İnternette nasıl günlük tutulur?

Günlük tutmak her insanın ileride iyiki yapmışım diyeceği, anılarını ve bilgilerini paylaşma biçimidir. Geçmişte yaşamış ve şuanda hala adları anılan her önemli bireysel şahsiyetler bu aldıkları değeri zamanında günlük tutmaya borçlular. Örneğin; haritacılıkta mükemmel biri olduğu dünyaca kabul edilmiş Piri Reis, tıbbın gerçek babası ve ilk açık ameliyatı yapan İbni Sina, insan ve Allah dostu Yunus Emre vb. şuanda anılan tüm kişiler zamanında tuttukları günlükler ile tanınmışlardır.

Mesela Piri Reis’in Amerika’yı Kolombdan önce keşfettiği günlükleri sayesinde anlaşılmıştır. Kendisi amcası ile birlikte korsanlık yaparken Akdeniz ve Atlas okyanusundaki tüm gezdikleri bölgeleri günlüklerine kaydetmiş ve daha sonra 1510’lu yıllarda izdivaya çekildiğinde bu tuttuğu günlüklerden zamanının en muhteşem ve doğru haritasını çizmiş ve yine günlüklerinde bilgileri ile dünyanın ilk denizcilik kitabını yazmıştır. İbni Sina gençliğinde tevadi yöntemlerini, ilaçlarını ve ameliyatlarını tuttuğu günlüklerden sonra emeklilik zamanlarında kitaba aktarmış ve halen üniversitelerde okutulan kitaplar ortaya çıkarmıştır. Ve daha niceleri bu yolla bilgilerini sonraki nesillere aktarmıştır.

Bugün edeceğiniz iki anlamlı veya anlamsız söz, ileride ne gibi faydalara sebep olacağını bilemezsiniz. Günlük tutmak sadece başkalarına fayda getirmez aynı zamanda sizlerin kişisel gelişiminizi sağlar. Daha iyi düşünmenizi, kendinizi ve başkalarını anlamayı öğretir, boş işler ve uğraşlarla uğraşmanızı zamanla engeller.

Günlük tutmak için nelere ihtiyaç vardır?

Bunun için 2 yöntem var. 1.si ücretsiz blog sitelerinin hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Bunlardan en işlevsel olanları şunlardır;

 • Blogcu.com
 • Blogger.com
 • WordPress.com

Bu hizmetleri nasıl kullanabiliriz?

– Yerli bir hizmet olan Blogcu.com adresine girip “blog aç” linkine tıklayıp üye olmak, insanların size ulaşacağı ve sizin yazdıklarınızı en iyi tanımlayan nik (blog adresini)’inizi belirlemek, ücretsiz size sunulan temalardan birini seçmek ve yazmaya başlamak.

– Dünyada en çok kullanılan Blogger.com’u kullanmak için ise blogger.com adresine girip eğer varsa gmail üyeliğiniz ile giriş yapmalısınız yok ise “blog oluşturun” butonuna basarak üye olmak, size özel, sizi anlatan blog adınızı seçmek, size sulan temalardan birini beğenmek (daha özel temalar ücretsiz temalar için btemplates.com adresine bakabilirsiniz) ve blogunuzu yazmaya başlamak.

-Dünyada bloggerdan sonra tercih edilen 2. hizmet olan wordpress.com’u kullanmak için. WordPress.com adresine girin, Türkçe dil desteğide bulunan bu site eğer ilk açılışta ingilizce açılırsa sitedeki dil değiştirme kısmından Türkçe dili seçin sonra “Şimdi üye olun” butonuna basıp üye bilgilerinizi ve size özel blog adresinizi belirleyin. Dünyada en çok tema seçeneğine sahip hizmet olan wordpressten kendinize has temanızı seçin ve yazmaya Yazılar bölümünden yeni ekle butonuna basarak yazılarınızı yazmaya başlayın.

2. yöntem ise wordpress isimli ücretsiz internet yazılımdan faydalanmak.

