Instagram’a gelen yeni fotoğraf özellikleri ve diğer eksiklikleri

Instagram yaklaşık 2 gün önce 10 yeni fotoğraf düzenleme özelliği eklemiş. Tabi video özelliğinden faydalanamayan biz android 2.3 versiyonu kullananları bu özelliği gene kullanamayacaklar orası ayrı. Yeni özellikler ilk olarak tabi patron sınıfının başta kullandığı IOS cihazlara gelmiş tabiki hemen akabinde de Anroid 4 üstü kullanıcılara da sunuldu. Gerçi Pixlr gibi bir efsane bu işten zarar görecek ama yapacak birşey yok, herşey kullanıcılar için. Ordan oraya git, zaten güç bela çalışan telefonada ikinci bir uygulamayı yüklemek zorunda kalıp iyice ağırlaştır gibi sorunlarla uğraşmayacağız en azından.

Filtreler aşağıdaki gibi

  • Filter Strength
  • Adjust
  • Brightness
  • Contrast
  • Warmth
  • Saturation
  • Highlights
  • Shadows
  • Vignette
  • Sharpen

Instagram'a gelen yeni fotoğraf özellikleri ve diğer eksiklikleri

Instagram çıktı profesyönel fotoğrafçılık öldü! mü?

Bu yeni eklenen fonksiyonlar her amatör kullanıcının çektiği çoğu zaman basit fotoğraflara çok derin zenginlik ve profesyönellik katacağı bir gerçek. Bir çok profesyönel fotoğrafçı bu durumdan çok şikayetçi haliyle. Diyorlar ki (benim düşüncem bu tabi) bizler çok uğraşıyoruz, çok didiniyoruz ve emek vererek en iyi anları en iyi tonlarla yakalamaya çalışıyoruz, onlarsa iki tuşla dandik fotolar çekip bu programlarla onları profesyönel hale getirip bize hava atıyorlar.

Düşündükleri aslında bir miktar doğru. Ama atladıkları bir nokta da var. Ben mesela çevremdekilere nazaran makinalardan çat pat anladığım için kendimi onlara göre fotoğrafçı sanardım. Çektiğim fotoğraflar ise vasatın üzerine geçmezdi ama Instagram kullanmaya başladıktan sonra aslında gerçekten bu işten anlamadığımı farkettim.

Sonra instagramda paylaşımdan önce fotoğrafdan aldığım bir kareyi seçmek için fotoğrafın en iyi noktasını seçeyim derken farkettim ki ben bu kareyi burada değil fotoğrafı çekerken almam gerekiyormuş. Bende bundan sonra ne yaptım fotoğraflarımı çekerken kadraja girecek görüntüleri, kameranın hangi ufuk çizgisini baz alacağını, odaklanacağı noktaya falan dikkat etmeye başladım. Bu da bir nevi bana ve beni gibilere ders olup amatör bir fotoğrafçıyı bu işten bir miktar anlar hale getirdi. Yani Instagram bizlere fotoğraf nası çekilir, çekerken nelere dikkat edilir bunları dolaylı yoldan öğretti.

Mesela örnekleme için Instagram hesabımın ilk fotoğraflarıyla son fotoğraflarını kıyaslayın.

Retrica ile Instagram hakkında

Instagram’ın yeni özelliklerine eklemesi gereken bir başka fonksiyon daha şart. Instagram fotoğraflara efekti hep fotoğraf çekildikten sonra veriyor. Son zamanlarda oldukça popüler olan uygulama Retrica’yı sanırım hepimiz biliyoruz. Bu kadar çok popüler olmasının sebebi Instagram’ın yaptığı işi sonra değilde önce yapması, yani efektleri çekmeden önce uygulatıp fotoğrafı çekersek eğer bize nasıl görüneceğini göstermesi. Hal böyle olunca tercih sebebi oluyor.

İşte Instagram bize bu özelliği sunarsa hem kısa sürede Retrica tehditinden kurtulur hem de aylık kullanım oranı ve süresini oldukça artırmış olur. Herkes fotoğraflarını çeker çekmez ardı ardına Instagram’da paylaşır ve ciddi paylaşım rekorları kırar. Hatta bu paylaşımları gören diğer kullanıcılarda heveslenip onlarda katılırlar.

Düşüncelerinizi paylaşın

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

~ Bu kanepe boş, sen doldurmak istemez misin? Hadi gel otur ve birşeyler söyle. ~