isakoc.com 10 yaşında!

İlk kez bir internet sitesi açma fikrini bana 2002 yılında TRT2’de İnternet TV adında yayın yapan program vermişti. Kendime çok geniş çaplı bir portal açmak istiyordum ve ilk ilham aldığım site bir ilkokul öğretmeninin öğrencileri için ders notları yayınladığı planlar.com sitesi olmuştu. Karıştıra karıştıra kısmen öğrendiğim Photoshop 5 ve Frontpage 98 ile kocweb.net adında kendimce çok geniş çaplı bir site açmak istiyordum. Tam 1 yıl boyunca site üzerinde tasarım çalışmaları yaptım. O zamanlar kodlama bilgim neredeyse sıfır. O dönem çok popüler olan html dersleri veren siteler mevcuttu, Allah kendisinden razı olsun (Amin) harmanyeri.net (Bariş Cengiz) sitesi sayesi ve birkaç ***.8m.com uzantılı html kod öğreten sitelerden küçük Java kodları, flash döngüleri yapmayı öğrendim.

O zamanlar bu site gibi bir web sitesi resmen efsane tasarım demekti. Şuanki Google, Facebook gibi bakılıyordu böyle Flash animasyonları içeren web sitesi. Bende bu sitenin tüm tasarım halini anı olsun diye saklarım halen.
O zamanlar bu site gibi bir web sitesi resmen efsane tasarım demekti. Şuanki Google, Facebook gibi bakılıyordu böyle Flash animasyonları içeren web sitesi. Bende bu sitenin tüm tasarım halini anı olsun diye saklarım halen.

1 yıllık kocweb.net uğraşının ardından bir lise öğrencisi için böyle bir siteyi yayınlayabilmenin hem çok maliyetli olacağını hem de yönetimi kodlama bilmediğim için fazla idare edemeyeceğimi gördüğüm için siteyi yayına veremedim. Birde tamamı html sayfalardan oluştuğu için sitenin alt sayfalarında yaptığım her yeni güncelleme için neredeyse tüm sayfalara girip yeni yapılan sayfaların linklerini eklemem gerekiyordu. Bu düzenlemeler kodlama olmadığı için tek tıkla yapılmak yerine saatler aldığı için beni bezdiren olayların başında yer alıp sitenin açılmasını zora sokmuştu.

ilk web sitem kocwebnet

Aradan bir yıl geçtikten sonra İnternet aleminde tasarım ilk olarak abimin motosiklet dükkanı için tasarladığım yesilirmakmotor.sitemynet.com şeklinde ücretsiz hosting üzerine kurduğum deneme sitesi olmuştu. Yani neredeyse sıfır bilgi ile başka sitelerin kaynak kodlarına bakarak, harmanyeri gibi sitelerden kod örnekleri ve eğitimlere bakarak aşağıdaki web sitesini yapmıştım. Tüm MZ modellerinin teknik özelliklerinin, foto galerisi ve fiyat bilgisine yer verilen bir siteydi, üstelik o bannerde duran motosiklet sol taraftan ön kaldırarak geliyor ve en sonda duruyor, ardından reklam metni çıkıyordu. Hatta acemiliğimi bannerde yer alan üçgenimsi köşe şeyleride görebilirsiniz, sanki kör bıçakla kesilmiş gibiler, flashda o kadarını yapabilmiştim.

ilk tasarlayıp yayınladığım web sitesi

Daha sonra lise bitiminde İş hayatına atıldık ve bir müddet web işlerine ara verdim. Çünkü kodlama ve grafik tasarım üzerine hiçbir bilgim yokken ilerlemek çok zor oluyordu. İlk olarak bir arkadaşımın fikri üzerine hem grafik tasarımı öğrenmek hemde çalışıp para kazanmak için bir reklam firmasına girdim. İlk mülakatım da hangi programı kullanıp kullanmadığımı sorduysada ya adını duymuştum, yada bir kere kullanmıştım dememe rağmen Allah’ın izni ile işe alındım. İlk bir iki ay zorlansam da Photoshop, Freehand, QuarkExpress programlarını kullanmayı öğrenmiş hatta usta seviyesine yaklaşmıştım. Fakat kodlama alanım gerçekten çok zayıf ve öğrenmem çok zordu. Bu yüzden çok işlevsel siteler yerine birkaç sayfadan oluşan ve Photoshop, Dreamweaver, Flash üçgenini kullanarak küçük esnaflara kurumsal web siteleri tasarlarım diye bir web tasarım sitesi açmaya karar verdim. 2004 yılında kendi adıma yapıp yayınladığım ilk web sitesini koctasarim.com sitesi oldu. Fakat halihazırda çalıştığım işler oldukça iyi gidiyor ve bu ekstra işe zaman ayırmak pek fazla mümkün olmuyordu. Ayrıca küçük esnafın henüz internet sitelerinin önemini pek kavrayamadığı ve böyle işlere para yatırmaya soğuk baktıkları için hiç bir iş alamadım.

O dönem de yeni tanıştığım wordpress ile ilgilenmeye başlamıştım. Ayrıca bir aracı vasıtasıyla Amerika’dan aldığım Canon fotoğraf makinesi ile fotoğraf alanına da yönelmiştim. İlk önce 2005 yılı sonlarında isakoc.com adını alarak kendime bir fotoğrafçı sitesi açtım.  Üstelik siteme bir abinin yaptığı çeviriler sayesinde İngilizce dil desteğide eklemiştim.

