İnternet ile hayatımıza giren yeni kavramlar

İnternet kullanımının yaygınlaşması ve Web 2.0 dönemine girilmesiyle internet kullanıcıları da artık birer yayıncı haline geldi. Öyle ki interneti kullanan bu kitle sadece birer yayıncı olmakla kalmayıp hayatlarına ve hayallerine dair ne varsa internet üzerinden paylaşmaya devam etti.  Bu paylaşma isteğini sosyal medya araçları; Facebook, Twitter, Instagram, Youtube vs. ise hızlanmasını sağladı. Bu paylaşımlar da daha birkaç yıl öncesine kadar hiç bilmediğimiz birçok terimi kullanmaya başladık. Kullanıyorduk kullanmasına ama çoğunun anlamını bilmeden kullanıyorduk. Bu yazı da sosyal medya hayatında daki  bu paylaşımlar yardımıyla hayatımıza giren kavramları ( selfie, caps, troll, wiki, emoji, bitcoin, siber güvenlik, dijital arınma) inceleyim.

İnternet ile hayatımıza giren yeni kavramlar

Selfie Nedir?

2013 yılında Oxford Üniversitesi tarafından seçilmiş ve TDK’da öz çekim olarak karşılık bulan Selfie için öncelikli olarak kamera ile aranızda 60 cm ya da buna yakın bir mesafe bırakmanız gerekiyor. Aslında mesafeye ölçmeye de gerek yok. Buna kolumuz karar veriyor. Telefonumuzu tepeden, karşıdan, alttan, sağdan, soldan…  hangisini istersek,  yüzümüzü görecek şekilde kendimizi poz vermeye ayarlıyor ve deklanşöre basıyoruz.

Caps Nedir?

Caps sözcüğü,  İngilizce ‘capture’ kelimesinden geliyor.  Caps’ler  filmlerden,  fotoğraflardan ya da çeşitli görüntülerden oluşan karelerin mizahi yazılarla bütünleşmesini içeriyor.  Dönem içinde yaşanan sosyal içerikli olaylarla, magazinsel boyutlarla ve ünlü kişilerin yaşadıklarıyla renklendirilebiliyor.  Tabi bir de en çok ilgi çeken kısım var. Olmak istediğimiz ve aslında olan diye ayrılan resimler… Yaratıcılık sınır tanımıyor.

Wiki Nedir?

İçeriği dünyanın her köşesinden gönüllü insanlar tarafından ortaklaşa hazırlanan açık kodlu, özgür, kâr amacı gütmeyen ücretsiz bir ansiklopedidir.

Trol Nedir?

Troller, forum gibi bulundukları sanal ortamlarda can sıkıcı, kızdıran, düzgün bir ortamı bozan, tepki toplayan veya tüm grubu hedef alan, aşağılayıcı ve küçük düşürücü bir mesajı iyi niyetle sorulmuş olan bir soruya cevap mahiyetinde yazarlar.

Emoji Nedir?

Saf yazıdan fazlasını kullanıcılara sunarak kişinin kendini ifade etmesini eğlenceli bir hale getiriyor. Yeni jenerasyon, yani yeni nesil mobil iletişimi ve sosyal ağları kullanarak, karşısındakine ya da sosyal medyada takipçilerine hitap ederken bir emoji karakteriyle kendini ifade edebiliyor.

Bitcoin Nedir?

Deneysel olarak başlatılmış dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir insana kolayca ödeme yapmayı sağlayan sanal bir para birimidir. Bitcoin teknolojisi, noktadan noktaya dağıtımlı bir ağ üzerinde çalışır. Böylece merkezi bir kuruluşa ihtiyaç kalmaz. Para oluşumu ve transfer işlemleri ağ üzerinde kollektif olarak gerçekleşir. Bitcoin ayrıca bu para biriminin oluşmasını sağlayan yazılımın da adıdır.

Siber Güvenlik Nedir?

Siber Güvenlik ise siber âlemdeki hayatımızın güvenliği yani gizliliği, bütünlüğü ve erişilebilirliği konusudur. Bilgi Güvenliği ile karıştırılmaması gerekir. Bilgi güvenliği daha teknik siber güvenlik ise sosyal bir tanımdır. Siber Güvenlik daha soyut ve geniş bir kapsamda değerlendirilir.

Dijital Arınma Nedir?

Bilgisayarına, tabletine ve telefonuna bağımlı yaşayanların arınması için gerçekleştirilen bir tatil programı; bunları organik hayat, doğa, sağlıklı yaşam ile değiştiriyor.

Yazı alıntı: http://www.papillondigital.com/hayatimiza-yeni-giren-kavramlar/
görsel kaynak: http://wersm.com/other-popular-social-media-networks-around-the-world/

3 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Paykasa

  Yakında hayatımızın her anını herhalde canlı paylaşacağız. Bir yaka kamerası ile şuanneyapıyorum.com 🙂

 2. Paykasa

  Bunların yanında bir çok online oyun bir çok uygulama whatsapp mesela sms göndermeyi bitirdi. Hayatımızda sms sadece reklam amaçlı var gibi bişey oldu.

  1. isa koç

   Doğru dedin, Whatsapp’da artık mesaj ve mail gönderme yerine kullanılıyor neredeyse. Hatta faceden paylaş teriminide öldürdü sayılır, whatspapdan yola diyoruz artık.