WordPress yazılımı nasıl kurulur ve kullanılır?

Bu yazılımı kullanabilmek için Domain ve hosting’e ihtiyacınız var. Bunların ikisinide günümüz şartlarında yıllık 30 TL’ye alabilirsiniz. Domain almak için isimtescil.net, natro.com ve ihs.com.tr gibi siteleri tavsiye edebilirim. Hosting almak iste tamamen şansa kalan birşey. Bugün çok iyi denilen firma iki gün sonra en kötü firma olabiliyor. Bu yüzden forumlardaki tavsiyelere bakabilirsiniz. Domain ve hostingi temin ettikten sonra WordPress yazılımının kurulumuna geçebilirsiniz.

WordPress’i buradan indirebilirsiniz. Kurulumu ise  yeni kullacaklar için biraz zor gelebilir ama kurulum rehberlerine bakınca kolay olduğunu fark edeceksiniz. WordPress’i kurmak ve kullanmak içinde buradaki video anlatımlı kaynak fazlasıyla aydınlatıcı olacaktır.

Okunacak bir blog yazmak için neler yazmalıyız ve nelere dikkat etmeliyiz?

Blogculukta 1. şart yazı yazarken yazının mümkünse tamamı değilse büyük çoğunluğu size ait olması. Yani o yazıyı sizin yazmanız, başkalarından alıntı yapmak size hiçbirşey kazandırmaz. 2. şart ise en iyi bildiğiniz konu üzerine yazmak.

Kimi müzikten hoşlanır, kimi sinemadan, kimi gezilerden, kimi otolardan, kimi futboldan. Herkesin sevdiği bir uğraşı vardır. Müzik hakkında blog yazacak birisi yazılarını yazarken sadece müzik paylaşmamalı daha çok paylaşacağı müzik üzerine kendi anı ve fikirlerinide yanına ilave etmeli. Yazıyorsa kendi yazdığı müzikleri paylaşır,Onun hakkında birazda sizin fikirlerinizi düşüncelerinizide yanına ilave etmelisiniz. Yazdığınız yazılara konuyu en iyi ifade eden 5-6 kelimeyi geçemeyen anlamlı başlıklar ilave etmelisiniz. Yazdığınız yazıları kategorilendirmelisiniz. Örneğin; kendi kişisel günlüğünüz üzerine bir blog yazıyorsanız, her aktiviteniz için ayrı ayrı kategori açmak yerine kategorileri daha az tutmalısınız.

Benim aklıma her zaman birşeyler gelmiyor, her zaman yazacak olaylarla karşılaşmıyorum, nasıl blog yazıcam ki?

Günlük yazmanız için her gün birşey yazmak zorunda değilsiniz. Bazı zaman olur günde 5-10 yazı yazasınız gelir yazarsınız, bazı zaman olur 1-2 ay yazmak istemezsiniz. Ama birgün muhakkak içinizi dökecek anlarınız olur. Yani yazamıyorum diye yazmaktan vazgeçmeyin.

Birçoğumuz yazdıklarım çok saçma iyi yazamıyorum diyebilirler. Örneğini benim blogumdan verebilirim. İlk başladığım zamanlar şimdi bana garip gelen konuları bile yazıyordum, zamanla yazı yazarken kendinizi geliştirip ileride gazetelerdeki köşe yazarlarından bile daha hoş yazılar yazar hale gelebilirsiniz.

Yazılarımın insanlar tarafından fark edilmesi için neler yapmalıyım?

Öncelikle insanlara kendinizi kanıtlamaktan uzak durun. İnsanlar her yaptığımı hayranlıkla karşılasın derseniz kendinizi kandıran biri haline dönüşürsünüz. Yazarlığınız olgunlaşmaya başladığında zaten sabit bir okuyucu kitlesine ulaşmaya başlayacaksınız. Yeterki sizin içinizden gelen yazı ve anlatım tarzı olsun. Elbet yazdıklarınızı ilgiyle takip edenler olucak. Sizin her zaman yeni bir yazı yazıp yazmadığınızı merak edip blogunuza girenler olucak hatta yazdığınız yazı olduğunda kendisinin haberdar olması için gerekli uyarı sistemlerine ekleyecek sizi, yazdığınız yazılara kendi fikirlerini yorum olarak paylaşanlar olucak. Böyle oldukça sizlere daha bi heves gelicek. Yazmayı dahada seveceksiniz.

