İngilizce’yi İrlanda’da Öğrenmek, Dil Kursları

İngilizce hem sosyal hayatımızın hem de iş hayatımızın vazgeçilmezi. Gönül isterdi ki tüm dünya Türkçe’yi yerel dil olarak kabul etsin ama geçmişte yaşanmış gelişmelerden dolayı şuan da İngilizce dünyanın yerel dili olarak kullanılmakta. Özellikle internet ile iş yapanlar, en basitinden Aliexpress, Amazon gibi yurtdışı sitelerden alışveriş yaparken bile İngilizcemiz yetersiz ise çok zorlanabiliyoruz.

Bir çoğumuz okullar da gördüğümüz İngilizce dersleri ile adeta İngilizce’ye küsmüş durumdayız. Daha doğrusu okullarımız daki İngilizce öğreten öğretmenler de İngilizce öğrenmeye muhtaç durumdalar. Özel dil kursları ise bizlere belirli bir düzeye kadar İngilizce öğretebilmekteler. Çünkü orada gördüğümüz eğitimden sonra sokağa çıktığımız da yine karşımıza Türkçe çıktığı için öğrendiklerimizi pratiğe dökmekte çok zorlanıyoruz, hatta yerimiz de sayıyoruz. Sokakta yabancı birisi ile karşılaştığımızda da pratiğimiz yeterli olmadığı için kitlenip kalarak bildiğimizi de unuttuğumuz çokça olmuştur.

İngilizce Bilmek Neden Önemli?

Büyük bir firma çalışanı olsakta yada sadece kendi evimizden bir iş yapsakta ülke içi pazarla sınırlı kalmamak istiyorsak, satışlarımızı katlamak istiyorsak İngilizce vazgeçilmezimiz. Kendimden örnek verecek olursam Türkiye içerisinde internet üzerinden bir markanın motosiklet yedek parçalarının satışını yapıyorum. Web sitemde sadece Türkiye pazarına hitap etmek yerine İngilizce dili de ekleyerek yurtdışına açıldık ve satışlarımızı 2 kat artırdık.

Bir Almanca ile sadece Almanya ve çevresindeki bir kaç ülke halkı ile konuşabilirsiniz, Fransızca ile Fransa dışında birkaç Afrika ülkesi ile ama İngilizce ile tüm dünyadan kendinize muhatap bulabilirsiniz. Sadece bununlada sınırlı değil. Bugün sanal dil çeviri asistanları bile otomatik bir dil çevirisinde İngilizce’ye öncelikle odaklandıkları için artık sadece İngilizce konuşarak %99 oranında Almanca, Fransızca gibi dillere bile anlık yazılı çeviri yapabilen Skype ve benzeri uygulamalar var.

Kısacası günümüz de insanların ortak iletişim noktası ve biz maalesef bunu öğrenmeye mecburuz.

İngilizce’yi En Kolay Nasıl Öğrenebiliriz?

İngilizce öğrenimin de artık günümüzün vazgeçilmezi olan yerinde öğrenmek şu anda en iyi çözüm olarak durmakta. Çeşitli yurtdışı eğitim firmalarına gidip, yurtdışında dil okulları konusunda bilgi almakta bana göre fayda var. Çeşitli ülkeler hakkında bilgi almakta fayda var, tabi her ülke size en iyi sonucu veremeyecektir. Örneğin bir çok kişi Amerika Birleşik Devletlerine gitmeyi düşünüyor ama orada ağır yaşam şartları ve yüksek dil okulu fiyatlarını göz ardı etmemek gerekiyor.

İngilizce eğitimi alacağımız en iyi yerler için nelere dikkat etmeliyiz?

  • Resmi dili İngilizce olana bir ülkede İngilizce öğrenmek
  • Ucuz konaklama imkanı
  • Ekonomik yaşam maliyetleri
  • Geniş iş imkanı

Dünya’nın bir çok ülkesin de resmi dil olarak İngilizce mevcut ama bu ülkeden ülkeye aksan farklılıklarına neden olabiliyor. Örneğin Amerika’da öğreneceğiniz bir İngilizce ile Hindistanlı yada Çinli bir kişiyle anlaşmak oldukça zor. Hatta ABD’de bile bölgeden bölgeye kendi aralarında aksan farklılıkları yaşayabiliyor ve birbirinin dediklerini anlayamayabiliyorlar. Açık ve her ülke insanı ile kolayca anlaşabileceğiniz bir İngilizce için tabiki başta Britanya adasındaki ülkeler gelmektedir. Örneğin İngiltere, İrlanda gibi.

İyi bir kurs bulmanız yeterli sayılmaz aynı zaman da gittiğiniz yerin kira gideri, yiyecek ve diğer fatura giderleri de sizleri çok zorlayabilir. Bu yüzden eğitim alacağınız ülkeyi de çok titizlikle seçmeniz gerekmekte. Bu bağlamda uygun fiyatlı ülkeler içinde Malta ve İrlanda ön plana çıkıyor. Çünkü bu ülkelerde vergi oranları çok düşük olması ve özellikle İrlanda’nın Avrupa Birliğine üye olması sebebiyle imkanların bol olması sayesinde orada yaşamak oldukça kolaylaşıyor.

Geniş iş imkanı bulabilmek için Amerika, İngiltere’yi düşünüyor olabilirsiniz ama İrlanda’da İngilizce eğitimi almak bir çok açıdan öne çıkıyor. Bu ülkenin vergi oranlarının yabancı yatırımcılar için %1 olması sebebiyle Amazon, Google, Microsoft, Ebay gibi teknoloji odaklı firmaların bölgesel merkezi yönetim üssü olarak seçmekteler. Buda size büyük firmalarda kolay iş bulma imkanıda tanımaktadır. Bu yüzden İrlanda dil okulları benim favorilerim arasında birini sırada yer almakta.

Bu konuda sizlerin tecrübe ve fikirleri de yurtdışında dil eğitimi almak isteyenlere faydalı olacaktır. Bu yüzden yorumlarınızı muhakkak paylaşmanızı rica ediyorum.

Düşüncelerinizi paylaşın

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

~ Bu kanepe boş, sen doldurmak istemez misin? Hadi gel otur ve birşeyler söyle. ~