Bir de yeni tanıştığım wordpress ile isakoc.com/blog şeklinde ilk blog sayfamı 2005 sonunda açtım. Böylece tam 10 yıllı deviren bir serüvenede başlamış olduk.

Bu süreler içerisinde bazen site adresinde değişiklikler yaparak kararsızlıklar içerisinde blog sayfam yayın hayatına devam etti, bazen de yayından kalktı tabi. Önce isakoc.com/blog şeklinde olan adresini blog.isakoc.com adına çevirdim. 2 yıl kadar böyle devam ettikten sonra bir müddet blog sayfam kapalı kaldı, daha sonra cakmablog.com adı ile kişisel fotoğrafçılık sitemden ayrı bir isim altında yayın yapmam daha iyi olur düşüncesiyle yeniden blog yazmaya başladım. 2 yıl kadar devam eden bu yeni siteden sonra hem blog hemde fotoğraf sitemi tek çatı altında toplamanın en doğru fikir olduğunu düşünerek 2009 yılında www.isakoc.com adresine dönüş yaptım. O tarihten bu yana bu adreste kesintisiz şekilde blog yazıları yazmaktayım.

isakoc.com blog 10 yıldır yayında

Zaman zaman soğutluk gelip yılda 5-6 yazı yazdığım zamanlar da olmasına rağmen halen elimden geldiğince yazı yazmaya çalışmaktayım. Belki facebook, twitter gibi siteler olmasa idi bizlerde shiftdelete.net, techcrunch, webrazzi, mashable gibi oldukça tanınmış blog sitelerinden biri olabilirdik. Ama bizler daha kişisel olarak ele aldığımız blog olayı zamanla belli bir ölçü de değerini kaybettiği için bu işi ticari hale getirememiş durumdayız. Olsun gene de elimizden geldiğince bi 10 yıl daha yazmak için çabalayacağım İnşallah.

Yanlız bu 10 yıllık serüveni anlatmak için insanın eski anılarına gitmesi oldukça hüzünlü oluyormuş, o yüzden eskiye dönüşüde pek tavsiye etmiyorum. Mesela o dönem de heves uğruna çoğunlukla eğlencesine olan boş uğraşlara aylarca vakit harcamışız, onun yerine daha geleceğe dönük ticari noklara girerek birşeyler düşünseymişiz bugün yolun çok farklı noktasında  da olurmuşuz orasıda ayrı bir hüzün. Bunların en başında geleni 2004 yılında mimarsinan.org adıyla büyük Osmanlı Mimari Koca Mimar Sinan’ın hayatını anlatan ve tüm eserlerinin bol görselleriyle birlikte eserlerinin teknik detaylarının yer alacağı bir web sitesi kurma çabasındaydım. O dönem bir kodlamacaya bir web siteside kodlattırmıştım ama domainin yenileme süresini kaçırarak domaini elimden kaçırmam büyük ve üzüntülü hatalarımdandı. Ayrıca e-ticaret sektörüne atılmayı düşünüyordum ama yanlış strateji ile sektör bazlı yerine genel tüm sektörlere hitap eden bir e-ticaret yapısı kurmak çabasına girdiğim için böyle bir alana girmek mümkün olmadı haliyle.

2005’lerden bu yana pek çok proje düşündüm ve çoğu çöp oldu, hatta hiçbir Google dahil hiçbir web sitesi henüz bu denli geniş çaplı bir mekan, firma ve usta bulma arama motoru olan 118.tc adında bir projemi bir türlü kaynak oluşturamadığım için çöpe itmek zorunda kalmıştım. Düşündüğüm onlarca proje içerisinde elimde tek yapılmayı bekleyen eski fikirlerimden haberr.com isimli haber sitesini yayına sokup tanınmış bir haber sitesi yapmak hayali halen devam etmekte, ama bu projede neredeyse 10. yılına girmek üzere olmasına rağmen önemli bir yol kat edememiş durumda.

Birçok fikir ve projem imkansızlıklardan dolayı heba olmuş olsada, umudumu çok şükür hiçbir zaman kaybetmedim. Kesinlikle sizlerinde kaybetmemesi gerekmekte. Çerçeveye daima hayalperest ve umutla bakmalısınız. Yoksa ot gibi bir hayat sürmekten kurtulamazsınız.

7 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. Emekçi Yazar

  Sitenizle yeni tanışsam da örnek aldığım ilk kişisiniz. Umarım ben de yılmam. Başarılar dilerim:)

  1. isa koç

   Yılmazsın kardeşim, hergün bir yazı üreteceğim diye zorlama kendini. Sadece fikirlerini çekinmeden yaz, zaten o sana bir yazı bulur. Gerekirse haftada bir, gerekirse ayda bir yazarsın.

 2. evden eve nakliyat

  İyiki varsın üstadım nice on seneler daha görmeniz dileği ile

 3. Mehmet

  Bastan sona okudum muhtesem gercekten

  1. isa koç

   Teşekkürler.

 4. Hasan

  İsa üstat sen bir numarasın

 5. Fetdah

  Tüm yazıyı okudum 10 yıl geçsede bu işi bırakmamanız sımsıkı sarılmanız beni etkiledi başarılar dilerim.