Ayrıca diğer blog sitelerini ziyaret edin. Onların yazılarını inceleyin, ilginizi çeken yazılara yorumlar ekleyin, yazılarını beğendiğiniz blog yazarlarının bloglarını takibe alın. Zamanla diğer blog yazarları ile tanışmaya, kaynaşmaya başlayacaksınız. Onlarda sizin blog sayfanızı okumaya başlayacak, sizin yazılarınıza fikirlerini yorum olarak yazacak. Böylece sürekli genişleyen bir okuyucu kitlesine ulaşmış olacaksınız.

19 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Ali Enes

  Yeni Başladım Bana Işık Tuttu Teşekkürler

 2. Erkan AYDIN

  çok teşekkür ederim ben bir kaç şeyi daha yapamıyorum rica etsem bana yardımcı olabılırmısınız ama şunu belırteyım yardımcı olmak zorunda değilsiniz bilmediğimden zorlanıyorum bilsem kolay şeyler olduğunu sanıyorum ben alt kısma şuanlık yapamadıklarımı yazayım vaktiniz varsa cevaplarsınız ama vaktiniz yoksa sizi işinizden etmek istemem teşekkürler.

  -İlk önce feedburner a kayıt olmaya çalıştım ama url mi kabul etmiyor http://www.siteadı.com yazıyorum hata veriyor arastırıken bir yerde sonuna /feed yazıp denememiz söylenmiş o şekilde deniyorum yine hata alıyorum sonuna /feed yazıp aldığım hata :
  Received HTTP error: “Not Found” while fetching source feed.
  siteadımı yazıp aldığım hata:
  The URL does not appear to reference a valid XML file. We encountered the following problem: Error on line 214: The element type “ul” must be terminated by the matching end-tag “”.

  -bu olayı yapmalıyım —-yeni sayfalari ekleyebiliyorum bu konu hakkında birşeydaha söylemek istiyorum magazin adlı bir yeni sayfa açtım diyelim bu sayfaya tıklandığında bir kaç katagori yapmak istiyorum örnek: magazin sayfasına tıkladığımızda veya üstüne geldiğimizde ayrı olarak ünlüler,galeri,haber gibi artık ne denir bilmiyorum alt katagorimi oluyor bu şekilde yapabilirmiyiz?
  Aşağıdaki linkde bir resim upload ettim resimde kültür sanat sayfasına gelince biyografi sinema müzik diye katagoriler açılıyor anlatmak istediğim bu şekilde birşey
  http://img692.imageshack.us/i/1111111il.jpg/
  sizinde blogunuza girdiğimde üst menüde günlük ve grafik tasarım gibi sayfaların üstüne geldiğimde fotoğraf yazı font u diye katagoriler açılıyor altta bende kullandığım temaya bunu uyguluyabılırmıyım weblebı teması kullanıyorum.

  yardımınız için teşekkurler bu sorunlarıma yardımcı olamazsanız bıle yıne teşekkur ederım.Başarılar..İyi Çalışmalar

 3. isa koç

  Hocam, internet ortamında dileyene sadece kendinin görebileceği dileyene herkezin görebileceği şekilde günlük tutma imkanları var.

  Herkesin görebileceği şekilde tutulan günlüklerde o yazıları okuyanlar o yazara bir nevi piskolog gibi terapi yaparcasına yorumları ile o günlük sahibine birçok yeni şey öğretiyor ve kendini toplum içinde daha özgüvenli bir birey haline getirebiliyor.

  Bu gibi faydalarını görüyorum blog yazanlarda.

