu olduğu Firefox’a bir anda sırtını çevirip Google Chrome web tarayıcısını piyasaya sürdü.

Bu 4 senelik süreçte görünüm sadeliği ve üzerinde yer alan araçların sadeliği ile gerçekten çok hafif bir tarayıcı oldu. Pc’yi tek başına çalışırken diğer tarayıcılar kadar kasmamasını takdir ettim, ama sayfalarda dolanmasında, aşırı sayfa açıp çalıştırmasında henüz Firefox’u tek geçerim.

Benim takıldığım nokta şu, bir Adobe Photoshop 1990’dan bu yana 22 senede sadece 13 sürüm çıkartmış, ara güncellemeler hariç program adeta her sürümde kullanımında görünümümde devrim yapmasına rağmen bu kadar sürede sadece 13 sürüm. Bir diğer program Winrar, yıllardır görünümünü pek değiştirmez 1993’ten beri, sadece 3 sürüm çıkartmış ara güncellemeler hariç, sıkıştırma piyasasının bir numarasıdır.

Vs. vs. bunun gibi bir sürü programlar var dersek, daha 4. senesine giren ve ilk günkü halinden çok fazla büyüüüük değişiklikler yapılmamış olmasına rağmen Google Crome’un 21 sürüm çıkarttığını iddaa etmesi ara güncellemeler hariç bana çok kaypakça geliyor.

Resmen Google kelime oyunu yapıyor gibi ve millette bunu yiyorki 8 senede 3 sürüm çıkaran Firefox’ta bunu farkettiği için ona ayak uydurma amacıyla aynı oyuna başvurmak istedi ve 8 senede çıkardığı 3 sürümün akabinde 2 senede üzerine 12 sürüm çıkararak 15. sürüme geldi.

4 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz
 1. Semih

  Ben Google’ın her konuda lider olduğunu düşünenlerdenim. Chrome’da öyle.

 2. Hasan

  Senle aynı düşünceleri paylaşmıyorum.Eğer bu kadar güncellemeden sonra pek bir şey değişmemişsin demişsin fakat dünyanın en çok tercih edlen tarayıcı olmasının sebeb. hızlı ve hafif bir program olması bu yüzden her güncelllemede güvenlik açığı stabileze çalışmaları yapıdığını düşünüyorum 😆

  1. isa koç

   Hafif hızlı olmasında seninle hem fikirim, ama burada demek istediğim bütün herkes güvenlik güncellemeleri ve hata giderme güncellemelerini atıyorum 3.1 kısmından sonra gelen kısmına bir noktalı sayı daha ilave edip oradan devam ederlerdi. Misal 3.1.36 gibi. Ama Chrome her güvenlik güncellemesinde veya hata düzeltiminde 1.0 – 2.0 şeklinde ana rakamı artırıp durdu. Hani ilk başladığı zamandan bu yana ne değişti dersen, sadece eklenti eklenebilir olması, sürekli hafif ve hızlı kalabilmesi ve ayar panelinin değiştirilmesi dışında çok mühim bir güncellemesi yok.

   İşte benim sitemim şuanda 2. veya 3. sürümü olması gerekirken 22. sürümünü çıkartmış olması.

 3. ahmet sefa

  google = internet demek.ve google yakında tüm teknolojiyi yönetecek gibi görünüyor