iPhone ve Blackberry’de Kampanyalı Kazık

Geçen hafta vefat eden Apple kurucusu Steve Jobs’un en çok sorgulanan kötü yanı, ürettiği ürünlerin çok pahalı olması gibi. Bu aslında ülkemizde bazı ürünlerin çok abartılı şekilde halka sunulmasından dolayı, vatandaşın mutlaka bu telefonu almam lazım iç güdüsünü tahmin eden bazı katmersiz kazıkçı firmalardan kaynaklanıyor. Normalde bu telefonlar, üretildikleri ülkelerde veya birçok diğer ülkelerde ortalama fiyatlarda satılırken ülkemizde gümrük vergisi vs sebeplerden dolayı bu fiyatların en az 2 katı fiyatına satılmakta. Mesela iPhone 4 8 GB’nin Amerika satış fiyatı 549 Dolar (ortlama 1.85 x 549 =1015 TL), ülkemizde ise iPhone 4 16 GB Turkcell 179×12= 2148 TL + 1 senelik damga vergisi, Vodafone 300 TL + 99×18=2082 TL, Avea 195×12=2340 TL’ye üstelik kontratlı satılmakta. Birde Gold, Teknosa, Bimeks vs. teknoloji marketlerinde ortalama KDV dahil 2bin TL civarında satılıyor.

Buraya kadar herşey normal. Dikkat ettiğiniz üzere kontratsız daha ucuza geliyor ama birde bir başka avantajıda var. Sebebi ise teknoloji marketlerinin sattığı ürünler Apple Türkiye distribütörünün garantisi kapsamında ama telefon şirketlerinin sizlere verdiği ürünlerde bir sorun var, onlar Türkiye’deki garanti kapsamında değiller, yurt dışı garanti kapsamındalar. Bu firmalar telefonları zaten piyasanın üzerinde fiyatlara satmalarının haricinde birde Yurt dışından size satışını yaparak çok daha kâr ediyorlar ve sizlerinde telefonlarını garanti sıkıntısına sokuyorlar. Nasıl mı?, iphone kampanyalı telefon almak istediğinizde size ilk sordukları şey pasaportunuz var mı diye oluyor, eğer var ise sizden bunun fotokopisini alıp cihazı siz sanki yurt dışına gitmişsiniz ve gelirken her türk vatandaşının 1 cep telefonu getirmek hakkı vardır usulü gereğince vergi vermektesizin telefon ülkeye sokabilirsiniz hakkınızı kullanarak. Eğer sizin bir pasaportunuz var ise zaten bunu gümrükten yaptırarak hiç para vermeden bu ürünü Amerikadan alabiliyorsunuz. Ama siz bunun farkına varmadan sizin bu hakkınızıda gaspediyorlar ve normalinde çok üzerinde bir fiyata sizlere satıyorlar. Ayrıca ürününüz arıza yaptığında telefonunuzu ülkemizde değil, satın aldıkları ülkeye gönderiyorlar. Normalde 30 iş günü olan tamir süresi böylece çok daha uzayabiliyor.

Buradan da anlıyoruz ki, ülkemizde hiçbir firma sizin menfaatinizi düşünmüyor, hepsi sizi en iyi nasıl s…oyarım düşüncesinde. Özelliklede gsm firmalarımız.

4 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. sunny

  Apple ürünleri gerçekten çok pahalı. Kaç kişi bir iphone a 2 bini bayılabilir ki hayır paran olsa gene yazık günah kolay mı kazanılıyor.

 2. herbalife

  türkiyede vergi yükleniyor. hiç bir ülke türkiye kadar vergi yüklemiyor ürünlere

 3. mirc

  Adamlar Yapıyor Abi Yaaa.

 4. türkçe

  türkler kendi kendilerini yemekten başka ne bilirki apple ürünlerini hep amerikadan getirtiririm bende..