İnternet reklam ortaklığı ve boşa giden onca para

İnternetin hızla gelişmesiyle birlikte internet reklamcılığı ve yayıncılığıda hızla gelişmeye hatta blog sitelerinin aylık maaşlarını fazlasıyla çıkarıcak para kazanmalarını sağlamaya başladı. Reklam ortaklığı denince akla ilk Google Adsense gelmekte. Şauna kadar dünya piyasasındaki en sağlam ortaklık. Hemen hemen birçok site sahibi bu hizmeti kullanıyor. Ama internet reklamcılığı piyasasının hızla gelimesiyle birlikte piyasaya irili ufaklı birçok reklam ortaklığı siteside çıktı. Çoğumuz daha fazla para kazanmak için hemen bunlarada üye olup para kazanmaya çalıştık.

Fakat atladığımız bir nokta var. Ne kadar sağlam bu açılan siteler. Çoğu 1 yılını bile tamamlayamadan ortalıktan kayboluyor. Nedeni ise ödemeleri belli bir miktar biriktirdikden sonra yapmaları. Öncelikle birkaç firma ile anlaşıyorlar sonra bunlardan reklam paraları alınıp reklamları yayınlanıyor ama reklamları yayınlayan siteler ise önce belirlenen ödeme miktarına ulaşmak için aylarca bekliyorlar. Tam para alıcak seviyeye kadar kazançları birikiyor, o sırada firma bir bakmışsın yok ortada. Bu sitelerin çoğunu yaşı 18’i bile doldurmamış gençler işletiyor.

virgul-com

Ama sadece bu piyasada ortalıktan kaybolan yada faaliyetini durduran bunlar olmuyorda. Virgul.com gibi Nokta internet hizmetlerinin açtığı reklam siteside 24 Temmuz 2009 tarihinde yayınını durduracağını açıkladı. Bende yaklaşık 2 ay kullandım bu hizmeti. Ama daha ödeme yapılacak kadar miktar birikmedi. Bu yüzden boşuna reklam alanımı işgal ettirmiş oldum.

O yüzden büyük firmada olsa, küçük firmada olsa çok dikkatli olmak gerekli. Abone olmadan bol bol araştırılmalı kullanan kişilere sorulmalı. Şuanda tek güveneceğimiz firma hala Google. Na palım bizde Google’un tıklama başına bazen hiç vermediği bazende 1 cent verdiği hizmetine tahammül etmeye devam edeceğiz. En azından host ve domain masraflarımız çıkar.

13 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Radical Media

  zanox veya google da farklı değil. onlarda kurumsal çarpıyorlar insanları…

  zanox ile ilgili WM forumlarından birinde bir yazı yazdım anında uçurdular. 1 satır bile hakaret ya da belgesiz bir iddia yoktu ama yazının konmasıyla uçması bir oldu.

  şaka gibi 8 milyon küsur gösterim 22. bin küsur tık ve 3,75 euro kazanç… o da önce 47 euro, 14,75 euro en son 3,75 euro oluverdi.

  bu zanox… performans reklamcılığı denen şeye hayatta bulaşmasın kimse. bir de not olarak vereyim dandik forum, warez, oyun ya da adult işi yapmıyorum. yani ziyaretçi profilim çöp değil…

  google ayrı alem saymıyor, aklına göre üyelik siliyor neler neler.

  kimse performansçıların veya dandik affiliateçilerin o forumlarda yapılan şu kadar aldım bu kadar ödediler gizli reklamlarına kanmasın. Tık başı verenlerden de her tıkınızı saysalar (ki saymıyorlar) 100 dolar almanız için aşağı yukarı 2,5 milyonla – 10 milyon arası ziyaretçi çekmeniz lazım (tekil, sayfa değil) bunu kaldıracak hostingin aylık maliyeti bundan fazla.

  Aslında alexa ilk 100’e giremeyen bu işten çok bir şey beklemesin. Ya da elden reklam toplamak lazım. orası 50 lira, burası 100 lira diye. onu da büyük hit yapmadan alamazsınız.

