İlk bilgisayar tecrübem ve internet cafe maceram

İlk bilgisayar tecrübem ve internet cafe maceram

Üzerinden aşağı-yukarı 14,5 sene geçmiş, ama bu hatıramı bir yere yazmak için genede geç kalmış sayılmam. Günümüzde yeni nesil evde olsun, okulda olsun, arkadaşında olsun ya da en azından internet cafede olsun bilgisayarı daha çocuk denecek yaşlarda bırak tecrübe edinmeyi harıl harıl kullanmakta. Bizse ilk bilgisayar tecrübemizi bırak çocuklukla orta okulu taa liseye başlama zamanın da yaşadık. O da yaşamak denirse.

Ortaokulu bitirmişim yeni seneye Ticaret Meslek Lisesine muhasebeci olarak girmeye hazırlanıyorum. Ha istediğimizden mi? yoo, o dönem orta okul mezunları arasında en popüler lise orasıydı. Bizde gittik yazıldık ama diploma notu ile alınıyor, mininmum tercih barajı 5/3,50 bizim ise ortalamamız 3,45. Tembelde bir öğrenci değildim ama sarmıyordu o zamanlar okul, ite kaka geçiyorduk sınıfları. İmamhatiplerin kapatılan orta bölümlerinin son öğrencileriydik, bizler bu okuldan iyice soğuyalım diye ne kadar vasat ya da insanı okuldan soğutan öğretmen varsa bizim okullarımıza göndermeye çalışmışlar anlaşılan. Bizde haliyle çocukluk dönemleri bu oyuna geldik ve imamhatipin lisesinden devam etmek yerine başvurduk Ticaret Meslek Lisesine. O günlerde Özkan isimli bir arkadaş ile ilçe merkezinden evimize doğru gidiyorken yolda Muhammed isimli bir arkadaşımıza rastladık. İlçe merkezinde bir internet cafe açılmış oraya gidiyormuş, bizi de çağırdı, meraktan takıldık peşine.

İnternet cafe bir binanın bodrum katındaydı, bu sebeple yıllarca tabelasında ne yazdığını bile bilmeden oraya bordum cafe demiştik. Bir fiş açtırıp geçtik bir bilgisayarın başına, saati sanırım 400bin liraydı. Ben ve Özkan hiç bilgisayar kullanmamıştık, Muhammed isimli arkadaşta o hafta dayısının evine misafirliğe gitmiş, orada bilgisayar varmış, bu sıkılmasın diye buna mayın tarlası açmış onu oynatmış. O zamanlar kimseler bilgisayar kullanmasını bilmediği için internet cafelerde istediğin şeyi açmak için sana yardımcı olan personeller var. Abi bana şunu aç bunu aç diye bağırıp duruyor herkes. O zamanlar oynanan oyunlar NeedForSpeed II SE, Fifa 98, Fifa 99, AgeOf Empires, Mortal Kombat, Quake III, Test Drive 6 ve GTA 2 gibi oyunlar oynanıyordu. Bizde seslendik seslendik bir türlü sıra bize gelmedi, biz bilgisayara bakıyoruz bilgisayar bize, sonunda Muhammed arkadaşımız misafirlikte oynadığı oyun olan Mayın tarlasını açmak istedi. Bir müddet başlat menüsünün içinde Mayın tarlasını aradıktan sonra meşhur donatıların içindeki oyunların arasında bulduk. Bir müddet oynadıktan sonra Özkan’a al sende oyna dedi, Özkan’ın ise yok ya bozulacak üstüme kalacak demi diye tepki vermesi hala hatırımdadır 🙂 İlk internet cafe deneyimimde 20 dakikalık bir fiş ve hiç bilgisayar kullanmadan ödenen paranın ardından oradan ayrıldık.

Daha sonra sık sık oraya uğradık haliyle ama geriye dönüp baktığımda ben bu kadar bilgisayar cahilimiyşim dedirtiyor her seferinde.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Görsel alıntı: http://www.negros-island.com/negros-oriental/tourist-spot/mabinay-internet-cafe.htm

4 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Faruk ŞAHİN

  Hepimizin eskiye dair böyle anıları var güzzel yazı olmuş. benim favorim midtown madness dı 🙂

  1. isa koç

   Evet, GTA ve NFS2 ile birlikte en çok oynanan oyunlar arasındaydı, ben NFSyi daha çok sevdiğim için bir kaç kuruşumu genelde onunda değerlendirirdim.

 2. İsa Koç

  :)) Güzel anıymış, ama başın daha da ağrıyabilirmiş ama o zamanlar küçüklerin internet cafeye girişinde bir sınır yoktu. Şimdi ise 12 sorunu var. Ama hoşuma gidiyordu internet cafe ortamı, sıcak ve rahatlatıcı bir ortamdı. Oynar oynar sonra yağmur altında eve dönerken oyunlarda yaptıklarımızı konuşurduk.

  1. Onur

   Aynen öyle 🙂 O geri dönüşlerdeki muhabbetlerde ayrı bir güzeldi.Eski günleri özledim, duygulandım bir an :))