iPhone, Samsung, HTC vs. telefonlarda bol çekirdekli işlemci safsatası

İşlemcilerin söyledikleri güçler ne kadar doğru?
Telefon markalarının söyledikleri işlemci güçleri ne kadar doğru?

Bence iPhone’nun verdiği donanım değerleri daha gerçekçi. Çünkü androidli cihazların söylediği 8 çekirdek, 2,5 ghz işlemci 3gb ram dedikleri sistemle masaüstünü karşılaştırıyorum, benim masa üstü 2,66 ghz çift çekirdek farkı var sadece, bu telefonların bu bilgisayarın yaptıklarını yapması mümkün değil.

Kısaca o, 8 çekirdek 2,5 ghz işlemci kısmında biraz atmasyon var. Performans ve yaptıklarını kıyaslarsan gerçekten 1,5 ghzden ve çift çekirdekten ileri gitmiyor bana göre.

Aynı Google Crome daha 5-6 sene önce çıkmasına rağmen şu anda 37. sürümü yayında olması, buna kıyasla i explorer (kalitesi tartışılır) piyasaya çıkalı 19 sene olmasına rağmen daha 10. sürümde, keza firefoxda aynı durumdaydı 8-9 sene de 3. versiyona anca geçen firefox, chrome’un yaptığı bu versiyon numarasını görünce o da ardı ardına versiyonları patlattı ve 4 sene kadar kısa bir sürede 8 senede zor geldiği versiyondan 32. versiyona geldi.

8 senede yapamadıkları ne vardıda 4 senede yaptılarda bu kadar sürümler ilerledi. Tamamen isimde kalan, ama işlevsellikle pekte birşey değişmeyen şeyler bu sürüm ve ghz oyunları. Kısaca şu anda iPhone’u baz alırsak piyasa da en hızlı telefon işlemcisi gerçek değerde 1,5 ghzdir gibi görünüyor.

5 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Tubidy

  Gerçekten çok doğru bir noktaya değinmişsin İsa hocam.

 2. rugu

  Benim, snapdragon 800 işlemcili telefonum var. Linux çalıştırıyorum.

 3. Rezzan Kiraz

  Alanların çoğu zaten bu değerleri pek önemsemiyor ama güzel bir yere değinmişsiniz tebrikler.

 4. Hasan Ali

  Android donanımın önemini önemli ölçüde azaltıyor. 3GB RAM telefonunda olsa dahi yavaşlamalar ve donmalar söz konusu ben windows phone işletim sistemli telefon kullanıyorum ama androidden kat kat daha iyi işletim sistemi bu konuda öne çıkıyor.

  1. isa koç

   Yani buda demek oluyorki android işletim sistemi kendini telefona göre iyi optimize edemiyor.