Google dostuyla düşman olmaya devam ediyor

Goolge şuanda dünyanın en çok kullanılan web hizmeti. Bu noktaya kurulduğu 1999 yılından beri 11 yılda müthiç bir yükselişle geldi. Fakat bu hızlı yükselişini kendi başına gerçekleştirdi dersek yanılmış oluruz. Google’lun kurulduğunda eposta pazarı Yahoo, Microsoft ve Aol’un elindeydi. Arama motoru ise Yahoo ile Microsoft’un elindeydi. O dönemde web sitelerinin yoğunluğu fazla olmadığı için arama kısmı Yahoo ve Microsoft’u tüm dikkatlerini buraya vermemelerine neden oldu. Onlar o dönemde en büyük ilgiyi gören Eposta hizmetine yönelmiş ve aralarındaki rekabeti bu yöne aktarmış durumdaydılar. Google ise bu iki internet devinin pek önemsemediği arama pazarına ciddiyetle girerek ilk adımı atmış oldu. Ama bu çıkışına karşı Microsoft ve Yahoo karşısında tutunabilmek için güçlü destekçiler gerekmekteydi.

Goolge en büyük rakipleri Microsoft, Yahoo’ya kafa tutabilmek için arkasına televizyon medyasından CNN’i, teknoloji dünyasından Apple’ı ve yazılım dünyasından Mozilla’yı ve İnternet dünyasından ise alexa.com, amazon.com gibi popüler sitelere sahip Amazon’u ve internet hizmeti ile mail hizmeti sunan AOL’u alarak bugünkü noktasına gelebildi. Bu dostluk kurduğu firmalarla yaptığı anlaşmada ben senin işine karışmayacağım sende benim işime karışma ama birbirimizide sektörlerimizde başalarılı olabilmek için daima destekleyelim politikasını uyguluyorlardı.

Diğer tüm dostları Google’un işine köstek olmadılar ama Google sırasıyla Chrome internet tarayıcısı ile çok büyük destek verdiği Mozilla’nın Firefox’una rakip çıkartmış oldu. Bu durumdan dolayı açık kaynak kodlu yazılım geliştirme derneği olan Mozilla ile araları açılmış oldu.

Herkez Google’un sadece bu yaptığı atakla sınırlı kalacağını düşünürken bu kezde Nexus One ile cep telefonu işine girerek Apple ile aralarını açmış oldu. Hatta düne kadar Google’dan övgü ile bahseden Apple’ın CEO’su Steave Jobs yer yer Google’a sitem dolu sözler etmeye başladı. Çok geçmeden çıkarttacağını açıkladığı Google TV ile Apple’ı birkez daha kızdırmakla kalmayıp CNN’ininde tepkisini çeker oldu.

Şimdi ise son olarak adeta kanka oldukları internet sitelerinin istatistiklerini tutan Alexa ile küsme aşamasına geliyorlar. Google reklamlarını yönettiği Doubleclick’in tuttuğu istatistikler ve google arama istatistiklerini birleştirerekl oluşturduğu Adplanner hizmeti ile Alexa’nın alanı olan internet istatistiği alanınada el attı.

Microsoft ise geçen aylarda yıllarca düşman olduğu Yahoo ile dosluk antlaşması yapmıştı. Eğer Google dostları ile düşman olmaya bu şekilde devam ederse daha önce kaybeden Microsoft olmaya başladığı gibi bu kez kendisi olabilir.

8 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz
 1. Forumzamani

  Googlenin İşine Akıl Sır Ermez 🙂

 2. Futbol Merkezi

  Teşekkürler Güzel Bi Konuya Değinmişin

 3. Biğçem şen

  gıcık oluyorum zaten şu google’la. umarım ülkemizde de çinin baidusu gibi birşey çıkarda bizde el alemin eline bakmak zorunda kalmayız.

  1. isa koç

   Eve kısa zamanda muhakkak yapmamız lazım. çünkü geç kalırsak artık bunların eline bakmaktan başka çaremiz kalmayabilir.

   şuanda ara.com.tr var ama adamların yeterli sermayesi yok galiba. tam iyi anlamda hizmet veremiyorlar henüz.

 4. Dizi izle, Dizi Seyret

  tek birisi olması her zaman bizler için kötüdür, bunu hedeflediğini düşünüyorum ben de soğudum..

  1. isa koç

   Evet google hepsini yavaş yavaş devre dışı bırakıp sektörlerde tek olmaya çalışıyor. Microsoft’tan bile daha tehlikeli ilerliyor Google tekel olma konusunda.

 5. NeoMad

  Goolge bu ne zaman ne yapacağını kimse bilemez.

 6. beyzaBoz

  Google’u eskiden çok severdim ama şuanda herkesden daha fazla tekelci konuma geldi. Sinir ediyor artık beni.