Güneş Paneli Hayatı Kolaylaştırıyor

Yenilenen enerji kaynaklarında ilk akla gelen Güneşin vermiş olduğu ısı ve ışığı elektrik enerjisine döndürerek evler ve işyerinde kullanılacak hale getiren güneş paneli yapay enerjiye göre avantajlı durumdadır. Paneller üstünde bulunan güneş hücreleri sistemine güneşten gelen ışınlar ile doğru akım meydana gelir. Panellerin kullanıldığı mevsim yada bölgeye göre oluşan enerji miktarı ölçülerek, seri ya da paralel düzenekle işyerlerine yada evlere bağlanır. Elde edilmiş güneş enerjisi elektrik enerjisine dönüşür ve dönüşen bu enerji ile buzdolabı, çamaşır makinesi, TV gibi cihazlar kolay bir şekilde çalışır.

Dayanıklı haliyle uzun zaman kullanılan güneş paneli, enerji tasarrufu sağlar ve çevre dostu haline gelmiştir. Çevrede kirlilik yaratmaz ve sessiz çalışarak rahatsız olmazsınız. Yüksek verim meydana getirmesi ise fazla tercih edilmesini sağlar. Güneşli havalarda özellikle verimi çokça fazladır.

Güneş paneli çıkışına monte edilen özel regülatörler ile 1 yıl boyunca en uygun şartlarda akü şarjı yapılır. Aküde depolanan enerji ise yüksek verimli çeviricilerle 220V AC akıma çevrilmektedir. Güneş paneli almış olduğu enerjiyi ne kadarını elektriğe çevirdiğini elde ettiği verim belirlemektedir. Belirli dalga boyunda ki ışık elektriğe dönüşür, geri kalan miktar ise hücreyi meydana getiren madde tarafından emilmekte ve yansıtılmaktadır.

Güneş Enerjisi Kullanım Yerleri

Maddiyat olarak bütçenizi oldukça olumlu şekilde etkileyen güneş paneli en çok elektrik şebekesinin olmadığı şehir dışı bölgelerde bulunan tarım arazilerinde kullanılır. Tarlanın sulanması için gerekli olan elektrik enerjisini temin ederek, açık arazide kurulan panellere dik açı ile gelen ışınlar yüksek verim sağlar. Ayrıca suyun ısıtılmasında yarıdan fazla faydası bulunmaktadır. Hava gözlem ve orman gözlem meydanlarında, dağ evleri ve deniz fenerlerinde, bina dışında bulunan aydınlatma gereksinimlerinde, petrol boru hattı kurulumu sırasında güneş panellerinden oluşan enerji sistemine ihtiyaç duyulur. Ülkemizin ekonomisine de katkı sağlar. Güneş paneli sistemi her mevsim güneş gören ülkemiz için oldukça önemli hale gelmiştir.

Güneş Paneli Montajı

Binalarda kullanılmayan alan olan çatılar ve terasları iyi şekilde değerlendirerek güneş paneli istenilen her türlü bölüme rahatça monte yapılır. Dar bir alan var ise uygun şekilde konumlandırma yapılır. Kısa süre içerisinde uygun görünen alana yerleştirilerek kullanıma hazır şekle gelir. Binalara eğimli olacak şekilde montaj yapılarak kar ve yağmur suyu birikimi engellenmiş olunur. Ürün çeşitliliği ile her türlü açık bölümlere kolaylıkla montajı yapılır. Kurulum sıkıntı olmadan uygun montaj sistemleri ile yapılır.

2 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. ikinci el eşya alan yerler

    faydalı yazı için tşkler

  2. kombi servisi

    Proje ödevim için çok yararlı oldu teşekkürler.