  1. gosoyomus

   blogcu veya blogger gibi siteler sadece bi konu üzerinde galiba ben günlük şeklinde tutmak ve insanların yorumlarını almak istiyorum öyle bir site var mı acaba

  2. isa koç

   Blogger.com ve WordPress.com bu iş üzerine senin işini görür. Piyasada bu sitelerde yazı yazıp çok yorum alan bloglar mevcut. Mesela devletsah.com isimli sitedeki bayan sitesinde yazdığı yazılar ve bazı paylaşımlar üzerine internet ortamında çok popüler oldu. Hatta 3 sene kadar önce pastavilla makarnasımıydı neydi öyle bir makarnanın ulusal çapta reklamında bile oynadı. Bunların arasından ücretsiz olarak en ön plana çıkan blogger, ücretli versiyonunda ise wordpress. Aslında WordPress’in kendisi ücretli değilde hosting ve domain denilen ürünlere wordpress kullanmak için para ödüyorsun.

 4. harry potter

  kalemlerın murekkeplerı mı bıttı ya da defterlerın yaprakları gunce tutmak ısteyen zaten guzel bır sekılde tutuyordur yıne de usenenler veya pc bagımlıları ıcın ıyıdır belkı.orasını bılemem

 5. Pingback: Wordpress ile blog kurulumu - Blog İsa Koç

 6. Exclion

  Blogger sayesinde ücretsiz blog tutmak cocuk oyuncagı artık

 7. McCOY35

  GErçekten çok zevkli bir olay olmaya başladı bu blog olayı benim için hergün maillerimi okuyup yazmaya başlıyorum

 8. devonion

  bir ara mende merak salmıştım.ama anladımki bana göre bir iş değil bu.ben yazı yazmaktan çok fazla hoşlanmıyorum.
  önce yazmayı sevmek lazım

 9. GodLessTurtLe

  tasarım bilmeyenler için diğerleri önerilir. Ama tasarım bilgisi olan varsa wordpress idealdir kesinlikle.

 10. masterthone2

  ben yazmayı pek sevmem o yüzden blogum yok. ama sitelerim var 😀

 11. Escort

  Bende Blog Yazmaya karar Veriyorum ama üşeniyorum devamlı 😀
  bilmem sonum ne olacak yazamıyorum….

 12. WebhastasiNet

  İnsan bazen sıkılıyor netin başında. Yapıcak bişi bulamıyor. İşte o zaman içindekini dök ve rahatla. Daha güzeli olamaz.

 13. Sewimsiz Bilgin

  Blog yazmak kadar keyifli bir duygu var mı yaa. Yazı için tebrikler gerçekten aydınlatıcı olmuş.

 14. Özgelif

  Yazınızı çok keyifle okudum. Blog yazmak için şimdi daha fazla hevesliyim.

 15. isa koç

  Teşekkürler arkadaşlar. Hergün binlerce blog açışılıyor, birkaç ay sonra kapatıp gidiyorlar. Üzülüyordum, dolmuştum olaylardan dolayı bende içimi dökeyim dedim.

 16. Enes İLHAN

  Bir yazı ancak bu kadar güzel anlatılabilinirdi. Güzel yazı olmuş hocam, böyle yazıların devamı dileğiyle…

 17. abdullah

  gerçekten günlük tutmak hem web diliyle hemde normalde çok güzel birşey fkat normali olan el de yazmak insanlara pek cazip gelen birşey değil,fakat web üzerinden tutulan günlük insana daha farklı gelebilmekte bu yüzden webde tutulan günlükler daha bir eğleneceli nedenleri ise fotoğraflarımızı ekleyebiliriz rakadaşlarımız yazılarımıza yorumlar yapabilir,kısacası 3-5 seneye herkesin bir web sitesi olur ve herkesin blogvari bir sitesi olur ücretli ücretsiz şimdi nasıl herksde mail var sa 3-5 seneye herkesde de bir site olacaktır,,,