İlk bilgisayarım bir IBM’di

IBM_NetVista_A20Benim ilk bilgisayarım baya bi iyiydi, 2000 de 300 milyon liraya almıştım. IBM’min HP ile birlikte kişisel bilgisayarlarda tekel oldukları zamanlardı. İnternet yok gibi, dergilerden ücretsiz İxir internet paketleri topladığım zamanlar. Tabi ücretsiz internet paketi demek ücretsiz anlamına gelmiyor. O zamanlar 56 K modemlerle telefon hattını bilgisayara bağlıyorsun ve sonra kullandığın dakika kadar ev telefonuna kazık gibi fatura geliyor. Hatırlıyorum 1 siteyi ortalama 30 ila 60 saniye arasında açıyordu. Belkide 3ü1 arada kahveler o zaman moda oldu. Çünkü bir kaç site adresi yazıyordun, sonra onlar açılana kadar kahve mi içicen, çaymı içicen gidip işlerini halledip geliyordun.

Bilgisayarım IBM Netvista A20 idi. Özellikleri;

  • 17″ monitör, o zamanlar için süper ötesi bir boyut, renkler çok canlı ve titreme yok denecek kadar az.
  • PIII 800 MHZ, ayrıca 256 KB işlemci cache’i var. Yıllar sonra bile bu işlemciye ikinci el piyasasında çok iyi para veriyorlardı.
  • 64 MB Ram 133 mhz hızında
  • 10 GB Harddisk (aldığımda 15 Gb sanıp çok sevinmiştim, ama bilgisayarı açtığımda 10 olduğunu görmek çok üzücü olmuştu, başkaları 4 GB kullanuyordu ama 15 bekleyip 10 bulmak genede üzüntü vericiydi)
  • 40X CD-Rom (bi tane CD-Rewriter’im olmasını çok istemiştim ama tam 4 yıl sonra olacaktı, çünkü çok lüks bir aletti benim için)
  • 56K modem, daha sonra V.92’ler çıktı %30 daha hızlı internet diye ama dünya çoktan ADSL’ye geçmişti.
  • 512 KB Onboard ekran kartı, bilgisayarım da tek nefret ettiğim parça buydu. Parça da sayılmaz, anakarta monteli, gücünü ram’den çalan bir dahili parça. Hayatımız da Onboard diye tiksindirici bir özelliğin olduğunu bu ekran kartı ile görmüştüm. (Ama bir tane Voodoo3 3000 ekran kartım olmasını çok istiyordum, çünkü piyasanın gelmiş geçmiş en iyi ekran kartıydı ve 3 boyutlu oyun grafiklerini destekliyordu. O yıllar tek fenomeni olduğumuz oyun olan NFS 2Se’nin 3 boyutlu versiyonunu oynamak bir hayaldi benim için. Hiç olmadı, bu hasreti tam 6 yıl sonra giderebildim. :,( )
  • IBM Klavye, Mause + 2’li hoparlör seti

1999 yılında Lise de bilgisayar bölümü okumaya başlamıştım ama ilk bilgisayarımı 2000 yılında olmuştu. Çok garip bir durumdu, çünkü daha yakından görmediğin bir alet ile alakalı bir bölümde okuyordum. Ama bu bilgisayarı aldıktan sonra benim herşeyim olmuş, tüm uğraşımı ona ayırır olmuştum, çok seviyordum onu. Parçalıyor, çöktürüyor yeniden kuruyordum, ilk web site tasarımı onla öğrenmiş, ilk ses kaydı ve montajını onla yapmıştım, mesleğimin ilk adımlarını hep kendi kendime bu bilgisayarda öğrenmiştim.

Tam 4 yıl harika bir zaman geçirmiştim ilk bilgisayarımla.

Düşüncelerinizi paylaşın

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz

~ Bu kanepe boş, sen doldurmak istemez misin? Hadi gel otur ve birşeyler söyle. ~