Google Kullanıcısına Hizmet Yerine Parayı Seçti

Google ilk arama motoru dünyasına çıktığında bir vizyonu vardı, bu da insanları görsele boğmadan, reklama boğmadan aradığı şeye en kolay şekilde ulaştırmayı hedeflemesiydi. Neredeyse 10 yıldır bunu ter temiz yapıyordu, son 5 yıldırda fena sayılmadan yapıyordu. Aramalarını solda, reklamlarını da sağda gösteriyordu. Google’un kullanıcıya değer veren bu yönü onu Dünya da %95’lere varan oranda tercih edilen arama motoru yaptı.

Fakat acımasızca yeni bir kararla Google önce sadece sağ tarafta gösterdiği reklamlarını önce 1 adet olarak arama sonuçlarının üstüne de reklam ekledi, üstelik sağ taraftakinden çok daha belirgin şekilde. Bu zaman içinde 2, 3 olarak arttı. Son bir hamle ile sağ taraftaki reklamları tamamen kaldırıp arama sonuçlarının üstünde görünen reklam sayısını 4’e çıkardı. Böylece doğal yollarla Google’da 1. sıraya çıkmak artık hayal oldu, çünkü önünüzde artık 4 tane reklam var. En fazla 5. sıraya çıkabilirsiniz.

Bu yeni hamlesi Adwords kullananlara artı olarak etkisi elbet olacaktır ama çıkış noktası insanlara en doğru bilgiyi en düzgün şekilde önlerine iğrenç reklamları dayatmadan insanlara aradıklarını buldurmayı amaçlayan arama motorunun bu duruma gelmesi tamamen çakallıktır. Çünkü şuanda artık arama algoritmasını hiç geliştirmesine gerek yok çünkü tüm sonuçlarını para veren insanlara göre odaklıyor artık. O sebeple arama sonuçlarında çıkan kişinin pek bi önemi yok. İnsanlar zaten arama sonuçlarında ilk 3 sıradaki sitelere girip işlerini halletmeyi seviyorlar, 4. siteye bile nadiren giriyorlarken şimdi aramayı tepeye taşıyıp 4. siteyide ekleyerek seo ile yada doğal olarak bir yerlere gelen kişileri direk silip atıyor.

Aşağıdaki ekran resminde göreceğiniz gibi tatil diye arama yaptık, belki bizim amacımız sadece tatil kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenmek ama Google illa da bana tatil satmaya çalışan sitelerin reklamları ile ekranımı dolduruyor. Dikkat ediyorsanız ekran resmini 1920x1080P ebatlarındaki bir monitörden aldım ve bu kadar büyük bir görüntü olmasına rağmen ekran da neredeyse tamamen reklam var, doğal sonuç yok. Reklam diyorum, çünki Google, Maps hizmetininde tekel olması için elinden geldiğince reklam etmeye çalışıyor. (Tam büyük halini görmek için görsele tıklayın)

Google Adwords reklamlarını 4e çıkardı

Bana göre Google artık arama yapan kullanıcılarını hiçbir şekilde umursamıyor, tek umursadığı para olmuş. Eskiden paradan çok kullanıcıya önem veren site, 1. kalemi direk silip attı. Eeee yapılan araştırmalarda gösteriyorki son 3-4 aydır Google’un dünyadaki payı %90’ın altına inmeye başlıyor. Bu gidişle çok değil 2 sene içinde %80 altını bile görecektir, o zaman ne yapacak Google?

5 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. ikinci el eşya alanlar

  parayı veren düdüğü çalar olmuş

 2. sesli chat

  Hocam Facebook ta Reklam vermek daha mantikli degilmi

  1. isa koç

   Hedef kitlene göre değişkenlik gösterir, ticari işlerde google reklamı, sosyal işlerde facebook reklamı daha etkili oluyor haliyle.

 3. Batur

  Evet güzel bir tespit. “Tatil” kelimesinin ilk dört sırasını reklamlar kapatmış durumda. Bununla kalsa iyiydi ancak Google efendi bununla da yetinmemiş. Dördüncü sıradan sonrasına da, ilk dört sıradaki reklam veren siteleri sıralamış. Ayıptır ya! Demek istiyor ki, “bana para veren adamı listelerim” Ama iyi de yapıyorlar aslında, böylece tekelleri kırılma noktasına gelir de biz de bu tekelden kurtulmuş oluruz. Belki bir 10 yıl sonra Google olmayacak. Kim bilebilir ki?

 4. Mehnet

  Gercektende ilk sira hayal oldu