 2. Radical Media

  Daha ödeme birikmeden kapananlarda kaptırdığım para 100-200 dolar arası ve bu artık bir sektör oldu. Eğer reklam yayınlatacask adam bulursanız bu işten 6 ayda bir daire parası kaldırıp, üstüne kimseye borçlu kalmadan “kapatıyoruz” demeniz yeter.

  Adsense benzeri iş yapıp yayıncıya % 3-5 değil de 20-25 verecek bir firma yürür gider ama daha kimse başaramadı.

  1. isa koç

   Aynen, bu konuda çok haklısın. Parayı vurup kaçıp gidiyorlar. 3-4-5 dolar parası biriken önemsemiyor, amaaan nede olsa 3-5 dolardı. Ama bunlar gibi 10bin kişi olsa 10.000 x 5 = 50bin dolar yapar. Yani sırf bunlara ödemeyeceği para bu kadar, ya o tıklama karşılığında kazandıkları ne olacak. Çok sıkıntılı bir durum.

 3. Tolgahan ÖZKAN

  Reklam ortaklığı sistemi size bir ek gelirdir zaten. Bundan çok büyük kazançlar beklemek yanış olur. Ancak eğer bekliyorsanız da bu sadece Google ile değil diğer firmalar ilede ne olursa olsun anlaşmak zorundasınız .

  1. isa koç

   Kazanıyorlar ama kazandırmıyorlar nedense. Özellikle son 2 yıldır Google’da aynı durumda. Millet avrupa yada amerikada 100 tıkta 50-70 dolar arası ortalama kazanırken, Türk kullanıcılarına aynı tip reklam tıklamalarına 10-15 dolar arası veriyor. Diceksin oranın reklam yoğunluğuyla burası aynımı diye. Ama reklam verenlerede sorduğumuzda artık birçok kelimede fiyatları o kadar kızıştırmışki ortalama tıklar o kelimelerde 3 liralara varmış durumda. Yani böyle bir oranda 3 lira kazanıp en fazla 0,08 cent vermekte ayrıca bir abeslik değil mi?

 4. güzel bir paylaşım olmuş..

 5. Pingback: imle.in

 6. kadir

  🙂 iki sene önce falan banlanmıştım adsense’den. Tam ödeme alacak iken. tabiki bunda reklamlara tıklayarak destek çıkmak isteyen arkadaşların etkisi var.

 7. İsa Koç

  @kadir Aslında Adsenseden okadarda şikayetçi değil dimi. Zaman zaman çok iyi paralar verdiği tıklamalarda oluyor. Yani kendi yağında kavrulunuyor gibi.

 8. Kadir

  Görüldüğü kadarıyla da Adsense’ye rakip olabilecek bir türk reklam firması yok yani bariz bir tekel söz konusu.

 9. Hüseyin Çelik

  Nokta gibi bir firmanın reklam hizmetini kapatması,bu konuda oturup düşünmeyi gerektirir çünkü nokta Türkiyede internet girişimciliğinde çok büyük işlere imza atmıştır,belkide T.C’nde en büyük internet şirketi… Eğer nokta kapatıyorsa emin olun turk ticaret haricinde türkiyedeki her reklam şirketi kapanacağını heran açıklayabilir..Reklam yayınlayanlar kaldı yine google’ın eline 🙁

 10. İsa Koç

  Adtech’i bende bir süre kullandım. Ama biraz ziyaretçimi kazıklıyormuşum gibi hissettiriyor bana. Çünkü yayınlanan reklamlar hiç iyi niyetli değil. Hep milletin kontürlerini çalmaktalar. Reklamlarını yayınlanınca bu soyguna bizde ortak oluyoruz gibi.

 11. Başak

  Adtech ‘in tıklamaları sayması da her ay ödemesi de çok hoşuma gidiyor. Her ay 1.5 TL yi dahi ödüyorlar fakat çıkan reklamlar hep kontür ve arkadaşlık sitesi reklamları olduğu için artık yayınlamıyorum 🙁