Güneş Enerjisi Panelleri Ve Diğer Sistem Bileşenleri

Güneş enerjisi panelleri yardımıyla elektrik üretmek son yıllarda popülerliğini iyice arttırdı. Bu durumda birçok faktörün etkisi var. Elektrik faturaları özellikle son yıllarda çok büyük zamlara maruz kaldı. Çevre kirlendi ve insanlar bilinçlendi. Şebekede meydana gelen elektrik kesintileri bile bunun için bir sebep olarak sayabiliriz. Çevreye karşı daha duyarlı insanları yetişmesi sonucu çevreyi daha az kirleten güneş enerjisi panelleri kullanarak elektrik üretmek daha cazip gelmeye başladı. Güneş enerjisi panelleri kullanarak elde edilen enerji hem daha ucuz hem de daha çevreci. Üstelik her ay bir eve gelen 100 lira civarında elektrik faturasından da muaf oluyorsunuz. Yani güneş enerjisi panelleri kullanarak elektrik üretmek kulağa gayet hoş geliyor. Bu yazımızda güneş enerjisi panelleri kullanarak elektrik üretmek için kuracağımız sistemde hangi bileşenlerin gerektiği konusuna değineceğiz.

Güneş Enerjisi Panelleri

Diğer adı solar olan bu paneller güneş ışığından yakaladığı enerjiyi elektrik enerjisine çeviriyor. Panel tipine göre verimleri değişmektedir ancak %15-20 civarında bir verimliliği söz konusudur. Halen üzerine çalışmalar mevcuttur. Çalışmalar verimliliğini arttırmak için yapılmaktadır. Bu yüzden ihtiyacımız olan güçten biraz daha fazla değerde panel kullanmak zorundayız.

Akü Grubu

Hava her zaman açık olmayabilir. Güneşin olmadığı gündüz vakitlerinde ve geceleyin enerjiye ihtiyacımız olacaktır. Bu enerjiyi güneşten karşılayamadığımız zamanlarda da bir akü grubu imdadımıza yetişecektir. Çünkü elektriği depolamak zorundayız. Akü kapasitesini belirlerken de güneşsiz geçen gün sayısını ya da saatini hesaplamak zorundayız. Eğer evimizin günlük elektrik tüketimi 5 kW civarında ise tahmini olarak 2 gün bize yetecek kadar enerji depolamak zorundayız. Bu da 10 kW yapacaktır. Sistem gerilimini de 12 V olarak hesaplarsak eğer bize 12 V 1200 Ah değerinde bir akü grubu gerekecektir. Tabi bu sistem ihtiyacımıza göre değişkenlik gösterecektir.

Akü Şarj Regülatörü Ve Evirici

Güneş enerjisi panelleri için hayati öneme sahiptir. Regülatör solar panellerden gelen akımı ayarlar ve akünün tam dolmasını ve tamamen boşalmasına engel olur. Seçilecek olan regülatörün sistemle uyumlu olması çok mühimdir. Güneş enerjisi sistemleri için bir diğer hayati öneme sahip bileşen ise eviricidir. Panellerden gelen doğru akım kullanmış olduğumuz elektronik aletlerde herhangi bir işe yaramaz. Bu yüzden güneş enerjisi sistemleri için evirici kullanarak doğru akımı alternatif akıma çevirmek zorundayız. Tam sinüs çıkışı veren ve vermeyen olarak iki sınıfta incelenirler. Ortalama 80 lira elektrik faturası ödeyen bir ev için tam sinüs çıkışı verebilen ve 2000 Watt değerinde bir evirici kullanmak gerekmektedir.

Düşüncelerinizi paylaşın

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz

~ Bu kanepe boş, sen doldurmak istemez misin? Hadi gel otur ve birşeyler söyle. ~